UWAGA!

O pomocy Ukrainie raz jeszcze

 Elbląg, Ładowanie ciężarówki z pomocą humanitarną do Tarnopola, 2 marca 2022.
Ładowanie ciężarówki z pomocą humanitarną do Tarnopola, 2 marca 2022. Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Dzisiejsza (9 marca) konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim była poświęcona przede wszystkim WOŚP-owi, ale sporo czasu poświęcono innej działalności pomocowej w Elblągu, mianowicie na rzecz zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Jak wyglądają te działania dzisiaj, zwłaszcza z punktu widzenia finansowego i lokalowego?

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski zaznaczył, że wiele osób w Elblągu angażuje się w pomoc uchodźcom. Podkreślał też, że większość osób przyjeżdżających to kobiety i dzieci.

- Dziękujemy osobom przyjmującym (uchodźców – red.) do swoich mieszkań za serce, empatię – mówił Witold Wróblewski. Dodał, że samorząd w Elblągu deklarował zorganizowanie 420 miejsc dla uchodźców. Nie było też do tej pory potrzeby uruchamiania zaplanowanych miejsc tymczasowego pobytu dla uchodźców np. w szkołach, gdyby wielu uchodźców pojawiło się w Elblągu w krótkim czasie. - Mamy w sumie 531 uchodźców w Elblągu – mówił prezydent Wróblewski.

W tej liczbie zawarte są osoby przyjęte w mieszkaniach prywatnych, stąd liczba przekracza wspomniane 420 miejsc. - Z tego, co wiemy, najwięcej w województwie – mówił prezydent o liczbie mieszkanek i mieszkańców Ukrainy, którzy przybyli do naszego regionu.

- Nie zastąpimy jako Elbląg województwa i kraju, bo nie ma takiej możliwości – podkreślił jednak Witold Wróblewski. - Rozmawiamy w tej chwili z wojewodą o zabezpieczeniu środków finansowych. Jak państwo wiecie, na sesji (Rady Miejskiej – red.) przeznaczyliśmy 200 tys. zł na pomoc humanitarną, ale to są środki, które zostały wydane na pomoc wyjazdową do Tarnopola. Kupiliśmy żywność, generatory, śpiwory... - wymieniał prezydent. - Staramy się też oczywiście zabezpieczyć tych, którzy przyjadą – dodał.

Prezydent Elbląga podkreślał, że w rozmowach z wojewodą wskazywał na możliwość wykorzystania dawnego Hotelu Arbiter, gdyby zaszła taka potrzeba.

- Rozmawialiśmy z syndykiem, żeby go udostępnić – mówił prezydent. - To nie jest w rękach samorządu, umowa musi być zawarta z panem wojewodą – zastrzegł. Jak podkreślano na konferencji, wojewoda na potrzeby uchodźców ma też wynajmować hotele i ośrodki wczasowe.

Jak już wcześniej informowaliśmy, syndyk znalazł chętnego do kupna hotelu Arbiter, ale do podpisania aktu notarialnego jeszcze nie doszło. Ostateczny termin mija 11 marca.

- Jeżeli nie dojdzie do aktu zostanie rozpisany kolejny konkurs na sprzedaż przedsiębiorstwa - informuje naszą redakcję syndyk Renata Piętka. - Niestety , aby udostępnić obiekt uchodźcom, konieczne byłoby poniesienie nakładów celem przystosowania, co w postępowaniu upadłościowym nie powinno mieć miejsca. Dlatego też syndyk będzie dążył do niezwłocznej sprzedaży przedsiębiorstwa - dodaje w odpowiedzi nasze pytania.

Na dziś elbląski samorząd przeznaczył na potrzeby uchodźców m.in. bursę szkolną. Ewentualnie zaadaptowano też na ten cel trochę pomieszczeń, np. w hotelowcu przy ul. Związku Jaszczurczego, które można wykorzystać, jak to określił prezydent, „interwencyjnie”. Są jeszcze obiekty hotelowe w mieście, które mogłyby zostać do tego celu wykorzystane, jak Atletikon.

Jak podkreślał prezydent Wróblewski, samorząd nie udostępnia uchodźcom mieszkań komunalnych.

- Ludzie (elblążanie – przyp. red.) czekają na te mieszkania, a takich wolnych zasobów nie ma – mówił Witold Wróblewski.

Prezydent Elbląga podkreślał też, że rozwiązania jak ulokowanie dużych grup uchodźców w sali gimnastycznej może być rozwiązaniem czasowym, ewentualnie „na dzień – dwa”.

W Elblągu działa całodobowa infolinia związana z pomocą uchodźcom (tel. 55 221 21 20) i specjalny punkt informacyjny w Hali Sportowo-Widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej. Prezydent Wróblewski zaapelował w czasie briefingu do organizacji pozarządowych, by włączały się w działania polegające na zorganizowaniu czasu uchodźcom.

- Jeśli chodzi o dzieci, Departament Edukacji przygotowuje taką propozycję – podkreślił prezydent. Wskazywał, że bardzo ważna będzie w tym kontekście nauka polskiego, by młodzi uchodźcy mogli skorzystać z jakichkolwiek zajęć.

- To nie jest tak, że te osoby, które napłynęły (do Polski – red.), to już jest koniec, to jest cały proces. Będziemy się starali do tego przygotowywać. Specustawa, która ma być przyjęta, powinna dać szansę samorządowi (…), powinniśmy mieć z rezerwy państwowej jakieś środki – mówił Witold Wróblewski.

Stwierdził po raz kolejny, że nie da się, pomagając uchodźcom, czekać z pomocą na odpowiednie przepisy, a póki co organizacja pomocy spoczęła na osobach prywatnych i samorządach (odnotujmy: na sali sejmowej wicepremier Henryk Kowalczyk stwierdził ostatnio, że: „To, że w Polsce nie ma obozów dla uchodźców, to właśnie zasługa polskiego rządu” - red.).

- Powiedziałem wojewodzie, że my już uruchomiliśmy środki z rezerwy zarządzania kryzysowego – podkreślił prezydent Elbląga. - Jesteśmy w marcu. To jest taka ilość, że do końca roku to będzie za mało, żeby to funkcjonowało... - przyznał. - Możemy się później rozliczać, nie ma problemu, ważne, żeby ludzi tu i teraz ogarnąć. Oni przyjechali czasem bez toreb, czasem z jedną torbą - podkreślał prezydent Wróblewski.

 

Na stronie portEl.pl w dziale Ogłoszenia stworzyliśmy nową zakładkę, w której pracodawcy mogą bezpłatnie zamieszczać propozycje pracy dla ukraińskich uchodźców: tu link do działu Dla Ukrainy. Zapraszamy również do zamieszczania ogłoszeń o pomocy mieszkaniowej i wszelkich innych formach wsparcia uchodźców.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Elbląg Ukrainie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama