UWAGA!

U robotników i pionierów (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 2)

 Elbląg, U robotników i pionierów (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 2)

Wracamy do naszych podróży w czasie dzięki fotograficznym pracom Jarosława Jaroszuka. Tym razem odwiedzamy ul. Pionierską i ul. Robotniczą.

Jarosław Jaroszuk odnawia, rekonstruuje, czasem wręcz „ratuje” stare zdjęcia Elbląga, tworzy również ich zestawienia z fotkami współczesnymi, kolaże. Jego prace zdążyły już zyskać uznanie internautów, trafiły do telewizji, a teraz będziemy je też sukcesywnie prezentować na łamach portElu.

 

- Dziś widzimy na zdjęciach budynki oddalone od starego miasta, które ocalały, a jak obserwujemy na wielu starych fotografiach, znaczna część kamienic i budynków uległa w czasie wojny zniszczeniu. Zdjęcie z Pionierskiej wykonano w okolicach 47-50 roku, dziś widzimy ten budynek już z odnowionym dachem – mówi Jarosław Jaroszuk.

- Pionierska przedziela park Kajki, a następnie przebiega pod domem bramnym, który powstał w 1928 r. Ówcześni elblążanie nazwali go Domem z Wieżą (Turmhaus), powstał jako siedziba schroniska młodzieżowego, które cieszyło się wielką popularnością. Dzisiaj w tym miejscu znajdują się mieszkania – pisał o tym miejscu Karol Wyszyński w naszym cyklu "Historia elbląskich ulic". Okolice dzisiejszej Pionierskiej były terenem, gdzie najpierw osiedlali się Polacy po 1945 r., w ocalałych po wojnie budynkach.

 

- Co do budynku na Robotniczej, szkoła zachowała się wręcz w genialnym stanie – komentuje Jarosław Jaroszuk. Do niedawna było tam Gimnazjum nr 2, wtedy szkoła doczekała się remontu elewacji, teraz jest tam Zespół Szkół Zawodowych nr 1. O tym obiekcie również pisał Karol Wyszyński w "Historii elbląskich ulic".

- Obiekt powstał w latach 1925-27 jako szkoła podstawowa Paulusschule, w latach 30. przemianowana na Horst Wessel Schule. W czasach II wojny światowej przejęta na koszary przez Wehrmacht. Po 1945 r. mieściła się tu Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. K. Świerczewskiego – czytamy.

Przypomnijmy, że w 2021 r. Zespół Szkół Zawodowych świętował 75-lecie, chociaż korzenie placówki, która wielokrotnie zmieniała nazwę i lokalizację, są na ul. Pocztowej. Podobnie jak znajdującemu się wcześniej w tym miejscu Gimnazjum nr 2, szkole patronują Sybiracy.

- W przypadku tych zdjęć porównawczych nie było problemów z tym, żeby oddać dawne kadry – dodaje jeszcze Jarosław Jaroszuk. Jednak bardzo często, z uwagi na to, jak zmieniło się to miasto, uchwycenie podobnego kadru stanowi ogromne wyzwanie. Przekonamy się o tym zapewne podczas kolejnych fotograficznych wypraw "Między Elbingiem a Elblągiem".

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Zdjęcie budynku przy i nad ul. Pionierską, dla mnie jest szczególnie imponujące. Onegdaj, potrafiono doprowadzić go po wojennej pożodze do użyteczności, zachowując tym samym od nicości. A indolencja obecnych włodarzy w kwestii renowacji, mających dostęp do najnowszych technik i materiałów budowlanych, zaiste poraża. Każąc się zastanowić nad motywami ich postępowania.
  • A ty człowieku zastanów się najpierw nad tym co chcesz napisać, a nie pisać aby tylko pisać i "dokopać" - w twoim mniemaniu - włodarzom. Chyba tylko o to tobie chodzi?
  • @kij - A ty człowieku przyjmij gratulacje, za zrozumienie komentarza. Zaiste był to wyczyn z twojej strony! Brawo!
  • @kij - Na pewno nie chodzi komentujacemu o "dokopanie władzom", niczego takiego nie odczytuje w. tym wpisie. Chodzi o to, że na oczach wszystkich marnieje piękny, niespotykany obiekt, który jest wizytówką miasta. Póki co to to wizytówka niemocy i złego systemu zarządzania zabytkami. Wizytówka wstydu, jak zresztą jeszcze kilka takich miejsc w Elblągu.
  • Ten dom bramny, na pewno ciekawy obiekt, nie wiem czy wizytówka miasta ale wart odnowienia, remontu. Tylko proszę, nie malujcie go w jakieś wesołe, pastelowe kolory. Dobrze by było jakby pozostał taki w odcieniach szarości. Pasuje mu to.
  • Może chodzi o fundusze a nie o indolencje arogancie.
  • Wizytówka wstydu powiadasz. Tylko że ci którzy do tygo doprowadzili się wcale nie wstydzą. "Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu wywołało kontrowersje wśród samorządowców. Okazało się, że dotacje otrzymają 4807 projekty z całej Polski, a głównym beneficjentem programu będą obiekty sakralne, należące do Kościoła. Pojawiły się zarzuty, że rozdział dotacji odbył się według klucza partyjno-kościelnego, bo były miasta, które nie otrzymały żadnego wsparcia. Przykładowo, Inowrocław, Białystok, Bytom, Malbork czy Puck złożyły po 10 wniosków o dofinansowanie, nie otrzymały ani złotówki. "
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    7
    2
    Klucz partyjno-kościelny(2024-12-11)
  • W pełni popieram pierwszy z komentarzy. Chcieć to móc, a z chceniem to u nas różnie bywa, a jego motywacje to jeszcze inna historia.
  • Mieszkańcy to tutaj maja najmniej do powiedzenia, tak było i tak jest.
  • Karol to fajny facet...
  • Przecież stan tego budynku to zaniedbania komuny i chorej instytucji o nazwie wspólnota mieszkaniowa.
  • Chciałem przypomnieć to nie jest wasze miasto!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    4
    Fafulasty(2024-12-11)
Reklama