26 października otwarto proces beatyfikacyjny elbląskiej lekarki Aleksandry Gabrysiak, zamordowanej w 1993 r. Poinformowano o tym m.in. na stronie diecezji elbląskiej.
O procesie beatyfikacyjnym informował wcześniej bp Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej, podczas uroczystości związanych z 30-leciem jej śmierci, 6 lutego 2023.
- Aleksandra Gabrysiak wykonywała swoją pracę bardzo starannie i dynamicznie. Była aktywna. Wychodziła naprzeciw swoim pacjentom, w pewnym sensie ich poszukiwała – mówił wówczas bp Jezierski. - Widziała potrzebę działań profilaktycznych, opiekuńczych, charytatywnych, postpenitencjarnych oraz terapeutycznych – wyjaśniał. - Intensywne życie religijne, szlachetność jej obyczajów, ofiarność w wypełnianiu szeroko rozumianej misji lekarza, czy wreszcie pozytywne głosy uznanych i szanowanych osób ze środowiska medycznego na temat pani doktor, sprawiły, że 5 lutego 2023 r. podjąłem decyzję o rozpoczęciu sprawy Aleksandry Gabrysiak, lekarza medycyny, córki Jana i Jadwigi z domu Grajek, w formie procesu o beatyfikację – podkreślił ordynariusz diecezji elbląskiej.
W miniony weekend odbyło się uroczyste otwarcie kościelnej procedury, zmierzającej do ewentualnego uznania ją z błogosławioną. "Od tego momentu Aleksandrze Gabrysiak przysługuje tytuł Sługi Bożej lub Służebnicy Bożej" - informuje strona diecezji.
Doktor Ola, jak ją nazywano, została zamordowana wraz z przybraną córką przez jej podopiecznego, który był na przepustce z więzienia. Aleksandra Gabrysiak sama była osobą z niepełnosprawnością, była społeczniczką znaną z pomocy chorym, uzależnionym, wykluczonym, bezdomnym.
Do trybunału beatyfikacyjnego, czyli organu który prowadzi proces, zostali włączeni ksiądz dr Piotr Fiałek jako delegat bp. elbląskiego, siostra dr Miriam Bilska jako promotor sprawiedliwości oraz siostra Ortolana Golańska jako notariuszka. Postulatorem w procesie jest ks. dr Marcin Pinkiewicz, a wicepostulatorami ks. dr Jan Uchwat oraz dr Małgorzata Prusak.
- Proces beatyfikacyjny toczy się o uznanie jej heroiczności jako chrześcijanki, która opiekowała się chorymi, uzależnionymi, więźniami i alkoholikami. Pomagała im opanowywać ich własne nałogi i z nich wychodzić – mówił bp Jezierski podczas pierwszej sesji trybunału, cytowany przez stronę diecezji. Jak podkreślano podczas spotkania, trybunał może pracować przez wiele lat, zanim będzie możliwe rozpoczęcie rzymskiej części procesu beatyfikacyjnego, prowadzącego do ewentualnego uznania Aleksandry Gabrysiak za błogosławioną.