UWAGA!

Rehabilitacja na minusie

 Elbląg, Centrum Rehabilitacji mieści się przy ul. Królewieckiej
Centrum Rehabilitacji mieści się przy ul. Królewieckiej (fot. Mikołaj Sobczak)

Centrum Rehabilitacji przy ul. Królewieckiej ma finansowe problemy. Dyrektor placówki zarzuca władzom miasta brak dialogu i odrzucanie jego pomysłów na poprawę sytuacji. Władze miasta odpowiadają, że pomysły dyrektora nie spełniają oczekiwań i nie są oparte na szczegółowych analizach. Zleciły też zewnętrzny audyt w Centrum Rehabilitacji.

Centrum Rehabilitacji to instytucja miejska. Zajmuje się rehabilitacją narządów ruchu w dwóch lokalizacjach – przy ul. Królewieckiej i Brzeskiej, ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W ostatnich latach budynek przy ul. Królewieckiej przeszedł termomodernizację i jak wynika ze słów dyrektora Ryszarda Werchowskiego to ta inwestycja i pandemia koronawirusa mocno tę instytucję doświadczyły. Ze sprawozdania za 2021 rok wynika, że strata wynosiła 143 tys. złotych. A łączna strata z poprzednich lat to milion złotych.

 

Jestem zniechęcany do pracy

- Placówka opiera się tylko na jednym kontrakcie NFZ. Szpital jest w lepszej sytuacji, bo miał dodatek covidowy. My go nie dostajemy. Trzy miesiące nie przyjmowaliśmy pacjentów, nie załapaliśmy się na żadną tarczę antykryzysową. Straty powoli odrabiamy – mówił Ryszard Werchowski, dyrektor Centrum Rehabilitacji na posiedzeniu komisji finansowo-budżetowej Rady Miejskiej w Elblągu. - Od dwóch lat próbuję przeforsować program naprawczy, zmienić strukturę organizacyjną, czyli przenieść kontrakt z ulicy Brzeskiej do Centrum Rehabilitacji, a tam pozostawić jedynie prywatne zabiegi, o które pacjenci pytają. Nie mogę świadczyć komercyjnych usług przy ul. Królewieckiej, bo zabrania tego umowa dotycząca dofinansowania projektu termomodernizacji. Pan prezydent Missan ciągle odrzuca moje pomysły, nie ma żadnego dialogu na ten temat. Wszystko jest na nie, współpraca jest utrudniona. Trudno tu mówić o pójściu do przodu. Jestem zniechęcany do pracy – twierdzi dyrektor.

Zdaniem dyrektora Werchowskiego, pozostawienie w punkcie przy ul. Brzeskiej tylko rehabilitacji komercyjnej pozwoliłoby lepiej wykorzystać potencjał Centrum Rehabilitacji przy ul. Królewieckiej dla zabiegów finansowanych z NFZ.

- Centrum – jeśli chodzi o pracowników i bazę – jest wykorzystywane obecnie w 65 procentach, na więcej nie pozwala kontrakt z NFZ. Gdyby kontrakt z Brzeskiej tam przenieść, wskaźnik wyniósłby 89 procent i mielibyśmy większą bazę – bo przy Królewieckiej mamy i hydroterapię i kinezyterapię. Byłoby to z korzyścią dla pacjentów. 24 lata zarządzam tą placówką i po raz pierwszy mam takie problemy, że nie ma dialogu z władzami miasta – powiedział nam dyrektor już po posiedzeniu komisji.

- Jest wola współpracy i dialogu, odbywały się spotkania – oponowała podczas posiedzenia komisji Monika Kurpaniuk, dyrektor departamentu zdrowia i spraw społecznych w Urzędzie Miejskim. - Propozycja pana dyrektora była analizowana przez departament i omawiana z panem prezydentem i panią skarbnik. Nie była jednak poparta dokładną analizą, badaniem rynku. Nie można było stwierdzić, jakie będą przychody placówki przy Brzeskiej z tytułu działalności komercyjnej. By podkreślić, że sytuacja w Centrum jest przedmiotem szczególnej troski pana prezydenta, zostało zlecone przeprowadzenie audytu w placówce. Czekamy na jego wyniki, które mamy nadzieję wskażą nam drogę i kierunki działań.

- Pan dyrektor powinien mieć jakieś wsparcie z samorządu m.in. w sprawie kontraktowania świadczeń przez NFZ – broniła dyrektora radna PiS Halina Sałata. - To jednostka jednoimienna, nie może pokryć niedoborów z innych działalności. Mieszkańcy bardzo sobie chwalą rehabilitację w tej placówce. Jeśli jest zapotrzebowanie na komercyjne usługi, to dlaczego nie ma dobrej woli, by na Brzeskiej utworzyć tylko rehabilitację komercyjną. Nie dziwię się, że pan dyrektor jest rozgoryczony i potrzebuje pomocy – mówiła radna.

Członkowie komisji finansowo-budżetowej przegłosowali wniosek do prezydenta o przygotowanie kompleksowej informacji na temat sytuacji w Centrum Rehabilitacji. Chcą też uzyskać dostęp do wyników audytu.

 

Wiceprezydent Missan odpowiada

Wiceprezydent Michał Missan odpiera zarzuty dyrektor Ryszarda Werchowskiego. - Pan dyrektor, w dwóch programach naprawczych, proponował rzeczy, które nie zostały zaakceptowane. Nie były poparte żadnymi badaniami rynku w Elblągu, trudno było inwestować w coś, co jest palcem na wodzie pisane. Dlatego centrum nie dostało zgody na działalność komercyjną. Pracujemy nad rozwiązaniem, które spowoduje mniejsze ryzyko strat w centrum rehabilitacji – mówił wiceprezydent Missan na posiedzeniu innej komisji Rady Miejskiej – komisji zdrowia.

W odpowiedzi na pytania naszej redakcji Michał Missan napisał m.in. że „Pierwszy program (naprawczy, w IV kwartale 2021 r. - przyp red.) nie został przyjęty przez prezydenta Elbląga ze względu na fakt, iż nie spełniał wymogów, które zostały szczegółowo przedstawione dyrektorowi w piśmie. Opracowany program naprawczy między innymi nie przedstawiał perspektywy rozwoju w kontekście planowanych zmian, nie przeprowadzono w nim również wnikliwej analizy otoczenia i pozycji rynkowej pod kątem uruchomienia działalności komercyjnej, która była przedstawiona jako jedno z działań naprawczych mających poprawić sytuację ekonomiczno-finansową podmiotu leczniczego. Wobec powyższego prezydent zobowiązał dyrektora do ponownego przedłożenia programu naprawczego, jednak kolejny program również nie uwzględniał przedstawionych uwag. Program m.in. nie przedstawiał harmonogramu działań, sposobu ich realizacji oraz zakładanych efektów ekonomicznych. Opisane działania naprawcze nie były poparte konkretnymi propozycjami i działaniami, a sposób w jaki podmiot zamierzał pokrywać i sukcesywnie zmniejszać zadłużenie, był nieprecyzyjnie określony. Wobec powyższego program naprawczy ostatecznie nie został zatwierdzony” - pisze Michał Missan.

Podobne stanowisko władze miasta mają w kwestii komercjalizacji usług w placówce przy ul. Brzeskiej. - Dyrektor SPZOZ nie przedstawił szczegółowego wyliczenia korzyści finansowych wynikających z komercyjnej sprzedaży usług medycznych w budynku przy ul. Brzeskiej. Warte podkreślenia jest, że dyrektor CR w swoich zamiarach planował wzięcie w leasing sprzętu rehabilitacyjnego, lecz nie określił jakiego rodzaju miałby być sprzęt oraz jaki byłby koszt tej inwestycji, co również budziło wątpliwości władz miejskich co do skuteczności planowanego działania naprawczego. Ponadto prezydent jest przeciwny uruchomieniu działalności komercyjnej kosztem udzielania świadczeń finansowanych przez NFZ. Świadczenie płatnych zabiegów przy zachowaniu zasobów kadrowych na tym samym poziomie ograniczyłoby realizację świadczeń refundowanych, a to do nich przede wszystkim powinni mieć dostęp mieszkańcy Elbląga – twierdzi Michał Missan. Dodaje, że audyt jest już ukończony.

- Urząd oczekuje na wnioski audytującego, co pozwoli na podjęcie dalszych działań, zmierzających do poprawy sytuacji finansowej Centrum. Nie mogą jednak one się odbyć kosztem mieszkańców, którzy mieliby płacić za usługi rehabilitacyjne, jak planował dyrektor – uważa Michał Missan.


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • najważniejsze że władze miasta mają zaufanie do samych siebie. Grono kolegów NISSAN-ROPUCH + reszta krzywdy sobie zrobić nie da a jak trzeba to rąsią na pokład z banera na wieżowcu przy światowidzie się wciągnie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    30
    4
    aleksyabdiejev(2022-06-24)
  • o to nissan już wie czym się zajmuje za 25 tysi miesięcznie?
  • Tu cytuje "... Wiceprezydent Michał Missan odpiera zarzuty dyrektor Ryszarda Werchowskiego. - Pan dyrektor, w dwóch programach naprawczych, proponował rzeczy, które nie zostały zaakceptowane... " odpowiedz i zaangażowanie człowieka, który mówił, że chce być prezydentem tego miasta? NIGDY! Mam nadzieje, że żadnego POwca lub aktywisty miejskiego PO nie postawia ! Kuźwa DRAMAT trwa jak długo?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    28
    7
    Fan_Gargamela_z_PO(2022-06-24)
  • Teraz będzie masa rehabilitacji potrzebna :(.... - Zespół nagłej śmierci dorosłych (SADS) szturmem podbija świat Osoby w pełni zaszczepione, które utrzymują aktywny i zdrowy tryb życia, niespodziewanie umierają. Według Royal Australian College of General Practitioners ta nowa kategoria śmierci nosi nazwę -Syndrom nagłej śmierci dorosłych- (Sudden Adult Death Syndrome
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    14
    RatownikMedyczny(2022-06-24)
  • Osoby w pełni zaszczepione, które utrzymują aktywny i zdrowy tryb życia, niespodziewanie umierają. Według Royal Australian College of General Practitioners ta nowa kategoria śmierci nosi nazwę -Syndrom nagłej śmierci dorosłych - (Sudden Adult Death Syndrome -SADS). Osoby w wieku poniżej 40 lat są teraz wzywani na badania serca, ponieważ cała rzesza młodych ludzi załamuje się po tym, jak zostali zmuszeni do wzięcia udziału w eksperymentach ze szczepionkami powodującymi krzepnięcie krwi. Baker Heart and Diabetes Institute w Melbourne opracował nowy krajowy rejestr, aby lepiej ewidencjonować gwałtowny wzrost zgonów wśród młodej, zdrowej populacji. Rejestr ten jest pierwszym na świecie, który zawiera informacje dotyczące szpitali, karetek pogotowia i medycyny sądowej. Rzecznik Instytutu powiedział, że rocznie w stanie Wiktoria około 750 osób w wieku poniżej 50 lat doświadcza nagłego zatrzymania akcji serca. Instytut podaje, że co miesiąc około dziewięciu młodych ludzi umiera bez powodu. I nawet pełna autopsja niczego nie wykazuje. Oczywiście te sekcje zwłok nie obejmują żadnych badań nad szkodliwymi dla serca szczepionkami, które ci młodzi ludzie niepotrzebnie otrzymują.
  • @siesta777 - Bo pomysły nie są jego tylko kogo innego. I stąd Missana - nie, na propozycje. O i taka jest władza w Elblągu. Sami nic nie zaproponują, a gdy ktoś przychodzi z realną inicjatywa tj jest - nie, bo nie będzie prywatnych korzyści z tego, tylko by kto inny kupony odcinał. Caka jest władza w Elblągu, wszyscy ratuszowi pierdzistołki patrzą przez pryzmat swojego portfela, stąd Elbląg się nie rozwija a zwija wręcz.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    19
    2
    Puszek kłębuszek(2022-06-24)
  • I tak się powoli zwija całe miasto. Tam się wygasi oddział w szpitalu, tutaj zlikwiduje część klas w szkołach albo wręcz je zlikwiduje, tam obetnie środki. Całe instytucje też można ubić - jak pogotowie socjalne albo sprawić aby było nieopłacalne i samo się zamknie (pogotowia dentystycznego chociażby już nie ma). Wszystko działa coraz wolniej, słabiej, a w ogóle najlepiej jechać do Gdańska. Mieszkańcy obudzą się kiedyś w kompletnej, czarnej d... e, bez dostępu do jakichkolwiek usług jakie są standardem w cywilizacji.
  • Okropne to wszystko, bo ludzi schorowanych coraz więcej, czekanie na te zabiegi wielomiesięczne, zakres i jakość tychże co najmniej problematyczna, a oni tylko o komercjalizacji i pieniądzach. Argumenty typu - ludzie'' sobie chwalą'' i ''pacjenci pytają'' przyjmuje z uśmiechem. A dlaczego nie - społeczeństwo żąda etc ? Zawsze będzie wąski margines tych którzy sa szczęśliwi, że w ogóle się na zabiegi załapali i tych których stać na wizyty prywatne. Pomiędzy nimi jest cała reszta. Jak rzadko to tym razem zgadzam się z ratuszem.
  • Znaczy się Pan w-ce Prezydent ma już kandydata na to stanowisko, teraz potrzebny jest pretekst do odwołania obecnego dyrektora.
  • Urzędnicy, którzy nigdy w życiu nic nie otworzyli chcą mieć biznesplan wraz z przewidywanymi zyskami. Przecież to jest lepsze niż stand up. Pani radna Sałata- jestem zdziwiony, że okazała się aż tak rozsądną osobą. Panie Missanie. Każdy powinien znaleźć swoje miejsce na świecie, gdzie czuje się dobrze i ma realny, pozytywny wpływ na świat poprzez swoje działania. Może warto wrócić do Ratownictwa Medycznego? Polityka i próba zarządzania miastem w mojej opinii ściągnęła Pana w dół.
  • @Marcepanik - Rehabilitacja, DPS rangory a Elbląg się starzeje hahaha. Co oni robią. Za kilka lat w Elblągu będą sami emeryci i to bez dostępu do służby zdrowia. Przecież to będzie dramat. Kolejki po rok czasu do kogokolwiek to będzie minimum. Na gwałt beda chcieli budować nowe ośrodki ale nie będzie jak zwykle pieniędzy. No ale co tam wtedy już nie będziemy przy władzy więc co nas to obchodzi.
  • @siesta777 - A inwestycja w tor wrotkarsko lodowy nie była palcem po wodzie pisana panie Missan? Ja wiem, że decydował o tym Pana szef, ale po co to było potrzebne? Tak energochłonnych obiektów nie warto budować bez zadaszenia. Czy w związku z powyższym prezydent zrezygnuje z urzędu, ze względu na coraz wyższe koszty energii elektrycznej? Czy zamkniecie tor? Czas przecinania wstęg się skończył. Trzeba termomodernizować istniejącą już infrastrukturę, od lodowiska zaczynając, na crw kończąc.
Reklama