UWAGA!

„Zaoszczędzić 2 litry paliwa na 100 km” (Głos z przeszłości, odc. 46)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 74, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 74, 1950 r.

- Załoga elbląskiego PKS przystąpiła w odpowiedzi na apel tow. Markiewki, do długofalowego współzawodnictwa pracy – pisała prasa w 1950 r. Planowano m.in. ograniczać zużycie paliwa.

W kolejnym odcinku naszego niedzielnego cyklu będą tematy kulturalne, działkowe, pracownicze... Szczególną uwagę zwracamy na współzawodnictwo pracy w PKS, gdzie ponad 70 lat temu zwracano uwagę na potrzeby w zakresie oszczędzana paliwa. Temat aktualny i dziś, więc nie przedłużamy i zapraszamy na podróż w czasie...

 

Nowe sztuki w teatrze im. St. Jaracza

„Program imprez Roku Puszkinowskiego zamknął Państwowy Teatr im. St. Jaracza wystawieniem sztuki „Kamienny gość”. Sztuka to została wyróżniona na festiwalu w Warszawie. Zdobyła ona uznanie również publiczności elbląskiej. Wykonawcami poszczególnych ról są: Władysław Surzyński – Don Juan, Józef Kozłowski – Don Carlos, Aleksander Sewruk – Leporello, Zofia Ślaska – Donna Anna i Korowicz-Kłaczanka – Laura. Pomysłowe dekoracje projektował Zboromirski, a stylowe kostiumy – Kiszkis i Kraftowa. Orkiestrą dyryguje ob. Maćkowiak.

Jednocześnie grane „Oświadczyny” Czechowa piętnują pieniactwo i bezduszność ziemian carskiej Rosji. Również ta sztuka spotkała się z przychylną oceną jury Festiwalu. Wykonawcami poszczególnych ról w „Oświadczynach” są: Bolesław Płotnicki, Śnieszko-Szafnaglowa i Aleksander Sewruk.

Przedstawienie premierowe, jak zwykle, było przeznaczone dla przodowników pracy i aktywu związków zawodowych”.

 

Planowanie pracy podnosi jej wydajność

„W Stoczni Rzecznej w Elblągu podsumowano ostatnio wyniki indywidualnego współzawodnictwa pracy. Najlepsze rezultaty osiągnął tow. Jan Bromberowicz, ślusarz-mechanik, który wykonywał przeciętnie 217 proc. normy.

- Tajemnicą mego powodzenia – oświadczył przodownik pracy, - jest dobre jej rozplanowanie. Do wykonania zadań przystępuję zawsze z należycie przygotowanym zapasem narzędzi oraz materiałów do obróbki. Nie tracę wówczas czasu na poszukiwanie narzędzi i surowców. Odniesiony przeze mnie sukces będzie zachętą do dalszej walki o podniesienie wydajności”.

 

Tolkmicko otwiera spółdzielczą gospodę-hotel

„Tolmicko, jako miejscowość letniskowa, posiadało dotychczas wiele braków. Robotnicy i pracownicy przybywający do Tolkmicka na wczasy uskarżali się w ub. roku na niedostateczne zaopatrzenie placówek spółdzielczych, brak gospody itd. Braki te zostaną usunięte w roku bieżącym. W dniu 4 bm. spółdzielnia gminna otwiera w Tolkmicku gospodę – hotel. Gospoda ta będzie mogła obsłużyć dziennie do 500 osób, a w hotelu przygotowano pomieszczenia dla 60 osób.

Poza tym spółdzielnia zamierza otworzyć dwa kioski – przy plaży i w pobliżu stacji kolejowej, które będą zaopatrzone w artykuły pierwszej potrzeby. Niedawno spółdzielnia gminna uruchomiła swoją filię w gromadzie Chojnowo, której mieszkańcy musieli dotąd udawać się po zakupy do sklepu odległego o 4 km”.

 

Zbliża się termin składania opłat za działki

"Zarząd Pracowniczych Ogródków Działkowych przypomina, że ostateczny termin wnoszenia opłat za korzystanie w bieżącym roku z pracowniczych ogródków działkowych mija z dniem 29 bm. Po tym terminie ogródki niezapłacone zostaną przydzielone innym reflektantom".

 

Załoga PKS odpowiada na apel tow. Markiewki

„Załoga elbląskiego PKS przystąpiła w odpowiedzi na apel tow. Markiewki, do długofalowego współzawodnictwa pracy. Robotnicy i pracownicy m.in. zobowiązali się:

Podnieść współczynnik wykorzystania taboru o 60 proc., przedłużyć wykorzystanie ogumienia do przejechania 6.000 km ponad normę, zaoszczędzić 2 litry paliwa na 100 km oraz zwiększyć przebieg taboru naprawami o 5.000 ponad normę”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 74, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Pamiętam czas kiedy zakład pracy oferował w ramach funduszu socjalnego między innymi darmowe bilety do teatru. Umozliwiało to bieżący kontakt ze sztuką teatralną oraz zapewniało poczucie uczestnictwa w życiu kulturalnym. Zresztą bilety do teatru serwowały też szkoły, a ponadpodstawowe praktycznie na wszystkie spektakle. Dzisiaj niewiele zakładów to stosuje a i tak najczęściej to są wycieczki do Teatru Muzycznego w Gdyni czy też niektórych teatrów warszawskich.
  • @Gramy. - Nie oceniam wpisu, bo nie wiem ile w tym prawdy. Żyje się tylko raz, może zawsze żyłem w innych czasach zatem. W szkole podstawowej pamiętam darmowe wyjścia do kina, ale tak średnio licząc to jedno co dwa lata. W teatrze byliśmy może raz(darmowo). Potem liceum, szkoła średnia, chyba dwa darmowe wyjścia ogólnie. Chyba w beznadziejnych zakładach pracowałem, bo takiego faktu nie pamiętam. Mimo to, zawsze uczestniczyłem w życiu kulturalnym.
  • @Gramy. - Potwierdzam, tak było. Wyjścia do teatru, bądź kina była kilka razy w roku. Poza tym uczono dzieci i młodzież, że do teatru należy się stosownie ubrać i odpowiednio zachowywać. Z szacunku dla aktorów chociażby.
  • Historia powojennej elbląskiej komunikacji samochodowej sięga grudnia 1945 roku, kiedy to powstała Państwowa Komunikacja Samochodowa w Gdańsku-Stacja nr 1 w Elblągu z siedzibą przy ówczesnej ul. Zielonej - od 1947 roku obecna ul. Kosynierów Gdyńskich, która od początku 1950 roku została przekształcona w Ekspozyturę PKS w Elblągu z siedzibą przy pl. Grunwaldzkim 4/5,a następnie w 1959 roku przeniesioną do obecnego budynku przy al. Grunwaldzkiej 61 i przemianowaną w 1960 roku na Oddział PKS w Elblągu.
  • Proszę bardzo, za głębokiej tzw. komuny to nie dość, że ludziska do teatru i kina chodzili, to w dodatku państwo i władze gminne BUDOWAŁY wtedy hotele i gospody, nie zaś je ROZKRADAŁY i WYPRZEDAWAŁY SPEKULANTOM, jak to się dzieje za okupacyjnego kapitalizmu. Dobrze jeszcze, że przynajmniej Pan Prezes Jarosław Kaczyński, oby żył wiecznie, czuwa u steru i prowadzi pewną ręką kraj, bo już by przeca kamień na kamieniu po tych lib-złodziejach nie został; #KoniecEryDziadocenu Hashtagi: #OtakePolske...
  • @eb - Potwierdzam, ale to niczego nie dowodzi. Kiedy tak było? W jakich latach były te darmowe wyjścia dla młodzieży do teatru lub kina. Zachowywać owszem, ale co znaczy odpowiednio ubrać? Obcować ze sztuką można w dowolnym stroju, aktorzy czy muzycy niczego nie oczekują,
  • @Kot Prezesa - Towarzyszu K. Na szczęście komuna nie wróci, chwilowo bolszewia się panoszy, ale to stan przejściowy, mimo wszystko ludzie w większości są rozumni. A pański styl pisania wcale nie jest dowcipny, śmieszny jest głupkowaty, no ale.....
  • Nie wydaje mje się, aby "rozumnym" można było nazwać anonimowego malkontenta, który terminów "komuna" czy "bolszewia" przez całe swoje, zapewne już kilkudziesięcioletnie, życie wyzyskiwacza nie POtrafił POprawnie ogarnąć - "odpornym na wiedzę betonem" już chyba prędzej:) A jakie moralne prawo do pouczania kogoś na temat stylu i mundrości ma tchórzliwy anonim używający dość bełkotliwie polskiego języka, to już tylko najstarsze trolle bez POlotu wiedzą:) #KoniecEryDziadocenu Hashtagi: #SomRzeczyNaNiebieiZiemi...
  • @Kot Prezesa- ty Koliński, od zawsze byłeś sługą pisbolszewii. Fakt komuna rozdawała bilety i wczasy pod gruszą ale nie za swoje, finansowanie tego wszystkiego odbywało się tak jak za prezesa Kaczyńskiego, czyli ustawiczny dodruk pustego pieniądza, co skończyło się tym że chlebek kosztował ok 1700 zł Przykładowe ceny z 1994: jajko 2200 mleko 3,2% (l) 5500 szynka (kg) 128000 cukier (kg) 9500 mąka poznańska (kg) 6300 wódka Krakus (0,5 l) 71500.Współcześni komuniści robią wszystko by było jak dawniej w trosce o dobrobyt -aby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej..
  • Załoga PKS odpowiada na apel tow. Markiewki-zaoszczędzić 2 litry paliwa na 100 km oraz zwiększyć przebieg taboru naprawami o 5.000 ponad normę
  • Załoga PKS odpowiada na apel tow. Markiewki-zaoszczędzić 2 litry paliwa na 100 km oraz zwiększyć przebieg taboru naprawami o 5.000 ponad normę, - wystarczyło dokręcić "bączkiem " kilkadziesiąt kilometrów dziennie więcej. Tak towarzyszy Koliński wyglądała budowa dobrobytu ludzi pracy -gdyś nie dokradł pozostały by ci mirabelki i szczaw z michą ryżu.
  • @cep - Też dołączmy swoje zakłady do oszczędności na paliwie. Brawo pks
Reklama