UWAGA!

„A kiedy się wypełniły dni...“

 Elbląg, „A kiedy się wypełniły dni...“
fot. Anna Dembińska

83 lata temu, we wczesnych godzinach porannych wojska niemieckie i słowackie przekroczyły granice Rzeczpospolitej. Rozpoczęła się sześcioletni koszmar - II wojna światowa. Na elbląskim cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczny wrzesień. Zobacz zdjęcia.

„1 września 1939 r. o godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Również 1 września zaatakowano polskie placówki na terenie Wolnego Miasta Gdańska, w tym gmach Poczty Polskiej, dzielnie broniony przez pocztowców. Początkowym etapem wojny 1939 r. była tzw. wojna graniczna – walka w obronie polskich granic zachodnich. Jednym z pierwszych jej starć była bitwa pod Krojantami na Pomorzu, gdzie 1 września 18. Pułk Ułanów Pomorskich rozbił niemiecki batalion piechoty, co opóźniło postępy wrogiego korpusu o kilkanaście godzin. W bitwie pod Mokrą w okolicach Częstochowy Wołyńska Brygada Kawalerii z Grupy Operacyjnej „Piotrków” zwycięsko odparła czołowe ataki niemieckiej dywizji pancernej, która utraciła około 100 czołgów i wozów pancernych. Jedna z największych bitew wojny granicznej rozegrała się pod Mławą. Trwała do 4 września bitwa i miała wielkie znaczenie dla obrony Warszawy.“ - możemy przeczytać na portalu muzeum1939.pl

83 lata temu rozpoczęła się największa i najbardziej tragiczna wojna w dziejach świata. Dziś w południe pod Krzyżem Katyńskim na elbląskim cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczny wrzesień sprzed 83 lat.

- W ciągu kilkunastu minut Polska stanęła w ogniu. Hitler pokazał swą zbrodniczą twarz rozpoczynając szaleńczą wizję podboju Europy. Liczniejszej i lepiej wyposażonej armii niemieckiej nie udało się jednak błyskawicznie zająć naszego kraju. Polacy bronili się do początków października. Mimo że od 17 września na ziemie polskie wkroczyła Armia Czerwona. Walczyliśmy na dwa fronty - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Wydarzenia te stały się początkiem martyrologii narodu polskiego. Atak na Westerplatte zapoczątkował najstraszniejszą wojnę w dziejach nowożytnego świata. Bezpardonowa napaść na Polskę była efektem porozumienia zawartego pomiędzy III Rzeszą, a Związkiem Sowieckim. Konsekwencją tych działań był czwarty rozbiór Polski - dodał Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.

- Dla nas 1 września 1939 r. to jest bolesna, symboliczna lekcja geopolityki Lekcja tego, że w relacjach pomiędzy krajami nie ma miejsca na sympatie i antypatie, przyjaźnie czy emocje. Liczą się tylko interesy. Dla nas jest to lekcja, abyśmy kierowali się poczuciem interesu naszego kraju. I tego, że jedynym gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy my sami, oczywiście w oparciu o sojusze - mówił Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko - mazurski.

Po przemówieniach przedstawicieli władz odbył się apel pamięci i salwa honorowa, a następnie poszczególne delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Żyję już tyle lat i ZAWSZE klęski są w Polsce ważniejsze od sukcesów - smutne to.
  • Wojska słowackie ciekawe...
  • wrzesień 1939 to nie była żadna klęska, poległo około 65 tys żołnierzy z prawie milionowej armii, nie podpisano aktu kapitulacji, to była przegrana bitwa nic więcej, klęska to była Niemiec w 1945 roku, Hashtagi: #iigcgh
  • Pierwszy września, to data wybuchu II wojny światowej, dzień o którym trzeba przypominać do końca świata. Gdzie się doczytujesz, że klęski są ważniejsze od sukcesów (nowych, bieżących brak)? Nigdzie nie spotkałem się z takim stwierdzeniem. Smutne to jest takie dziwne postrzeganie rzeczywistości.
  • to początek martyrologii, straty 6 mln obywateli w ciągu 6 lat, 65 tys. żołnierzy z 1 miliona to też dużo, a po wojnie kolejne czystki :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    17
    0
    wojna to nie zabawa(2022-09-01)
  • "wrzesień 1939 to nie była żadna klęska" - to pooglądaj zdjęcia z września 39.dodatkowo ponad 70% żołnierzy nie chciało za ich ojczyznę walczyć i często uciekało z szeregów przed bitwami - wiesz o tym, bo to prawda.
  • Tak tak panie wicewojewodo wreszcie jesteśmy bezpieczni przynależąc do NATO i Unii Europejskiej. A to My Naród do tego się przyczyniliśmy i nikt nam tego nie zabierze panie wicewojewodo, nikt.
  • @Naporcelanie - Wojska słowackie weszły od kierunku południowego II RP. W koalicji z Niemcami.
  • To jest rocznica napaści i nikt tego nie świętuje, tylko upamiętnia jak już ten koszmar. Należy pamiętać o heroizmie ludzi którzy chwycili za broń i mimo pozostawienia przez sojuszników Polski samej sobie, walczyli w obronie ojczyzny, swoich bliskich. Wielu zapłaciło najwyższą cenę za tą postawę własnym życiem. Do dziś nie wyciągnęliśmy wniosków z tamtej porażki, ani rządzący, ani opozycja, ani większa część obecnego społeczeństwa, nadal ślepo wierzymy w zachodnie sojusze i ich pomoc w razie W. Wesoło machamy szabelką i rząd i opozycja krzycząca za słabo. i oby się nie doigrali. Oni uciekną, a zwykły lud zapłaci. Wystarczy spojrzeć jak zachodnie demokratyczne państwa są, ,monolitem" w sprawie konfliktu Rosja- Ukraina, jak w ramię w ramię, ,solidarnie" pomagają napadniętym.
  • No, i jednak można o historycznych rocznicach (nawet klęskach, co jest tradycją Polaków:) mówić w sposób historyczny, nie propagandowy, bardzo się cieszę:) Ale oczywiście odniesień współczesnych zabraknąć nie może, bo PO co byłyby wtedy rocznice, prawda?; Ciekawy wątek, cyt. "- Dla nas 1 września 1939 r. to jest bolesna, symboliczna lekcja geopolityki Lekcja tego, że w relacjach pomiędzy krajami nie ma miejsca na sympatie i antypatie, przyjaźnie czy emocje. Liczą się tylko interesy. Dla nas jest to lekcja, abyśmy kierowali się poczuciem interesu naszego kraju. I tego, że jedynym gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy my sami, oczywiście w oparciu o sojusze - mówił Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko - mazurski. " Nawet słusznie imo mówił wicewojewoda, acz warto tu zadać sobie co najmniej kilka pytań, z których pierwsze niewątpliwie winno brzmieć: - A jaki jest dziś ten "interes Polski" wg PO-PiS, ciekawość?; Bo na razie, to tylko w bratnią wojenkę nas uwikłali i wygląda, że latami planują ją kontynuować; naszym kosztem, jak zwykle; historia się lubi widać POwtarzać; Może ktoś z rządzących, przemawiających, władz wszelakich naszych natenczas nadzorczych by społeczeństwu te kwestie ważkie wyjaśnił?; #tePytania, #WojnaWojnie, #SłynneCytaty; Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
  • nie chciała walczyć i uciekała? No to z ciekawej rodziny musisz pochodzić, rozumiem, że ty też hołdujesz w razie czego takiej tradycji.
  • @zły prorok - To się zaciagnij i Walcz ramię w ramię... Jeszcze tutaj siedzisz? Nie wygra się dopingując tutaj na miejscu.
Reklama