Olimpia wygrała na inaugurację. Lider z Elbląga

Elbląg, Pierwszą bramkę wiosną dla Olimpii zdobył Krzysztof Sobieraj
Pierwszą bramkę wiosną dla Olimpii zdobył Krzysztof Sobieraj (fot. Robert Ciecierski)

W zakończonym właśnie meczu elbląska Olimpia pokonała w 19. kolejce II ligi gr. wschodniej  OKS Otwock 3:0 (1:0).  Bramki dla żółto-biało-niebieskich zdobyli Krzysztof Sobieraj, Vitalij Ledieniow i Kamil Jackiewicz. Zapoznaj się z tekstową relacją z pierwszego wiosennego meczu olimpijczyków.

Olimpia rozbiła OKS Otwock
        Jedynie o pierwszych dwudziestu minutach meczu w Otwocku można powiedzieć, że był to okres w miarę wyrównanej gry. Po bramce zdobytej w 24. minucie przez Krzysztofa Sobieraja z rzutu karnego podyktowanego za faul na Krzysztofie Bułce, przewaga Olimpii rosła z minuty na minutę. To, że gospodarze przegrywali do przerwy różnicą tylko jednego gola mogą zawdzięczać debiutującemu pomiędzy słupkami ich bramki Argentyńczykowi Martinowi Hermanowi. Goście z Elbląga już do przerwy stworzyli przynajmniej trzy stuprocentowe okazje, ale albo na posterunku stał golkiper z Ameryki Południowej, albo olimpijscy strzelcy chybiali celu. Wyśmienitych okazji w pierwszej części nie wykorzystali m.in. wspomniany Bułka, Mykola Dremluk, Kamil Jackiewicz i Witalij Ledieniow.

Duży luz, składne akcje
       Po zmianie stron elblążanie jeszcze podkręcili tempo. OKS gasł w oczach i kolejne trafienia dla olimpijczyków były jedynie kwestią czasu. Najpierw fenomenalną przytomnością umysłu i nie mniejszymi umiejętnościami popisał się Białorusin Ledieniow, który sprytnie z 20 metra przelobował Hermana. Później obronę miejscowych rozmontował tercet Witalij Szepietowskij, Ledieniow i Jackiewicz. Akcja z cyklu „palce lizać” przyniosła Olimpii trzecią bramkę i była swoistą pieczęcią na sobotnim pojedynku. Chciałoby się, by takie zagrania stały się znakiem firmowym elbląskiej jedenastki. Wszak podczas zimowych przygotowań i gier kontrolnych żółto-biało-niebiescy nie raz, i nie dwa, pogrywali w podobny sposób, kompletnie dezorientując rywala.
       Nawet czerwona kartka, pokazana przez słabo dysponowanego sędziego Łukasza Szczecha zbyt pochopnie Dawitowi Czigladze, nie zmieniła obrazu gry. Przez końcowe dwadzieścia minut Olimpia nadal dominowała i przeważała, stwarzając sobie kolejne okazje bramkowe. Niestety zabrakło precyzji zarówno Łukaszowi Pietroniowi, jak i wszędobylskiemu Bułce. To dlatego skończyło się „tylko” na 3:0, który to wynik należy uznać za najniższy wymiar kary dla otwocczan.

Pomeczowe opinie
       Tomasz Arteniuk (trener Olimpii Elbląg)
– Cieszę się ze zwycięstwa, z jego stylu i gry zaprezentowanej przez moich zawodników w tych arcytrudnych warunkach. Fatalne boisko, ale tu nie ma się co dziwić, tak wyglądają wszystkie świeżo rozmarznięte płyty w kraju, nie ułatwiało gry ani nam, ani gospodarzom. Obie drużyny preferują „grę piłką”, futbol techniczny, a dziś było o to bardzo ciężko. Teraz skupiamy się na kolejnym meczu z Ruchem Wysokie Mazowieckie.

Dariusz Dźwigała (trener OKS Otwock) – Wygrana Olimpii jak najbardziej zasłużona, choć uważam, że zbyt wysoka. My również mieliśmy swoje sytuacje, zabrakło szczęścia, które z kolei dopisało gościom. Sędzia moim zdaniem popełnił błąd przy podyktowaniu karnego, faul oczywiście był, ale chwilę wcześniej zawodnik z Elbląga był na spalonym. Co by nie mówić Olimpia zaprezentowała się bardzo dobrej strony, potwierdziła to, co mówiłem wcześniej, że jest jednym z kandydatów do awansu. Uważam, że nie pasują do tej ligi i już dziś śmiało poradziliby sobie szczebel wyżej. My nie załamujemy rąk, przed nami mnóstwo meczów i punktów do zdobycia. Będziemy walczyć.

Olimpia liderem II ligi
        Można postawić tezę, że 19. kolejka II ligi potoczyła się bardzo pomyślnie dla Olimpii. Wygrana w Otwocku w zestawieniu z wynikami z innych stadionów sprawiła, że elblążanie usadowili się na fotelu lidera ligi.
        W sobotę do małej sensacji doszło w Pruszkowie, gdzie spadkowicz Znicz przegrał w 2:0 z Wigrami Suwałki. Wynik tyleż niespodziewany, co bardzo korzystny dla zespołu z Elbląga.
        W niedzielę rozegrano natomiast trzy mecze i w zasadzie każdy z nich zakończył się niespodziewanymi rozstrzygnięciami. Najpierw OKS Olsztyn w samej końcówce w Łowiczu przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę. Później bardzo gorąco, dosłownie i w przenośni, było na stadionie w Iławie. Mecz Jezioraka z kandydatem do awansu Wisłą Płock był dwukrotnie przerywany z uwagi na rozróby na trybunach. O ile po pierwszej przerwie mecz wznowiono, o tyle w 87. minucie sędzia Grzegorz Pożarowszczyk z Lublina zadecydował o zakończeniu zawodów przy stanie 2:1 dla gospodarzy. Powodem takiej decyzji arbitra były zamieszki wywołane przez kibiców z Płocka. Wydaje się, że PZPN zweryfikuje te zawody jako walkower 3:0 dla iławian, co oczywiście nie będzie miało większego wpływu na układ ligowej klasyfikacji.
       Niemniejszego kalibru niespodzianka przydarzyła się na stadionie ostatniej w lidze Puszczy Niepołomice. Skazywany na pożarcie beniaminek, który jednak w przerwie zimowej wzmocnił się kilkoma graczami z ekstraklasową przeszłością, bezbramkowo remisując urwał punkty faworyzowanej Stali Stalowa Wola. To kolejny z kandydatów do pierwszoligowego awansu, który pierwszej wiosennej kolejki nie może zaliczyć do udanych. Wynik tej konfrontacji jasno pokazuje, że przed nami bardzo ciekawa wiosna. Nikt nie zamierza składać broni, a kibiców wszystkich zespołów czeka mnóstwo emocji. Bardzo dobrze, że wreszcie się zaczęło!
       Fakty na dziś dzień są takie, że Olimpia przewodzi stawce ekip II ligi grupy wschodniej z 31 punktami na koncie . Tyle samo oczek ma wicelider Znicz Pruszków i trzeci w tabeli Świt Nowy Dwór Mazowiecki, który rozegrał o jeden mecz mniej od elblążan (z uwagi na warunki atmosferyczne przełożone zostało spotkanie Świtu z Ruchem Wysokie Mazowieckie).

OKS Otwock - Olimpia Elbląg 0:3 (0:1)
       0:1 - Sobieraj (24. k.), 0:2 - Ledieniow (52.), 0:3 - Jackiewicz (71.)
       OKS Otwock: Herman - Bobrowski, Dźwigała, Moryc, Karaś, Powałka (40. Kamiński), Mazurkiewicz, Kęska (64. Kęsek), Tokaj (46. Kuźmińczuk), Mihałewśkyj, Warszawski
       Olimpia: Sobański -  Loda, Sobieraj, Dremluk, Czigladze, Bułka, Szepietowskij, Lubenow (59. M. Pietroń), Hałgas (80. Żuraw), Ledieniow (74. Kołosow), Jackiewicz (79. Ł. Pietroń)
       Żółte kartki: Herman, Moryc, Tokaj (OKS Otwock) - Dremluk, Czigladze (Olimpia)
       Czerwona kartka: Czigladze (74. minuta, z gradacji kar)
       Widzów: ok. 1000

Wyniki 19. kolejki II ligi gr. wschodniej w sezonie 2010/11: OKS Otwock – Olimpia Elbląg 0:3, Znicz Pruszków – Wigry Suwałki 0:2, Sokół Sokółka – Resovia 0:2, Pelikan Łowicz – OKS 1945 Olsztyn 1:2, Jeziorak Iława – Wisła Płock 2:1 (w 83. minucie z uwagi na zamieszki kibiców sędzia przerwał mecz), Puszcza Niepołomice – Stal Stalowa Wola 0:0. Mecze przełożone: Ruch Wysokie Mazowieckie – Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Motor Lublin – GLKS Nadarzyn, Stal Rzeszów – Okocimski Brzesko.