UWAGA!

Rolnicy znów wyjadą na ulice Elbląga

 Elbląg, Protest rolników na węźle Elbląg-Południe (20 luty 2024 r.),
Protest rolników na węźle Elbląg-Południe (20 luty 2024 r.), fot. Anna Dembińska

Na 3 grudnia rolnicy zapowiadają kolejny protest w Elblągu. Jednym z ich głównych postulatów jest sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu, którą Unia Europejska ma podpisać jeszcze w tym roku z krajami Mercosur, czyli z Brazylią, Argentyną, Urugwajem, Paragwajem i Boliwią. To, ich zdaniem, spowoduje zalanie unijnego rynku tanią żywnością.

Protest rozpocznie się o godz. 10, a rolnicy mają przejechać traktorami głównymi ulicami Elbląga. Szczegóły akcji mamy poznać w czwartek, 28 listopada. Podstawowy postulat grudniowego protestu to sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu z Brazylią, Argentyną, Urugwajem, Paragwajem i Boliwią (Wspólny Rynek Południa - Mercosur), którą ma zawrzeć UE. Przypomnijmy, że negocjacje warunków umowy trwają od 25 lat, a ich finał planowany jest w połowie grudnia br.

Dlaczego dopiero teraz rolnicy będą protestowali w tej sprawie?

- To nie tak. Protesty w tej sprawie były, nie miały jednak tak spektakularnej formy – mówi Damian Murawiec, rolnik z powiatu elbląskiego i jeden z organizatorów protestu.

W piątek (22 listopada) w Bratysławie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Polska nie poprze umowy UE-Mercosur, a europejski rynek wymaga ochrony. - Nasz protest nie jest polityczny. Jeśli polski rząd przyjmie takie stanowisko, to w tej kwestii my go poprzemy. Wówczas nasza akcja może być dla polskiego rządu swego rodzaju mandatem społecznym, by szukać w UE koalicji przeciwko umowie Mercosur – zaznacza Damian Murawiec.

Farmer.pl, portal branży rolniczej, podaje, że nasz bilans w handlu żywnością z Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem w zeszłym roku wyniósł niemal minus 1,7 mld EUR, czyli że Polska więcej sprowadza, niż eksportuje. Eksport z Polski to zaledwie 72 mln EUR, czyli tylko 0,14 proc. naszego całkowitego eksportu rolno-spożywczego.

Inne postulaty rolników to sprzeciw wobec niewłaściwego szacowania strat przez aplikację suszową, która nie uwzględnia rzeczywistej skali problemu. - Chodzi między innymi o niewłaściwe wyliczanie średniej strat poniesionych w uprawach, błędy techniczne i wadliwy algorytm - wyjaśnia Damian Murawiec.

Rolnicy mówią też „nie” ustawie łańcuchowej. Jej pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie 22 listopada (w linku całość projektu i jego droga legislacyjna), wcześniej pod projektem ustawy podpisało się pół miliona obywateli. Obawy rolników dotyczą między innymi nadania zbyt szerokich uprawnień organizacjom zajmującym się ochroną zwierząt. Zdaniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Kompetencje takie jak prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, występowanie w charakterze oskarżyciela w sądzie, odbiór i przechowywanie zwierząt z przepadku oraz decydowanie o ich losie powinny pozostać wyłącznie w gestii organów państwowych lub samorządowych.

- Takich uprawnień nie mogą mieć osoby bez specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego wykształcenia – dodaje Damian Murawiec.

 

Tak rolnicy protestowali w lutym 2024 roku.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Biedni rolnicy ????? Płacą ZUS ???? Ciągniki za milony, domy pobudowane, po kilka samochodów i biedni ????? Śmiechu warty ten ich protest !!!!
  • Bardzo dobrze, nierząd tuska to tragedia
  • Gdyby rolnicy produkowali awokado i kiwi to bym u nich kupował....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    25
    15
    hihor(2024-11-26)
  • Pytanie czy ta tania żywność będzie dla Klientów, czy tylko markety będą miały większą marżę ? Kolejna sprawa to podatki, które wszystkich męczą i coraz więcej korporacji ucieka z Polski jako kraju z tanią siłą roboczą i kosztami do innych krajów. Inna sprawa to chciałbym zobaczyć rolnika na etacie jak im tak źle u siebie (nie piszę tu o tych co mają zwierzęta, bo Ci są uwiązani z gospodarką 24/h na dobę).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    26
    2
    Anonimek1(2024-11-26)
  • To jest wtorek za tydzień. Trzeba brać urlop.
  • Chłopy zakłamane jak cały pis. Ciągnie swój do swego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    28
    24
    Ruskie jest lepsze(2024-11-26)
  • Pajace, skończyli żniwa, oranie i inne prace polowe to będą życie uprzykrzać normalnym ludziom. Weźmy się wszyscy w kupę i zablokujmy im dostęp do pól podczas żniw i wmawiajmy im że to dla ich dobra.
  • Znowu czas na utrudnianie życia Polakom przez pis? Znowu pisowskie zomo będzie was ochraniać przed gniewem Polaków?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    24
    25
    Polacy vs pisowcy(2024-11-26)
  • Nie dociera do waszych pisowskich łbów że Polacy chcą mieć wybór czy kupować tanią żywność z Argentyny czy wasze nafaszerowane chemią wyroby żywnościopodobne? Mało wam dopłat? Okradacie ten kraj jak kler
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    35
    24
    Do roboty a nie na blokady(2024-11-26)
  • Twój mózg i samodzielne myślenie to tragedia pisowski trollu, nawet się podpisać nie potrafisz. Rząd Tuska od początku jest przeciwny tym rozwiązaniom więc po co rolnicy chcą strajkować??? Do Brukseli jechać, tam demonstrować.
  • ,, Rolnik szuka żony" to dobry program a ich majątki pokazywane to zamki i pałace.
  • Zastanówcie się czy znowu będziecie na swoich ciągnikach kupionych za unijne dotacje prosić putina o wyzwolenie. Kupujecie miliony ton nawozów i węgla z Rosji aby braci bieda nie dotknęła
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    2
    Targowica na barykadach(2024-11-26)
Reklama