Inauguracja dla faworytów (piłka nożna)

ZKS Olimpia Elbląg okazała się lepsza w derby regionu od Błękitnych Orneta, wygrywając 3:0. Swój mecz przegrał MGKS Tolkimicko, który 4:2 uległ w Jonkowie beniaminkowi V ligi, miejscowemu GLKS. W inauguracyjnej kolejce ligi okręgowej planowo zwyciężały ekipy, w których od początku kibice upatrują faworytów obecnego sezonu.

Już w pierwszej serii spotkań dały o sobie znać drużyny, które, według przedsezonowych spekulacji, mają nadawać ton rozgrywkom. Najwyższe zwycięstwo odniósł jeden z faworytów ligi Start Nidzica, który nie pozostawił żadnych złudzeń Ossie Biskupiec Pomorski, gromiąc ją 6:0. Wysoką formę na starcie zaprezentował Warmiak Łukta, który wygrał 4:1 z Tęczą Miłomłyn. Lekkie potknięcie zanotowała jedynie Olimpia Olsztynek, która podzieliła się punktami z zespołem ze Stawigudy.

Derby dla ZKS Olimpii
     Wynik 3:0 w spotkaniu Olimpii i Błękitnych może być nieco mylący. Na pewno spotkanie nie było jednostronnym widowiskiem, tak jak może sugerować to końcowy rezultat. Zespół z Ornety rozegrał bardzo przyzwoite zawody, co z tego, skoro bramki zdobywali wyłącznie elblążanie. Błękitni długimi momentami przeważali, częściej byli przy piłce, stworzyli więcej okazji pod bramką Piotra Różańskiego, ale gole strzelała tylko ZKS Olimpia. Pierwszy z nich padł w 32. minucie, kiedy zbyt krótkie wybicie bramkarza Błękitnych Roberta Szełemeja wykorzystał Radosław Hryckiewicz, który lekkim strzałem z około 16 metrów umieścił futbolówkę w siatce. Przy tej bramce nie popisał się defensor gości Paweł Dublanka, który za długo zwlekał z wybiciem futbolówki w pole i ostatecznie znalazła ona drogę do siatki. Wynik 1:0 dla ZKS-u utrzymał się do gwizdka oznaczającego przerwę, dobrze prowadzącego zawody Wojciech Krztonia.
     Po zmianie stron podopieczni Wacława Szczęcha i pomagającego mu znanego trenera Piotra Zajączkowskiego osiągnęli wyraźną przewagę, nie potrafili jednak pokonać mądrze grającej defensywy elblążan, a jeśli nawet udawało im się wywieść w pole obrońców, na wysokości zadania stawał bramkarz Różański. Tak było m.in. w 64. minucie, kiedy w sobie tylko wiadomy sposób obronił uderzenie Daniela Koguta w sytuacji sam na sam. Kolejną dobrą okazję Błękitni mieli w 70. minucie, rzut wolny z okolicy pola karnego wykonywał Janusz Żmijewski i futbolówka po jego strzale o centymetry minęła słupek bramki ZKS Olimpii. Te niewykorzystane okazje zemściły się na ornecianach w końcówce meczu. W 83. minucie po składnej, klasycznej kontrze, bardzo przytomnie w polu karnym zachował się Maciej Chwoszcz, minął zwodem rozpaczliwie interweniującego obrońcę gości i mocnym strzałem pod poprzeczkę zdobył drugą bramkę. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się dwubramkowym zwycięstwem zespołu Dariusza Kaczmarczyka, sędzia podyktował rzut wolny z 18 metra. Do piłki podszedł Piotr Tyburski i precyzyjnym strzałem w okienko ustali wynik meczu.
     ZKS Olimpia Elbląg - Błękitni Orneta 3:0 (1:0)
     1:0 - Hryckiewicz (32.), 2:0 - Chwoszcz (83.), 3:0 - P. Tyburski (90+3.)
     ZKS Olimpia: Różański - D. Tyburski, Kurowski, G. Miller, Dudek (77. Fijałkowski), Osiak (46. Berdzik), P. Tyburski, Jernat (46. Wojtas), M. Miller, Wielgat (80. Chwoszcz), Hryckiewicz
     Błękitni: Szełemej - Basałygo (86. Ciosek), Mianowski, Paweł Zajączkowski, Kowalski, Piotr Zajączkowski, Dublanka (75. Kałamajski), Żmijewski, Kogut (83. Michalski), Szczęch, Pluciński.

Słabsi od beniaminka
     Podopieczni Janusza Buczkowskiego nieudanie zainaugurowali sezon 2007/08. Mimo, że dwukrotnie wychodzili na prowadzenie, to ostatecznie ulegli na wyjeździe beniaminkowi GLKS Jonkowo 2:4. Przewaga optyczna przez większą część spotkania należała do gości z Tolkmicka, zawodziła jednak skuteczność i brakowało zimnej krwi pod bramką rywala. MGKS nie potrafił wykorzystać nawet tak dogodnych do zdobycia gola sytuacji jak rzut karny, który przestrzelił Rozenau.
     GLKS Jonkowo - MGKS Tolkmicko 4:2 (1:1)
     0:1 - A. Włodarczyk (9.), 1:1 - Zawadzki (16.), 1:2 M. Włodarczyk (63.), 2:2 - Kochański (69.), 3:2 - Mendalka (76.), 4:2 - Zawadzki (79.)
     GLKS: Kwiatkowski (60. Bulski) - Kaszubski, Gniadek, Aleksiejuk, Stępień, Wojnowski, Myszkowski (65. Wiktorowicz), Mendalka, Zawadzki, Jóźwiński (46. Kochański), Krasiński
     MGKS: Humla - Figurski, Jaromiński, Rozenau (68. Tomiałojć), Żabiński (70. Kleinwachter), Szaro (80. Mostowiec), Zboch, Rutkowski, M. Włodarczyk, A. Włodarczyk, Licau (35. Popiołek).

Komplet wyników 1. kolejki ligi okręgowej gr. II w sezonie 2007/08: ZKS Olimpia - Błękitni Orneta 3:0, GLKS Jonkowo - MGKS Tolkmicko 4:2, Warmiak Łukta - Tęcza Miłomłyn 4:1, Olimpia Olsztynek - GKS Stawiguda 1:1, Osa Ząbrowo - Ewingi Zalewo 1:1, Start Nidzica - Ossa Biskupiec Pomorski 6:0, Orzeł Janowiec Kościelny - Iskra Narzym 2:3, GKS Wikielec - Huragan II Morąg 2:1.