Przedstawiciele władz miejskich, środowiska dziennikarskiego i najbliżsi znajomi pożegnali w piątek na cmentarzu Dębica Monikę Skotnicką, wieloletnią elbląską dziennikarkę i redaktorkę.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza święta w kościele przy ul. Rawskiej, po której odbyła się uroczystość w kaplicy, a następnie urna z prochami Moniki Skotnickiej została złożona do grobu na cmentarzu Dębica. W ostatnią drogę Redaktor odprowadziło kilkanaście osób: m.in. wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, była wicewojewoda elbląska Anna Szyszka (obecnie dyrektor delegatury NFZ), radny Marek Burkhardt, przedstawiciele środowiska dziennikarskiego (w tym portEl.pl) oraz najbliżsi znajomi.
Monika Skotnicka miała 76 lat. Była absolwentką I LO i filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Przez 20 pierwszych lat swojej zawodowej kariery pracowała jako nauczycielka, pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiała w 1972 roku, publikując w „Głosie Elbląga". W 1985 roku, jak sama o sobie pisała w publikacji „Who is who w Elblągu” (wydanej przez Dorotę i Jerzego Wcisłów), porzuciła oświatę na rzecz dziennikarstwa.
Jak podaje „Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2005”, Monika Skotnicka była następnie publicystką „Wiadomości Elbląskich” (1984-1990), kierownikiem oddziału „Głosu Wybrzeża/Głosu Elbląga” (1991-1996 oraz 1999-2005), redaktor naczelną „Nowego Głosu Elbląga” (1996-1999). W 2005 roku założyła bezpłatny tygodnik „Extra Elbląg”, który ukazywał się kilka lat.
W 1999 roku została laureatką Nagrody Prezydenta Elbląga. Miała na swoim koncie również ogólnopolską nagrodę dziennikarską OPZZ (1988) i I nagrodę w konkursie na reportaż „Żołnierska to rzecz”, organizowanym przez Pomorski Związek Wojskowy (1989 r.). Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1985), była członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pod swoimi artykułami podpisywała się skrótem "skot.".