UWAGA!

30 lat Olimpiad Specjalnych

 Elbląg, 30 lat Olimpiad Specjalnych
fot. Mikołaj Sobczak

W 1992 roku w Olsztynie powołano pierwszy w województwie warmińsko - mazurskim klub Olimpiad Specjalnych. Przez 30 lat inicjatywa rozrosła się na całe województwo. Dziś (3 kwietnia) w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbył się wernisaż wystawy zdjęć dokumentujących 30 lat działalności. Zobacz zdjęcia.

Olimpiady Specjalne to organizacja, której celem jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi poprzez sport. - W 1992 roku w Olsztynie pasjonaci sportu zawiązali pierwszy klub Olimpiad Specjalnych na Warmii i Mazurach. Po wielu latach rozrósł się w ogromny oddział i rzeszę wolontariuszy wspierających sportowców z niepełnosprawnością - mówiła Katarzyna Wirchanowicz, dyrektor Oddziału Warmińsko - Warmińskiego Olimpiad w Olsztynie.

W ramach obchodów 30. lecia organizacji w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbył się wernisaż zdjęć dokumentujących 30 lat sportowych zmagań.

- Wystawa została stworzona w ubiegłym roku i wędruje po miastach, w którym funkcjonują kluby Olimpiad Specjalnych. Wystawę będzie można oglądać przez trzy tygodnie, w godzinach pracy Ratusza Staromiejskiego - wyjaśniała Aneta Rękas - Woźna z klubu Oni w Ataku.

W Elblągu działają trzy kluby OS: Rekord działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1, Zefirek przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 oraz Oni w Ataku przy Integracyjnym Klubie Sportowym „Atak“.

- Zefirek działa od 2010 r.. Chcieliśmy kontynuować działalność Olimpiad Specjalnych w Polsce i w regionie. Pierwszy klub OS zaczął działać w Olsztynie, kolejno dołączały kluby z pobliskich miejscowości. Nasi zawodnicy trenują przede wszystkim biegi, szczególnie przełaje, gimnastykę sportową, koszykówkę, piłkę nożną, judo, tenis stołowym - mówił Józef Durka z klubu Zefirek.

- Naszym największym osiągnięciem jest zdobycie przez Mateusza Zdankiewicza na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019 r. brązowego medalu w mikście i indywidualnie czwartego miejsca w tenisie stołowym - dodała Donata Kalińska.

Obecnie elbląscy sportowcy z niepełnosprawnościami przygotowują się do startu w kolejnych Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w czerwcu w Berlinie. Katarzyna Janicka z klubu Rekord będzie rywalizowała w badmintonie. - W lipcu 2022 r. Kasia reprezentowała województwo warmińsko - mazurskie na Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Kielcach. Zdobyła tam dwa złote medale, w grze pojedynczej oraz w deblu. To umożliwiło jej start w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Berlinie - mówiła Małgorzata Kliks ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, trenerka Katarzyny Janickiej.

Drugim elbląskim zawodnikiem, który wystąpi w Berlinie jest Mirosław Kostka, który wystąpi w judo. Mirosław Kostka na co dzień trenuje w klubie „Oni w Ataku“.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama