Trzeci sparing, pierwsza wygrana (piłka nożna)

Przygotowujący się do rundy rewanżowej trzecioligowi futboliści elbląskiej Olimpii odnieśli pierwsze zwycięstwo w trzecim w tym roku meczu kontrolnym. Elblążanie na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Kętrzynie pokonali 5:2 czwartoligową Koronę Ostrołęka. Gole dla Olimpii zdobyli Łukasz Wróblewski (2), Damian Sędziak, Maciej Zając i Piotr Trafarski.

Sporo błędów
     Sobotni mecz w Kętrzynie toczył się po dyktando Olimpii, ale zawodnicy z Elbląga znów nie potrafili ustrzec się prostych błędów, które przypłacili stratami bramek. Pierwsze nieporozumienie pomiędzy Andrzejem Szyszko a Wojciechem Kitowskim w 32. min. wykorzystał testowany w Koronie Jarosław Kaszuba z Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie. Ten sam zawodnik na minutę przed przerwą uciekł obrońcom, którzy nieumiejętnie zastawili pułapkę ofsajdową, i do przerwy Olimpia prowadziła różnicą tylko jednej bramki. Gole dla elblążan w tej części meczu zdobyli Łukasz Wróblewski (dwa trafienia) i Damian Sędziak. Ten pierwszy był bardzo aktywny, co rusz dawał się we znaki defensywie ostrołęczan, przeprowadzając dynamiczne akcje prawą flanką. Drugi zdobył najładniejszego gola meczu, po indywidualnej akcji w polu karnym, kiedy serią zwodów wymanewrował obronę i pewnym strzałem pokonał golkipera Korony.
     W przerwie trener Olimpii dokonał pięciu zmian (jeszcze w trakcie pierwszej połowy kontuzjowanego Mateusza Bogdanowicza zastąpił Mateusz Ptaszyński) i zwłaszcza gra Tomasza Sambora (na prawej obronie) mogła się podobać. W tej odsłonie elblążanie zdobyli kolejne dwie bramki, choć mogli jeszcze dwie-trzy więcej, gdyż wypracowali kilka dogodnych okazji. Niestety, obok skuteczności szwankowało także rozgrywanie stałych fragmentów gry, szczególnie rzutów rożnych. Ten element piłkarskiego rzemiosła wymaga zdecydowanej poprawy.

Kadra powoli zamykana
     Trener Tomasz Wichniarek cały czas przygląda się zawodnikom, którzy mogliby wzmocnić elbląski zespół. W spotkaniu z Koroną próbowany był 29-letni napastnik Cresovii Siemiatycze (IV liga podlaska, 12 goli w rundzie jesiennej) Jakub Andryszek, ale nie zaprezentował nic szczególnego i sobotni występ był raczej jego ostatnim w koszulce Olimpii. Jest już przesądzone, że do drużyny dołączy duet z drugoligowego Tura Turek - napastnik Damian Sędziak i środkowy pomocnik Michał Chmielecki. Elbląski klub wciąż nie pozyskał trenującego z nim od dłuższego czasu Rafała Onofryjuka, gdyż nie może dojść do porozumienia z właścicielem jego karty zawodniczej Jagiellonią Białystok.
     Trener i działacze nie ukrywają, że nadal prowadzone są rozmowy z graczami, którzy mieliby wzmocnić Olimpię. Niewykluczone, że na środowy turniej w Kętrzynie przyjadą gracze z Białorusi i Ukrainy, być może doświadczony obrońca z przeszłością pierwszoligową. Gra formacji defensywnej Olimpii w dotychczasowych sparringach pozostawia bowiem wiele do życzenia.

Trener o meczu: - Pierwsze zwycięstwo cieszy, ale gra pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w defensywie. Z przodu zaczyna to wyglądać dobrze, z tyłu wymaga zdecydowanej poprawy. Dziś oba gole daliśmy przeciwnikowi w prezencie, popełniając ewidentne błędy. Dobrze zagraliśmy bokami, w drugiej połowie Tomek Sambor zagrał tak, jak chciałem i oczekiwałem. Przed nami cały czas dużo pracy, zespół jest praktycznie budowany od nowa. Za dużo niedokładności i strat piłki, ale to też wynika z faktu, że jesteśmy po ciężkich treningach i mieliśmy do tej pory mało zajęć z piłką na boisku.

Miniturniej w Kętrzynie
     Już w środę olimpijczycy wrócą do Kętrzyna, by wziąć udział w I Zimowym Turnieju Piłki Nożnej im. Adama Dydzińskiego o Puchar Burmistrza Kętrzyna. Obok żółto-biało-niebieskich na boisku ze sztuczną nawierzchnią zaprezentują się gospodarze Granica Kętrzyn i drugoligowa Lechia Gdańsk. Pierwszy mecz, w którym rywalem będzie Granica, ma rozpocząć się o godz. 11, natomiast spotkanie z Lechią zaplanowane jest na godz. 13.

Korona Ostrołęka - Olimpia Elbląg 2:5 (2:3)
     0:1 - Wróblewski (25.), 1:1 - Kaszuba (32.), 1:2 - Wróblewski (39.), 1:3 - Sędziak (42.), 2:3 - Kaszuba (44.), 2:4 - Zając (65.), 2:5 - Trafarski (86.)
     Korona: Szczechowiak (80. Mateusz Kaliszewski) - Manowski, P. Prusaczyk (46. Fiedorczuk), Pełtak, Świętochowski (46. Połeć), Dawidzki, Rychlik, Robaszkiewicz (46. Nadrowski), Bykowski, Kaszuba, Marek Kaliszewski (46. Olesiński)
     Olimpia: Szyszko - Kitowski, Koprucki, Kowalczyk, Bogdanowicz (20. Ptaszyński), Roszak, Chmielecki, Onofryjuk, Wróblewski, Sędziak, Andryszek
     Ponadto zagrali: Anuszek, Sambor, Lepka, Trafarski, Zając

Pierwszy sparing ZKS Olimpii
     Grająca na co dzień w lidze okręgowej ZKS Olimpia rozegrała pierwszy sparing w trakcie zimowych przygotowań. Zespół Dariusza Kaczmarczyka uległ 1:2 juniorom Olimpii Elbląg. Gola dla pokonanych zdobył Marcin Sierechan, a trafienia dla juniorów zaliczyli Michał Tomczyk i Arkadiusz Hull.
     W zespole seniorów zabrakło aż ośmiu zawodników, w tym bramkarza Piotra Różańskiego, dlatego bramki ZKS-u strzegli na zmianę juniorzy Sebastian Pietruszka i Artur Wrzosek. Nie zagrali ponadto Marcin Wielgat (wraca do formy po kontuzji), Krystian Gorgol, Piotr Bałdyga (powroty po półrocznej przerwie), Dariusz Tyburski, Dawid Kurowski (kontuzje), Jakub Dudek i Maciej Chwoszcz (studia).
     Wiadomo już, że w szeregach piątoligowca dojdzie do kilku zmian personalnych. Na wiosnę kibice nie zobaczą już Grzegorza Millera (transfer do Concordii Elbląg), Pawła Jernata (powrót do MGKS Tolkmicko) i Radosława Hryckiewicza. Możliwe, że do zespołu dołączą Jacek Rosenau (MGKS Tolkmicko) i Marcin Czarnuch, którzy zagrali w meczu z juniorami Olimpii.
     Kolejny sparing ZKS Olimpia rozegra 9 lutego z A-klasową Syreną Młynary.

Olimpia (juniorzy) - ZKS Olimpia 2:1 (1:0)
     1:0 - Tomczyk (17.), 1:1 - Sierechan (50.), 2:1 - Hull (64.)
     Olimpia (juniorzy): Wrzosek - Czerniewski, Laskowski, Kowalski, Prześniak, Zienkiewicz, Prześniak, Brzezicki, Kopycki, Kuczkowski, Tomczyk. Ponadto zagrali: Pietruszka, Hull, Kwaśnik, Kadleczek, Pietrzkiewicz, Styś, Banaszek.
     ZKS Olimpia: Pietruszka (46. Wrzosek) - Rosenau, P. Zieliński, Osiak (46. M. Miller), Fijałkowski, Ratajczyk (55. M. Zieliński), Czarnuch (65. Osiak), Piotrowski (65. Kisielewski), P. Tyburski, Wojtas, Sierechan