UWAGA!

„Kioski muszą być otwarte w ustalonych godzinach” (Głos z przeszłości, odc. 6)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 13, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 13, 1950 r.

- Z nadejściem fali mrozów właściciele prywatnych kiosków w Elblągu zamykają je często przed ustalonym terminem, co utrudnia ludności zakup czasopism, papierosów i zapałek – pisała prasa w 1950 r.

Tym razem w naszym przeglądzie prasy sprzed 70 lat trochę o muzyce, trochę o gospodarce, ale zaczynamy od sytuacji w dzielnicy... „Za kanałem” (dziś: Zawodzie). Zapraszamy do lektury.

 

Dzielnica „Za kanałem” budzi się do życia

"Jedną z najbardziej zniszczonych dzielnic Elbląga było przedmieście, położone za kanałem. Uległy tu zniszczeniu nie tylko domy mieszkalne, ale i wszystkie urządzenia miejskie. Dzielnica ta powraca obecnie do życia. Odremontowano bloki, w których zamieszkuje 66 rodzin pracowników Zakładów Mechanicznych. Gdański Urząd Morski odremontował w tej dzielnicy dwa domy mieszkalne oraz składy i garaże. Część ulic została już oświetlona i otrzymała wodociągi, brak jedynie jeszcze kanalizacji. W roku bież. część mieszkań przy ulicy Grochowskiej została odremontowana z funduszów Rady Państwa oraz Zarządu Nieruchomości Miejskich. Dom przy u. Grochowskiej Nr 21 został przeznaczony na siedzibę Ośrodka Zdrowia. Powstała już szkoła i przedszkole.

Poważnym brakiem, który odczuwa ludność zamieszkała w tej dzielnicy, jest konieczność udawania się na zakupy do sklepów położonych w znacznej odległości od wyremontowanych domów. W dzielnicy „Za kanałem” nie ma dotychczas żadnego sklepu. Elbląska spółdzielnia spożywców powinna jak najszybciej uruchomić tu swoją placówkę".

 

Elbląska orkiestra symfoniczna powiększa swój zespół

"Inauguracyjne koncerty nowo zorganizowanej elbląskiej orkiestry symfonicznej spotkały się z (…) uznaniem publiczności. Zespół orkiestry zachęcony powodzeniem rozpocznie jeszcze w bieżącym miesiącu koncerty w szkołach i zakładach pracy. Zarząd Miejski, doceniając znaczenie istnienia orkiestry dla rozwoju życia muzycznego, przydzielił z budżetu miasta specjalne fundusze na zakup instrumentów. W związku z tym zespół orkiestry zostanie powiększony".

 

Braki w mieszkaniach robotniczych na ul. Pawiej będą usunięte

"W ubiegłym miesiącu w jednym z artykułów poruszona została sprawa stanu mieszkań przy ul. Pawiej, wyremontowanych przez Dyrekcję Fabryki Wyrobów Metalowych dla pracowników tego zakładu. W wyniki naszej notatki, dyrekcja fabryki wydała polecenie usunięcia wykazanych usterek. W najbliższych dniach nastąpi m. in. przebudowa wadliwie ustawionych pieców".

 

Należy przestrzegać godzin sprzedaży w kioskach

"Z nadejściem fali mrozów właściciele prywatnych kiosków w Elblągu zamykają je często przed ustalonym terminem, co utrudnia ludności zakup czasopism, papierosów i zapałek. Kioski muszą być otwarte w ustalonych godzinach niezależnie od temperatury dnia".

 

Dziś rejestrują się

"W biurze rejestracyjnym przy ul. Kosynierów Gdyńskich 26 rejestrują się w dniu dzisiejszym tj. 13 bm. mężczyźni urodzeni w roku 1907, których nazwiska rozpoczynają się na litery: D, E, F, G, H, I, J, K".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 13, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Żyrafy wchodzą do szafy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    2
    Brzoza(2021-08-29)
  • Super ten dział. Proszę o więcej. Fajnie czyta się te wzmianki o przeszłości w naszym mieście. Co do kiosków to obecna polityka doprowadziła do ich całkowitego upadku. Nie wiem czy na palcach obu rąk naliczy się ilość czynnych tych obiektów. Wstyd dla "RUCHU"żeby doprowadzić do tak ekonomicznej porażki swoją działalność.
  • @mirko - Taki tradycyjny kiosk w formie szescianu jest chyba tylko na Robotniczej, do ubiegłego roku byly jeszcze na Kasprzaka i Królewieckiej ale jakos przed zima zostały zamkniete.
  • @Soter - Przy Nowowiejskiej przy Poczcie i więcej nie ma dwa lub góra 3
  • A jednak od początku przejęcia Elbląga po zakończeniu II wojny do państwa polskiego panowała kompletna nieznajomość miasta I tworzenie o nim nieprawdziwych danych. Oto w cytowanym artykule ukazującym się po pięciu latach zarządzania miastem przez polską administrację nie kwestionuje się istotnej pomyłki odnośnie rzeki Elbląg. Przyswojono obiegowe pojęcie stworzone przez kompletnych dyletantów iż jest to kanał, a nie rzeka. Wiec ta "słynna"dzielnica "Za kanałem"powinna być sprostowana na za rzeką. Ale ówczesny autor tego artykułu nie miał pojęcia o tym, że to rzeka i w swojej niewiedzy upowszechniał tą geograficzną wpadkę nowych mieszkańców Elbląga.
  • taki kiosk stoi jeszcze na Kościuszki
  • @Zarzecznik. - Ruskie zakosili tabliczkę Elbing Flus to skąd przybysze mieli wiedzieć, że to rzeka, a nie kanał? :)
  • a pawiany wchodzą na ściany.
Reklama