UWAGA!

Tolkmicki zimowy rezydent

 Elbląg, Tolkmicki zimowy rezydent
Fot. Piotr Dowbor

- W Tolkmicku przy ul. Nadrzecznej został na zimę bocian – poinformował nas Czytelnik. Czy należy niepokoić się losem ptaka, który zazwyczaj w takich miesiącach udaje się w cieplejsze strony?

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

- Przede wszystkim działanie powinno być uzależnione od stanu i sytuacji, w jakiej bocian się znajduje. Jeśli zauważymy np. uszkodzone skrzydło, warto powiadomić jedną z organizacji oferującą pomoc zwierzętom w naszej okolicy. Może to być np. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Gronowie Górnym lub Ośrodek Jelonki w Nowym Monasterzysku – mówi Marta Piekarska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

A co jeśli z bocianem „na oko” wszystko jest w porządku?

- Bocian nie powinien być niepokojony, także wtedy, gdy nie odleciał na zimę. Niedopuszczalnym jest chwytanie ptaka (usypianie) i przewożenie go w inne, potencjalnie korzystniejsze miejsce, jeśli nie zdradza cech choroby lub osłabienia – czytamy na prawo.pl. Interwencja wobec bociana mogłaby być podjęta tylko w przypadku rannego lub osłabionego przedstawiciela gatunku. - Jeśli jest zdrowy, szanse na złapanie go są niewielkie, a przepłoszenie go ze znanego miejsca tylko pogorszy jego sytuację – pisze dla portalu Alicja Brzezińśka.

Jak podaje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, z roku na rok coraz więcej bocianów pozostaje na zimę w kraju.

- W związku z coraz bardziej łagodnymi zimami i coraz częstszymi przypadkami wykorzystywania przez bociany antropogenicznych źródeł pokarmu (np. lokalnych składowisk śmieci, miejsc wykładania resztek z ubojni) można oczekiwać, że zjawisko to w najbliższych latach będzie się nasilało. Zachęcamy do dzielenia się informacjami o zimujących w Polsce bocianach. Obserwacje rejestrujemy na stronie www.ornitho.pl. Informacje te zbiera także Fundacja Przyrodnicza „pro Natura” - czytamy. OTOP podaje, że chociaż zimujące bociany często wyglądają na brudne i zaniedbane, a ich pióra mogą wydawać się nadnaturalnie nastroszone, to jednak wynika to z gromadzenia między nimi powietrza, które tworzy "warstwę izolacyjną ograniczającą straty ciepła z organizmu".

Czy dokarmiać bociany? W okresie bardzo silnych mrozów i przy dużym zaśnieżeniu można pozostawiać im małe surowe ryby czy podroby mięsne, jednak nie wędliny zawierające sól i różne substancje chemiczne. Więcej na ten temat tutaj.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Wesołych świąt
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    22
    12
    Oby następne bez pis(2022-12-21)
  • Można też karmić surowym kurczakiem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    3
    LuckyBarrel(2022-12-21)
  • "Dlaczego ceny energii i ciepła zmieniają się tak dynamicznie". Kto jest partnerem tej propagandy i dkaczego brak możliwości komentowania tych bzdur. Czy portel jest częścią pisowskiego Polska Press ? Czy za srebrniki zrobicie wszystko?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    13
    Wzorce tvpis(2022-12-21)
  • Bocianom nie wędliny proszę, ten pokarm dajcie ludziom, jak to głosi stare przysłowie... człowiek nie świnia, - wszystko zje. Jeśli chcecie by bocian przynosił Wam zdrowe dzieci, to świeżą rybkę, - owszem, żabkę jeszcze lepiej
  • to podobnie jak ropuch - niby na oko też z nim wszystko w porządku ale sami wiecie jak na prawdę jest. Przyspawał się do stołka i liczy, że przezimuje.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    3
    siesta777(2022-12-21)
  • Po co ma lecieć kilka tysięcy kilometrów i wracać na wiosnę. W Polpis dostanie za darmo jedzenie i dach na głową. Nowy program pinokia Bocian+
  • W tym roku dość chłodna wiosna opóźniła wylęg ptactwa. Szczególnie było to niesprzyjające bocianom, bo młode muszą "nauczyć się" latać tak, aby jesienią odlecieć ze swoim stadem. W lęgu bocianów bardzo często zdarza się wyjątkowe opóźnienie którejś ze sztuk. Nawet bociany wcześniej eliminują takiego osobnika, między innymi poprzez zaprzestanie karmienia lub nawet wyrzucenie z gniazda. Ten osobnik prawdopodobnie jest z tegorocznego lęgu i nie nabył pełnej sprawności do latania. Został więc pozostawiony. Bocian wytrzymuje temperatury nawet poniżej 20 stopni Celsjusza, jedynie zagrożeniem dla niego są silne zamiecie czy zawieje, a generalnie silne wiatry przy dużych mrozach.
  • Pokażcie lód na chodnikach grama piasku nie ma ale na rozdawanie jest
  • @LuckyBarrel - widzę chłopie, że bardzo się nudzisz. Albo jesteś z Urzędu albo typowy Lewak :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    chudy byku(2022-12-21)
  • @chudy byku - poszedłbym dalej w Twoim rozumowaniu - pewnie siedzi na stolcu; ) w spółce Skarbu Państwa - bo jak stać go na kurczaka ???? Zatem pisior
  • @Oby następne bez pis - Nas wyborców PiS jest więcej.
  • Za ''rządów''PO bociany leciały do Niemiec na szparagi... teraz nie muszą i to bardzo boli popaprańców.
Reklama