
Jaką przed wiekami nazwę nosiła ulica Słoneczna? Gdzie mieściła się szkoła dla dziewcząt? W którym roku powstała Szkoła Podstawowa nr 12? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w kolejnym odcinku „Historii elbląskich ulic”. Karol Wyszyński, przewodnik PTTK Elbląg zaprasza na spacer ulicami: Słoneczną, Struga, Diaczenki i Zajchowskiego.
Przebiega od skrzyżowania ul. 12-Lutego z Trybunalską do ul. Traugutta. Do 1987 roku tworzyła całość razem z dzisiejszą ulicą Zacisze, o czym pisaliśmy przed tygodniem. Po raz pierwszy wzmianka na jej temat pojawia się w XVII wieku, kiedy to nosiła nazwy: Drewniana (Brettergasse) i Krzywa (Krummegasse). Słoneczną (Sohnenstrasse) stała się w 1823 r., po 1945 r. nazwę spolszczono.
W początkowym swym biegu, patrząc od ul. 12 Lutego, zabudowana kamienicami pochodzącymi sprzed 1945 r., w dalszej części - szczególnie po prawej stronie - nowymi budynkami powstałymi w latach 60. XX w.
Pomiędzy ul. 12 Lutego a ul. Kosynierów Gdyńskich, po lewej stronie, znajduje się budynek obecnego przedszkola „Bartek”. Jest to budynek pochodzący z końca XIX w., powstał na potrzeby szkoły dla dziewcząt.
Po prawej stronie, za skrzyżowaniem z ul. Kosynierów Gdyńskich, nieco w głębi mieści się Szkoła Podstawowa nr 23 im. Marii Dąbrowskiej, która została oddana do użytku w 1965 r. jako tzw. „Tysiąclatka”.
Idąc dalej ul. Słoneczną, w stronę Traugutta, po lewej stronie mijamy filię nr 6 Biblioteki Elbląskiej.
Andrzeja Struga
Uliczka przebiega od ul. Słonecznej w kierunku ul. Nowowiejskiej. Zabudowana w znacznej przewadze kamieniczkami, pochodzącymi sprzed 1945 r. Przed 1923 r. jej patronem był Ilgner (Ilgnerstrasse) – niemiecki wynalazca. Po 1945 r. nadano jej obecne miano.
Na końcu ulicy, tuż przy ul. Nowowiejskiej, w starej willi znajduje się niepubliczne przedszkole „Przyjaciele Kubusia”. W czasach PRL-u było to przedszkole przeznaczone dla dzieci osób zatrudnionych w handlu i miało wydłużony, w stosunku do innych przedszkoli, czas pracy.

Kpt. Gienadija Diaczenki
Ulica, a raczej osiedle, zawarte pomiędzy ulicami Struga – Zajchowskiego – Nowowiejską i Słoneczną. Powstałe w pierwszej połowie lat 60. Ulica otrzymała imię Diaczenki w 1966 r. Wraz z osiedlem powstało też przedszkole nr 15.
Wojciecha Zajchowskiego
Ulica powstała w 1966 r., jej patronką była początkowo Małgorzata Fornalska, polska działaczka komunistyczna, związana z Bolesławem Bierutem. W 1991 r. patronem został wieloletni mieszkaniec Elbląga Wojciech Zajchowski, który żył w latach 1915- 1979. Był działaczem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a następnie Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Elblągu. Brał udział w wytyczaniu szlaków turystycznych, krzewił turystykę wśród młodzieży. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Bydgoszczy, skąd pochodził.
Przy ulicy Zajchowskiego znajduje się Szkoła Podstawowa nr 12 im. Michała Kajki. Do tego budynku szkoła przeprowadziła się w 1972 roku, od 1954 r. mieściła się przy ówczesnej ul. 22 lipca (dzisiaj al. Piłsudskiego), gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 6.