UWAGA!

Bądź czujny na święta

Okres przedświąteczny i Święta Bożego Narodzenia to czas sprzyjający złodziejom, włamywaczom i oszustom. Policjanci radzą, by być czujnym i ostrożnym.

Aby nie paść ofiarą przestępcy, należy przestrzegać kilku zasad dotyczących zabezpieczenia mieszkania przed wyjazdem na święta czy przygotowania się do podróży samochodem. Ważna jest także czujność podczas robienia świątecznych zakupów, także tych internetowych.
     
     Złodziejskie łowy
     - Niestety, nie wszyscy przed świętami wybiorą się do sklepów tylko po zakupy - mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Będą tam także złodzieje. Dlatego nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy torebek, saszetek bez opieki. W samochodach na parkingach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku. Jeśli już musimy coś cennego zostawić w samochodzie, schowajmy to do bagażnika. Uważajmy w tłumie - szczególnie przy wejściach do sklepów i przy kasach. To doskonałe miejsca dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku, np. w tylnych kieszeniach spodni, w wózkach sklepowych nie pozostawiajmy torebek, ponieważ w czasie, gdy będziemy zajęci wyborem towarów, złodziej ma doskonałą okazję nas okraść. Nie pokazujmy, ile pieniędzy nosimy przy sobie. Bądźmy czujni i ostrożni. Każdą chwilę naszej nieuwagi złodzieje potrafią bezlitośnie wykorzystać.
     
     Dobry sąsiad to czujny sąsiad
     Osoby wybierające się w daleką podróż powinny pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą.
     - Sprawdźmy, czy zostały zamknięte drzwi i okna, o zwrócenie uwagi poprośmy sąsiadów - mówi Jakub Sawicki. -. Czasem właśnie nieostrożność właścicieli zwraca uwagę złodziei. W przedświątecznym okresie do naszych drzwi pukają różne obce osoby. Proponują kupno kalendarzy lub różnego rodzaju świątecznych prezentów. Zachowajmy szczególną ostrożność w kontaktach z takimi ludźmi. Często są to złodzieje gotowi wykorzystać naszą naiwność.
     
     Czas wybuchów
     Na licznych straganach, w sklepach możemy już kupować sylwestrowe fajerwerki. Pamiętajmy jednak, by korzystając z nich, zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Używajmy petard zgodnie z instrukcjami. Każdy producent fajerwerków ma obowiązek dołączania do nich instrukcji używania w języku polskim. Nie rzucajmy petard w tłum, nie kierujmy w stronę innych osób.
     - Apel kierujemy przede wszystkim do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać w przypadku używania petard i innych materiałów pirotechnicznych - dodaje Jakub Sawicki. - Dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia.
     Nie bądźmy obojętni. Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy proponują petardy dzieciom. Przypominamy, że wyrobów pirotechnicznych nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim. Za naruszenie powyższego przepisu grozi kara do dwóch lat więzienia. Sklepom, stoiskom, gdzie sprzedawane będą akcesoria pirotechniczne, ze szczególną uwagą przyglądać się będą policjanci.
     Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, 31 grudnia i 1 stycznia są jedynymi dniami, w których można w miejscach publicznych używać petard. Po tym czasie za używanie petard możemy zapłacić nawet 500 złotych grzywny.
     W sylwestrową noc pamiętajmy również, że huk petard płoszy zwierzęta - szczególnie psy. Zadbajmy więc, żeby nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym.
     
     Nie daj się złapać w sieci
     Wiele osób zakupy prezentów dla najbliższych robi na aukcjach czy sklepach internetowych. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznych zakupów w Internecie.
     - Oszuści skrzętnie wykorzystują świąteczne roztargnienie i nieuwagę - ostrzega Jakub Sawicki. - Robiąc zakupy w Internecie, np. na aukcjach bądź w sklepach internetowych, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: nie róbmy tego szybko, wybierzmy moment, kiedy będziemy mieć kilkanaście minut na spokojne sprawdzenie kontrahenta i jego oferty, kupując przedmioty na aukcjach wybierajmy sprzedawców sprawdzonych, rzetelnych, z dużą ilością pozytywnych komentarzy, zapoznajmy się zasadami sprzedaży i zakupów przedmiotów, przed zakupem zawsze nawiążmy kontakt ze sprzedawcą, najlepiej, jeżeli wyślemy maila z prośbą o odpowiedź, nie dajmy się skusić na „okazyjnie tanie” oferty, zaproponujmy osobisty odbiór zakupionego towaru, przechowujmy całą korespondencję do momentu pozytywnego zakończenia transakcji. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy, to poinformujmy administratora, ubezpieczajmy transakcje, tak, aby można było obejrzeć zawartość otrzymanej przesyłki, zanim zapłacimy pieniądze, np. na poczcie lub w firmie kurierskiej. Nie kupujmy żadnych przedmiotów poza aukcjami. Robiąc zakupy w sklepach internetowych, wybierajmy duże, solidne i sprawdzone sklepy, sprawdzajmy opinie innych użytkowników o internetowych sprzedawcach, nigdy nie odpowiadajmy na maile, rzekomo otrzymane od administratorów portali aukcyjnych, banków, w których jesteśmy proszeni o podanie haseł, loginów, kodów itp., za pomocą których logujemy się do naszych kont bankowych, aukcyjnych, pocztowych. Numery kart płatniczych podawajmy tylko wtedy, kiedy robimy zakupy w dużych, solidnych i znanych sklepach, w innych przypadkach wybierajmy inne formy płatności, np. za pobraniem lub przelew. Chrońmy swój komputer przed dostępem sieciowych intruzów, korzystajmy z legalnego oprogramowania, z programów antywirusowych, programów typu fire-wall i antyszpiegowskich, nie logujmy się na strony, np. zawierające erotykę lub darmową muzykę, gdzie bardzo często ukryte jest złośliwe oprogramowanie. Bądźmy świadomi istniejących w Internecie zagrożeń.
     Jeżeli jednak ktoś zostanie pokrzywdzony przez internetowego przestępcę, powinien niezwłocznie zgłosić taki przypadek policji.
     
A

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama