UWAGA!

Jakie emocje budzi starówka (okiem naczelnego)

 Elbląg, (Uczestnicy warsztatów z widokiem na Nówkę-Starówkę
(Uczestnicy warsztatów z widokiem na Nówkę-Starówkę fot. Łukasz Kotyński)

Gdzie w Elblągu jest centrum? Jakie emocje budzi w Tobie elbląska starówka? Co byś zrobił na Starym Mieście, gdybyś miał nieograniczony budżet do wydania?

Takie między innymi pytania zadawali socjologowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas warsztatów, jakie odbyły się kilka dni temu na przystani Grupy Wodnej. Zostałem na nie zaproszony wraz z grupą lokalnych aktywistów, by podyskutować na przykładzie Elbląga o konsekwencjach tworzenia nowych miejsc w przestrzeni publicznej na starych wzorcach (nówka-starówka jest tu najlepszym przykładem) i o emocjach, jakie ten proces budzi. Warsztaty są częścią badań naukowych, prowadzonych przez zespół socjologów i historyków z UMK na czele z prof. Tomaszem Szlendakiem, który w Elblągu bywa i ma do tego miasta sentyment (zasiada m.in w Radzie Programowej Biblioteki Elbląskiej). Wyniki badań z pewnością za kilka miesięcy zostaną publicznie zaprezentowane. A Elbląg został wybrany dlatego, że najlepiej do tego rodzaju badań pasował.

Podczas prawie dwugodzinnej dyskusji na warsztatach przewijało się mnóstwo wątków. Po pierwsze – czy Elbląg ma w ogóle centrum i czy starówka nim jest (moim zdaniem tak, choć zdania są podzielone). Po drugie – co na starówce nam się podoba (np. to, że w ogóle powstała z gruzów i że ciągle się rozwija) a co nie (za mało drzew, betonoza, brak życia wieczorami). Wiele miejsca socjologowie poświęcili tematowi retrowersji w odbudowie starówki i emocji, jakie w mieszkańcach ta metoda jak i sama dzielnica budzi. Każdy z uczestników warsztatów miał okazję wybrać spośród kilkudziesięciu różnego rodzaju skojarzeń te, które najbardziej pasują z jego punktu widzenia i ułożyć je w kolejności od najbardziej ważnych do mniej istotnych. U mnie wyszło tak: „znajome, zachęcające do spacerów, unikalne, nostalgiczne, spokojne, nieuporządkowane, puste, zimne, ograniczone, intrygujące i irytujące”. Ciekawe, jakie są Wasze listy skojarzeń (piszcie w komentarzach).

A na koniec każdy z nas mógł puścić wodze swojej fantazji i zdecydować, jak by ożywił starówkę, gdyby miał nieograniczone środki. Zgodnie stwierdziliśmy, że Elblągowi, a szczególnie starówce przydałaby się odrobina szaleństwa. By miasto nie ograniczało się do kopiowania pomysłów z innych miast (świecący napis, małe figurki piekarczyków wzorem wrocławskich krasnali czy diabelski młyn wzorem Gdańska), ale by stworzyło coś, co je będzie wyróżniać. „Bo Elbląg się z niczym nie kojarzy” – padały odpowiedzi, z nutką nostalgii wspominając artystyczne szaleństwo w latach 60. i 70., jakim było Biennale Form Przestrzennych (obecne w miejskiej przestrzeni do dziś) czy największy odkryty basen w Europie, który wkrótce w połowie dostanie nowe życie („ale to już przecież nie będzie to samo”).

Co mogłoby Elbląg wyróżniać? W dyskusji wrócił temat osady Truso i wikingów i pomysł na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w miejsce przyciągające turystów i mieszkańców.

A jakie są Wasze odpowiedzi na pytania socjologów, które zamieściłem na początku artykułu? Liczę na merytoryczną dyskusję.


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • To działania wolontariackie, czy ktoś za to zapłacił? Jeżeli tak, to kto?
  • A ja bym tę starówkę zburzył i zbudował tam porządne wieżowce. Takie punktowce jak na malborskiej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    16
    61
    Marzyciel elbląski(2024-05-27)
  • jerzy buzek -kat elbląga. to on, jako ówczesny premier nie uznał w 1998r przeprowadzonego zgodnie z prawem referendum w sprawie przyłączenia elbląga do woj. pomorskiego
  • @Marzyciel elbląski - Za to na malborskiej świetnie by taka nówka-starówka wyglądała. Zamienić miejscami i wszystkie problemy elblążan znikną!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    21
    2
    Architekt na miarę możliwoś(2024-05-27)
  • Pomysł z truso i wikingami nie jest głupi. Warto by było też pokazać, że Elbląg to piękne Żuławy, Wysoczyzna, Bażantarnia. Może jakieś imprezy dla elblążan i turystów na polance przy wiatach? Ciekawy pomysł jest też realizowany a mianowicie święto muzyki. Warto to wypromować bo lokalizacja jest świetna. Ja zawsze uważałam że centrum to okolice sądu 1 go Maja. Ale żyje na tyle długo, że wówczas nie było starówki
  • Ukicę Wschodnią dokończyć oraz skomunikować Aleję Jana Pawła z Krasnym Lasem bo kończy się rondem w polu. Tego potrzebuje Elbląg od lat ale to tylko marzenia... Starówka pięknie się pnie do góry na Wyspie Spichrzów dzięki milionom z budżetu państwa za czasów PiS. Ponad 32 miliony złotych. Brawo. Może drugie tyle da Pan Tusk na zabudowę vis a vis Katedry byłoby już bardzo Europejsko i pięknie dla turystów.
  • Prawda. Warto dodać że jest to POwiec z uśmiechniętej polski. Z tej samej kliki co Michaś, motorówka czy baron warmińskich term startujący do eurokolchozu z naszego miasta.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    21
    12
    Jawamwojtaniewybierałem(2024-05-27)
  • Chcesz niszczyć Bażantarnie i jeździć po niej samochodem?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    12
    16
    Jawamwojtaniewybierałem(2024-05-27)
  • @Marzyciel elbląski - Marzenia pisowców
  • Za czasów pis, jaja sobie robisz
  • Jaja jak berety ale to FAKT! Za czasów rzadu PiS Porta Mare dostała dotację rządową PiS. Ponad 32 miliony złotych.
  • Bulwersują mnie śmietniki w dni wolne od pracy z których wysypują się śmieci. Brakuje dyżurnych by je oczyścić. Wygląda to obrzydliwie. Brak też ooprawy bruku, gdzie kostki są zniszczone, powyrywane.
Reklama