Liczba zachorowań na raka prostaty zwiększyła się w Polsce czterokrotnie w ciągu ostatnich 30 lat. Lekarze biją na alarm, a my od początku listopada zapuszczamy wąsy, dołączając się do ogólnoświatowej akcji Movember. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie, jak poważnym problemem jest rak prostaty i uświadomienie mężczyznom, że warto się badać, bo wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa szansę na wygraną z rakiem. Do akcji włączyli się też pracownicy Teatru im. Aleksandra Sewruka. Zobacz zdjęcia.
W Polsce co roku na raka prostaty choruje 7 tysięcy mężczyzn, statystyki od lat rosną.
- Na raka jąder narażeni są mężczyźni między 20 a 40 rokiem życia. Jeśli wyczują niepokojące zgrubienia, powinni zgłosić się do specjalisty. Rak prostaty może z kolei wystąpić u mężczyzn powyżej 50. roku życia Sygnałem ostrzegawczym są problemy z oddawaniem moczu. Wskazówką do wystąpienia choroby mogą być wyniki badania krwi na obecność PSA, białka wytwarzanego przez prostatę. Jego wysoki wskaźnik może świadczyć o chorobie – przypomina Jan Meller, lekarz-urolog ze szpitala wojewódzkiego.
Niestety, ryzyko wystąpienia tej choroby rośnie dwu-, trzykrotnie u mężczyzn, w których rodzinach były przypadki zachorowań. Jeżeli choroba wystąpiła u dwóch lub więcej krewnych pierwszego stopnia, to ryzyko wzrasta aż do 5-11 razy.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie choroby, bo to zwiększa szansę na wyleczenie. Zwracają na to uwagę organizatorzy akcji Movember, których celem jest przede wszystkim edukacja. - Prowadzimy zbiórkę pieniędzy, która pomoże nam sfinansować koszty prowadzenia akcji, druku materiałów, broszur i plakatów. Chcemy także wydać książkę z obrazkami dla ojców i synów w każdym wieku, którą będą mogli przeczytać wspólnie i dowiedzieć się z niej, jak na różnych etapach swojego życia dbać o swoje zdrowie intymne i profilaktykę męskich nowotworów – informują organizatorzy akcji.
Zachęcamy do włączenia się do akcji Czytelników portEl.pl. Przysyłajcie nam swoje fotki (selfie), na których udokumentujecie rosnący "od zera" zarost! Czekamy pod adresem: wasy@portel.pl. Nadesłane zdjęcia będziemy publikować na łamach naszej gazety.
Do akcji włączyła się męska część Teatru im. Aleksandra Sewruka: Dariusz Łapkowski, Janusz Salmonowicz i Mirosław Siedler, którzy dzisiaj przysłali nam swoje zdjęcia. - W tej akcji nie tylko chodzi o zdrowie, ale tak naprawdę o życie. Warto, byśmy jako mężczyźni zdali sobie sprawę. Bierzemy udział w akcji, bo po prostu tak trzeba - mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka.
W każdy poniedziałek listopada będziemy prezentować też fotkę z postępów naszego portElowskiego zapuszczania wąsów.