UWAGA!

Teraz ja - Przepisy są też dla rowerzystów

 Elbląg, Przepisy są też dla rowerzystów
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Na ulicach naszego miasta coraz więcej rowerzystów. Problem w tym, że znaczna większość z nich (wg mojej oceny ok. 70-75 procent) nie ma pojęcia, że są oni tylko jednym z wielu uczestników ruchu drogowego i że obowiązują ich, ustanowione dla nich przepisy.

Przede wszystkim nagminnie łamane są przepisy zakazujące (w pewnymi nielicznymi wyjątkami) poruszania się rowerami po chodnikach. W Elblągu rowerzyści na chodnikach to już prawdziwa, stwarzająca realne zagrożenie dla pieszych, plaga!
       Piesi, którzy mają bezwzględne pierwszeństwo w tym miejscu, narzekają, że cykliści jeżdżą bardzo szybko, niebezpiecznie wymijają ludzi i czasem nie można przewidzieć ich zachowania. Na zwracaną im uwagę jadący chodnikiem najczęściej w ogóle nie reagują, a co bardziej „elokwentni” „rzucają” kawałkiem „mięsa”…
       Innym, najczęściej łamanym przez cyklistów, a stwarzającym największe ryzyko wypadku przepisem, jest przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. Kierowca samochodu nie zawsze będzie w stanie wyhamować przed wjeżdżającym gwałtownie na przejście rowerzystą! A skutek takiej bezmyślności tego ostatniego może być dla niego bardzo tragiczny.
       Dlatego też Prawo o ruchu drogowym stanowi jasno, że na każdym przejściu dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejścia z roweru i przeprowadzenia go na piechotę. Z policyjnych danych wynika, że ten przepis stosuje zaledwie 20 procent rowerzystów!
      

       Stąd, jak się czyta, ostatnio w wielu miastach zarówno policja jak i straż miejska wzięła pod lupę zachowania tej grupy uczestników ruchu drogowego. Wielka szkoda, że nie dotyczy to Elbląga….
       Ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno, zwłaszcza gdy chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego, proponuję wszystkim rowerzystom w Elblągu poniższą lekturę. Warto.
      
       PS. Żeby było jasne – jestem zarówno pieszym, rowerzystą i kierowcą samochodu.
      
       Fragment tekstu ze strony „roweremposlasku.pl”:
      
Każdy wyjeżdżający na drogę musi znać i przestrzegać wszystkich przepisów, również przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów. Rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego, obowiązuje ich większość tych samych zasad, co kierowcę samochodu.
        
       KTO MOŻE JEŹDZIĆ ROWEREM
      
Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów mówią, że rowerem może jeździć każdy! Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w zależności od wieku.
       do 7 lat – dzieci mogą być przewożone wyłącznie w fotelikach przymocowanych do roweru lub przyczepkach rowerowych
       do 10 lat – można jeździć na rowerze pod opieką dorosłych, należy pamiętać jednak, że dziecko do lat 10 jeżdżące na rowerze jest traktowane jako pieszy i może jeździć jedynie po chodniku
       od 10 lat – można jeździć po drogach publicznych jedynie po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego na kartę rowerową
       od 18 lat – każdy może jeździć po drogach publicznych, karta rowerowa już nie jest potrzebna, mimo to trzeba zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.
      
       GDZIE MOŻNA JEŹDZIĆ ROWEREM
      
Kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Gdy dróg dla rowerów nie ma, wtedy rowerzysta w pierwszej kolejności powinien korzystać z pobocza. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma dróg rowerowych i nie można skorzystać z pobocza, możliwa jest jazda ulicą. Oczywiście obowiązuje nas ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy np. stojące w korku, zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Kierowca roweru zamiar zmiany kierunku jazdy i wyprzedzania musi sygnalizować w wyraźny sposób, np. ręką.
       Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
      
       Jazda po chodniku jest zabroniona! Można z niego skorzystać tylko w trzech wyjątkowych przypadkach:
       1. Rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do lat 10.
       2. Chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów, nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h.
       3. Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, gęsta mgła, silny wiatr, ulewa)
      
       Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność – pierwszeństwo mają zawsze piesi!
       Na drogach rowerowych można poruszać się rowerem z maksymalnie z taką prędkością jaka jest dopuszczalna na jezdni obok.
      
       ZAKAZY DLA ROWERZYSTÓW
      
Kierującemu rowerem zabrania się:
       - jeździć po autostradzie i drodze ekspresowej – mandat karny 250 zł
       - jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach – mandat karny 50zł
       - czepiania się pojazdów – mandat karny 100 zł
       - przejazdu przez przejście dla pieszych – mandat karny 100 zł
      
- korzystania w trakcie jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręce – mandat karny 200 zł
       - jazdy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkohol.
      
       Fragmenty tekstu ze strony Wydziału Ruchu Drogowego KSP /wrd.policja.waw.pl/:
      
Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed Sądem.
      
       Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.
      
       Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:
      
- gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
       - kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
       - warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
      
       Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
       Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, pchając lub ciągnąc, staje się pieszym.
       Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.
      
Norden
Liczba publikacji: 8
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.5 2 25

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • proszę o artykuł, jak powinni poruszać się piesi po chodniku. koniecznie!!!!!
  • Warto byłoby też wspomnieć kiedy rowerzyści mogą jeździć koło siebie bo niestety część myśli, że to ich święte prawo niezależnie od warunków na drodze.
  • Cudownie, nareszcie wiem jak mam jeździć. Wolę zapłacić stówę jadąc chodnikiem (jeszcze nie zdażyło mi się zagrozić żadnemu pieszemu) niż narażać życie jadąc ruchliwą ulicą.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    14
    8
    Rowerzystka też(2016-08-15)
  • Cudownie, nareszcie wiem jak mam jeździć. Wolę zapłacić stówę jadąc chodnikiem (jeszcze nie zdażyło mi się zagrozić żadnemu pieszemu) niż narażać życie jadąc ruchliwą ulicą.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    6
    Rowerzystka też(2016-08-15)
  • Cudownie, nareszcie wiem jak mam jeździć. Wolę zapłacić stówę jadąc chodnikiem (jeszcze nie zdażyło mi się zagrozić żadnemu pieszemu) niż narażać życie jadąc ruchliwą ulicą.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    5
    Rowerzystka też(2016-08-15)
  • @EmCeKwadrat - czytanie ze zrozumieniem się kłania. .. .. w tekście jest napisane kiedy mogą jechać obok siebie. .. proponuję przeczytać tekst jeszcze raz. .. Pozdrawiam
  • niebawem będziemy świadkami, kiedy to piesi będą chodzić z kamerkami (tak jak kierowcy teraz), coby nagrać jakiegoś rowerzystę który przejeżdża przez przejście dla pieszych bądź porusza się po chodniku
  • Łażenie pieszych po ścieżkach dla rowerzystów też jest nagminne
  • EmCe. .. .w ogóle nie czytał artykułu, odrazy przystąpił do komentowania;)
  • po chodniku. .. mogą chodzić jak chcą. .. to ich miejsce. .. .wiele godzin spędzam na rowerze i zawsze jadę tak by pieszy był pewien mojego ruchu, i to samo tłumaczę córce. .. jesteśmy rowerami na chodniku-nie mamy tu nic do powiedzenia, to my mamy uważać na pieszych nie oni na nas. .. .Niestety jak idziemy na piechotę to okazuje się, ze większość rowerzystów to barany, bezczelne, bezmyślne. .. jadące z prędkością zagrażającą nie tylko pieszemu ale również i samemu sobie
  • @uhugufyi - należy postawić barierki rozdzielające te dwa "pasy ruchu"
  • a jak pieszy spotka pieszego na swojej trasie, to który ma ustąpić? w którą stronę mają zejść? a jak żaden nie ustąpi, kto pokryje skutki kolizji? pieszy poruszający się po chodniku, powinien mieć OC
Reklama