UWAGA!

Dobrostan psychiczny w dobie braku psychiatrów

 Elbląg, Rafał Łuczak podczas konferencji „Profilaktyka przez całe życie” ,
Rafał Łuczak podczas konferencji „Profilaktyka przez całe życie” , fot. Mikołaj Sobczak

– Rośnie nam niestety pokolenie, które jest bardzo słabo odporne na wszelkie czynniki stresu, a do tego przyczyniają się technologia i internet, w który młodzi ludzie wsiąkają – mówił lek. med. Rafał Łuczak na wczorajszej (2 października) konferencji „Profilaktyka przez całe życie” w Elblągu.

– Na dobrostan psychiczny składają się zdrowie i szczęście – mówi Rafał Łuczak – W ujęciu ogólnokrajowym, ten dobrostan psychiczny jest bardzo ważny, bo decyduje o poczuciu solidarności w obliczu różnego rodzaju niebezpieczeństw i wpływa na ekonomię kraju. Z roku na rok wzrasta niestety ilość czynników, które pogarszają zdrowie psychiczne. Im bardziej rozwinięty kraj, tym więcej zaburzeń psychicznych.

Jak przyznaje Rafał Łuczak, najbardziej rozpowszechnionym na świecie schorzeniem psychicznym jest depresja.

– Statystyki podają, że ponad 60 proc. populacji co najmniej raz w życiu przeszło epizod depresyjny – podaje.

  Elbląg, Uczestnicy konferencji,
Uczestnicy konferencji, fot. Mikołaj Sobczak

Rafał Łuczak zwraca też uwagę na rosnący problem uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych używek, dodając, że to pod ich wpływem najczęściej popełniane są samobójstwa.

– Jeszcze inną kwestią jest młodzież. Rośnie nam niestety pokolenie, które jest bardzo słabo odporne na wszelkie czynniki stresu, a do tego przyczyniają się technologia i internet, w który młodzi ludzie wsiąkają. Dzieci uzależnione od internetu, kiedy są od niego odciągane, stają się agresywne. To zjawisko występuje już na całym świecie. Wydaje nam się, że dawanie pięciolatkom tabletu czy telefonu to nie jest nic złego, bo dzięki temu dziecko będzie siedziało cicho i spokojnie w jednym miejscu, ale to jest mózg, który się dopiero kształtuje, rozwija i takie gwałtowne strzały dopaminy, jakie dają krótkie formy na TikToku, uzależniają te dzieci i powodują, że chcą one oglądać więcej i więcej. Algorytm aplikacji też robi wszystko, by jej użytkownik pozostał przed ekranem jak najdłużej. Uzależnienie od internetu jest obecnie ogromnym problemem, choć nie jedynym. W Polsce coraz trudniej znaleźć piętnastolatka, który się nigdy w życiu nie upił. Dostęp do alkoholu jest zbyt łatwy, a on sam nie jest piętnowany, co widać na przykładach reklam piwa, w których pije się je przy radosnych okazjach w towarzystwie przyjaciół. Leczenie odwykowe jest bardzo trudne, dużo prościej byłoby zainwestować w profilaktykę i tłumaczyć młodym ludziom, co to jest alkohol i jak bardzo szkodliwy jest dla zdrowia – mówi Rafał Łuczak.

Pomóc młodym ludziom w walce z uzależnieniami, depresją i innymi schorzeniami mogą psychiatrzy, tych jednak, jak podkreśla Rafał Łuczak, jest za mało.

– Przy 250 procentowym wzroście zaburzeń psychicznych, liczba psychiatrów praktycznie nie wzrosła. Jak słyszę, że będzie budowany wspaniały szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, to myślę sobie, że fajnie, można postawić i pięćdziesiąt szpitali, tylko kto będzie w nich pracował? Jest mało psychiatrów dziecięcych, więc jest mało ośrodków, które mogą ich szkolić, więc jest mało psychiatrów dziecięcych i koło się zamyka. Ten problem będzie jeszcze bardzo długo rozwiązywany, choć w Elblągu i tak dobrze sobie radzimy. Mamy plan, chcemy, by powstała poradnia psychiatryczna dzieci i młodzieży. W tej chwili czekamy, czy dostaniemy na to pieniądze z Ministerstwa Zdrowia. Obecna poradnia jest trochę niewydolna, ale tak jak mówiłem, problemem wciąż będzie mała liczba lekarzy. Staramy się nakłaniać naszych młodych kolegów, do tego, by zajęli się psychiatrią dziecięcą, choć i tak jesteśmy w komfortowej sytuacji, bo tych psychiatrów w ogóle mamy – mówi Rafał Łuczak.

Dwudniowa konferencja zorganizowana została przez prezydenta miasta, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich i Akademię Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Wykład inauguracyjny „Zagrożenia współczesnego świata w kontekście zdrowia psychicznego” wygłosił lek. med. Rafał Łuczak, specjalista w zakresie psychiatrii ze Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A koniecznie musicie blokować komentarze krytykujące obecne media i ich działalność
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    28
    4
    eryk-elblag(2024-10-03)
  • Szanowni Państwo - wszystko to jest słuszne i uzasadnione. Jednak diagnoza, nawet dobrze postawiona, to tylko zaledwie początek. Zabrakło w tym opracowaniu propozycji co robić z tym rozprzestrzeniającym się problemem. Moim zdaniem wszystko zaczyna się w rodzinie i jest spowodowane osłabionymi więzami emocjonalnymi. Stamtąd płynie przykład. Po drugie dążenie do sukcesu i obsesja postępu, wygodnego życia - za wszelką cenę. Po trzecie brak Boga w duszach ludzi, którzy przez to poszukują innych substytutów szczęścia, bo nigdy nie mogą tego szczęścia na dłużej zaznać. W pigułce: pycha, chciwość, zazdrość, nieczystość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo, przemoc. Paradoksalnie nieszczęścia w życiu jednostek i narodów przywołują ich na ścieżkę umiaru, radości z małych rzeczy. Ludziom szkodzi luksus.
  • .. amen.
  • Jak wczorajszej konferencji? Przecie dziś jest 3 października.
  • ... lojalność, szacunek, honor, pokora i czystość.
  • @opl - ... lojalność, szacunek, honor, pokora i czystość.
  • Czytając co niektóre komentarze pod wszystkimi artykułami na Portelu (nawet większość), widać, że potrzeba wiele pomocy psychiatrycznej dla ludzi, którzy koniecznie muszą się tu uzewnętrzniać.
  • Jakby ludzie nie byli wredni wobec siebie to i psychiatrów nie byłoby potrzeba
  • A który lekarz psychiatra w Elblągu jest godny polecenia i skuteczny? Hashtagi: #DarekW
  • Ludziom brakuje sensu i wartości, kasa przesłoniła oczy ktore gapią się w komórkę od rana do nocy, rodzic jadąc wózkiem z dzieckiem albo gada przez telefon albo gapią się co robią pseudo celebryci a dziecko siedzi i czeka kuedy mamusia albo tatuś zauważą że jest, taki to oto początek depresji
  • Święte słowa Panie Doktorze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    Bystrzak(2024-10-03)
  • Jasne przypominam sobie jak jak Panowie starzy lekarze psychiatrzy, niechcieli dopuścić mojego kuzyna do zrobienia specjalizacji, bo konkurencja wyrasta, więc dopiąl sweho robiąc ją w Gdańsku. Zresztą wystarczy popatrzeć na nazwiska lekarzy psychiatrów w Elblągu- prawie sama rodzina.
Reklama