W Galerii EL przyjaciele Gerarda Kwiatkowskiego odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą pamięci tego wybitnego artysty, honorowego obywatela Elbląga i założyciela elbląskiej „świątyni sztuki”.
Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Gerardowi Kwiatkowskiemu odbyło się w czwartkowy wieczór w przedsionku Galerii El. Powstała z inicjatywy i staraniem przyjaciół artysty, a zaprojektował i wykonał ją prof. Maciej Szańkowski, uczestnik II Biennale Form Przestrzennych (1967), autor rzeźby „Ławeczka” znajdującej się w Bażantarni.
Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się 22 października 1933 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo - przed II wojną światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galerii EL w latach 1961-74. Był inicjatorem i kuratorem pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej.
W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie realizował ideę "stacjonizmu" w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Huenfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsassen i innych).
Od 1975 roku prowadził Wolną Akademię Sztuki w Huenfeld, a w 1990 roku otworzył Museum of Modern Art - z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym.
W 2011 roku w Galerii EL odebrał tytuł honorowego obywatela Elbląga, przyznany przez Radę Miejską, w kolejnych latach przekazał Galerii EL ponad trzysta prac ze swojej kolekcji.
Zmarł w 2015 roku w niemieckim Huenfeld.
Od redakcji: Data urodzin Gerarda Kwiatkowskiego 1930 podawana w Wikipedii i wielu innych powielanych źródłach jest błędna i będzie skorygowana. Poprawiliśmy ją na prawdlową - 1933 - także w naszym artykule.