UWAGA!

Śladem zabytków, które zmieniły przeznaczenie

 Elbląg, Spacerowicze spotkali się pod Urzędem Miejskim
Spacerowicze spotkali się pod Urzędem Miejskim (fot. AD)

Co kryją ściany sali sesyjnej w Ratuszu? Kogo początkowo upamiętniał kamień dziś poświęcony Romualdowi Trauguttowi? Co wspólnego z Elblągiem ma greckokatolicki biskup przemysko – warszawski? Odpowiedzi na te i inne pytania mogli poznać uczestnicy kolejnego sobotniego spaceru z przewodnikiem. Zobacz więcej zdjęć.

Sobotni spacerowicze tym razem spotkali się pod gmachem Urzędu Miejskiego w Elblągu. Nie po to, aby otrzymać urzędniczą decyzję, ale by na chwilę cofnąć się w czasie do początków XX wieku. W pierwszej dekadzie ubiegłego wieku powstawał budynek dzisiejszego ratusza z przeznaczeniem na gimnazjum. Szkoła dostała imię mistrza Zakonu Krzyżackiego Elbląga Heinricha von Plauena
       Z czasów gimnazjalnych pozostała płaskorzeźba Kogi widoczna na głównym wejściu do budynku od strony dziedzińca. Tajemnicę skrywają też ściany sali sesyjnej. Dziś pomalowane w kolory, które delikatnie mówiąc nie są najciekawsze. Tymczasem pod farbą znajdują się malowidła, które przedstawiają wielkość państwa niemieckiego od... początku świata. Gdyby zedrzeć dzisiejszą farbę można by zobaczyć m.in. Prometeusza przynoszącego ludziom ogień, przybycie Wulfstana do Truso, czy cesarza Niemiec Fryderyka II Wilhelma przyjmującego hołd od burmistrza Elbinga.
       Ciekawy jest też pomnik Achillesa stojący prze budynkiem Ratusza.
       - Został zrobiony przez berlińskiego artystę Hertera, który stworzył go jako odlew gipsowy na berlińską wystawę w 1881 r. – mówił Leszek Marcinkowski z elbląskiego oddziału PTTK, który prowadził dzisiejszy spacer.
       Elbląski egzemplarz odlewu pochodzi z 1886 r. Ciekawostką jest fakt, że identyczny odlew Achillesa stoi na Korfu. Trafił tam z inicjatywy Elżbiety Bawarskiej (bardziej znanej jako Sisi), która właśnie na tej greckiej wyspie zbudowała swój pałac.

  Elbląg, Dzisiejsze spotkanie prowadził Leszek Marcinkowski
Dzisiejsze spotkanie prowadził Leszek Marcinkowski (fot. AD)

Z elbląskich pomników warto jeszcze zwrócić uwagę na kamień upamiętniający Romualda Traugutta, usadowiony w parku im. ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego. W czasach niemieckich kamień upamiętniał 148 pułk armii niemieckiej oraz elblążan poległych w czasach I wojny światowej. Elbląg zmienił przynależność państwową, a kamień zmienił patrona.
       Tuż obok znajduje się mała cerkiew greckokatolicka, którą w ramach spaceru można było obejrzeć. Swoistym bonusem, który mogli zobaczyć uczestnicy wycieczki był wystrój świątyni przygotowany pod mający się odbyć dziś ślub. O ciekawostkach związanych z kościołem greckokatolickim, podobieństwach i różnicach pomiędzy katolicyzmem rzymskim, prawosławiem, a kościołem grekokatolickim opowiadał Mirosław Prytuła, członek rady parafialnej.
       - Językiem liturgicznym w cerkwi greckokatolickiej na terenie Polski jest język ukraiński – zdradził Mirosław Prytuła.
       Nie mogło zabraknąć wyjaśnienia takich pojęć jak carskie drzwi (drzwi w cerkwi przez które może przechodzić tylko i wyłącznie kapłan), ikonostas i innych interesujących szczegółów. Nie każdy jednak wie, że w Elblągu swoją posługę kapłańską zaczynał obecny arcybiskup przemysko – warszawski Eugeniusz Popowicz.
       Obecnie społeczność greckokatolicka buduje większą cerkiew w Elblągu. Kiedy nastąpi kres budowy – nie wiadomo, wszystko uzależnione jest od pieniędzy jakie parafia może przeznaczyć na budowę.

Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • .. .. .które zmieniły przeznaczenie - hmm - a to wiadomo kto jakie ma przeznaczenie żeby to zmienić ? czy przeznaczenie to coś czego się nie wie - mówiąc kolokwialnie językiem religijnym - tylko u góry wiedzą co każdemu jest pisane. .. .. tytuł artykułu taki trochę oderwany od reali
  • @PiDżiEr - Hm, następnym razem radzę poczytać Słownik Języka Polskiego:"Przeznacznie: 1.«praktyczny cel, do którego coś jest przeznaczone, zakwalifikowane, któremu dana rzecz służy» 2.«powołanie, posłannictwo» 3.«nieunikniona przyszłość, nieuchronna konieczność nadejścia, stania się czegoś»". I wtedy, jak już się przeczyta to, co napisane w słowniku, można się wymądrzać;)
  • Takie rzeczy tylko w POlsce.
  • PiDżiEr - macie ździebełko racji. Rzekłby jakiś miejscowy - zmieniły dedykację.
  • Nie ma. Nie zrozumiał zdania, a użycie słowa przeznaczenie w tym kontekście jest powszechne. "Zmieniły dedykacje"? To dopiero egzotyka.
  • [1]"Został zrobiony przez berlińskiego artystę Hertera, który stworzył go jako odlew gipsowy na berlińską wystawę w 1881 r. Elbląski egzemplarz odlewu pochodzi z 1886 r. Ciekawostką jest fakt, że identyczny odlew Achillesa stoi na Korfu. Trafił tam z inicjatywy Elżbiety Bawarskiej (bardziej znanej jako Sisi), która właśnie na tej greckiej wyspie zbudowała swój pałac. " Tylko w tym fragmencie jest sporo nieścisłości, nie byłem obecny więc nie wiem czy to pan Leszek czy pan Sebastian
  • [2] "Śmierć Achillesa" Ernsta Hertera (1846-1917) jest rzeźbą wykonaną z granitu. Nie jest to zatem żaden pomnik, ale rzeźba parkowo-ogrodowa, i na litość nie jest gipsowa (nie jestem pewien, ale z gipsu lub innego materiału wykonane jest ramię Achilla, które ostatnimi laty upodobali sobie odrywać miejscowi mistrzowie intelektu a które już chyba trzeba było rekonstruować dwukrotnie). Rzeźba na Korfu wykonana została w 1884 r. także przez Hertera, elbląski Achilles jest więc autorską repliką realizacji zamówionej przez cesarzową Austro-Węgier Elżbietę Bawarską (Sisi)
  • [3] Achilleion na Korfu owszem był pałacem, ale tylko w funkcji letniej rezydencji, zasiedlanej tylko na kilka tygodni wypoczynku. Nie umiem teraz zweryfikować informacji o wystawie w Berlinie, ale z całą pewnością ani egzemplarz z Korfu ani z Elbląga nie mogły być na niej pokazywane w 1881 r. , czyli kilka lat przed ich wyrzeźbieniem. Zabrakło też informacji od kiedy rzeźba jest w Elblągu i dzięki komu tu trafiła, że została przemieszczona i w obecnym miejscu jest od niedawna.
  • "W drugiej dekadzie ubiegłego wieku powstawał budynek dzisiejszego ratusza z przeznaczeniem na gimnazjum. Szkoła dostała imię założyciela Elbląga Hermanna von Balka" - tu też niezłe kwiatki "dedykowene" chyba specjalnie ergowi. Po co tak kluczyć z datowaniem budowli, wiadomo że budynek gimnazjum wzniesiono w latach 1910-12 i właśnie z powodu daty rozpoczęcia budowy, bo przypomnijmy w 1910 roku przypadła 500 rocznica bitwy pod Grunwaldem, patronem gimnazjum dla chłopców został Heinrich Plauen, komtur zamku w Świeciu, który po tej bitwie zorganizował skuteczną obronę Malborka ratując tym samym, w ówczesnym rozumieniu, cywilizację w tej części Europy. Dlatego w roku jubileuszu bitwy i oblężeni Malborka, w Prusach Zachodnich fetowanych jako Dni Cesarskie, to Plauen który został Wielkim Mistrzem Zakonu, okazał się być lepszym patronem od założyciela miasta Hermana Balka, w funkcji zaledwie Mistrza Krajowego.
Reklama