Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii (dzisiaj mieści się tu I LO – red.) zaprosiła wczoraj wieczorem mieszkańców na przedstawienie bożonarodzeniowe. Jest to tradycja, która stała się w niektórych placówkach oświatowych zwyczajem, a mianowicie, że uczniowie i uczennice zbierają się razem w przedświątecznym nastroju, by w kręgu rodziców i przyjaciół poczuć przedsmak tego wspaniałego święta. Także więc szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii sprawiła wiele radości swoim uczennicom. – informowała gazeta „Elbinger Tageblatt” z 1925 roku.
W program artystyczny wpleciono piosenki i scenki teatralne, które odpowiadały materiałowi nauczania i były ćwiczone tylko przez uczennice. Nowo utworzona orkiestra złożona z uczennic bardzo dobrze dobrała program i udowodniła, że jej członkowie nie stawiają muzyki jako środka artystycznego przekazu na ostatnim miejscu. […] Podczas przedstawienia noworocznego w wykonaniu młodszych uczennic mogliśmy zobaczyć je w kostiumach przedstawiających rok i 12 miesięcy […]. Można sobie tylko życzyć, by podczas powtórki tego wydarzenia, która będzie miała miejsce dzisiejszego wieczoru, również przybyło wielu widzów, aby cel tego przedsięwzięcia został osiągnięty i dochód z wydarzenia umilił ubogim dzieciom Boże Narodzenie (ET, sobota, 19.12.1925 r.).
Elbląski akcent w kinie miejskim
Na ekranie miejskiego kina Stadtkino zapowiedziano całkiem interesujący program. Obok siedmioaktowego filmu sensacyjnego i komedii z udziałem Fatty'iego [chodzi tutaj o Roscoe Conklinga Arbuckle'a, znanego jako Fatty Arbuckle, merykańskiego aktora komediowego z okresu kina niemego - Wikipedia] będzie można zobaczyć film przedstawiający elbląski ruch uliczny. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia kino miejskie dziś i jutro ma do dyspozycji dla każdego po jednym darmowym bilecie (ET, wtorek, 22.12.1925 r.).
Lekcja higieny dla młodzieży szkolnej
Minister oświaty w rozporządzeniu zwraca ponownie uwagę na ważność i konieczność wprowadzenia zajęć na temat higieny dla młodzieży szkolnej. Nauczyciele więc będą zobligowani do przestrzegania przepisów dotyczących przydziału zajęć z nauki o zdrowiu i wplecenia ich w szkolne programy nauczania młodzieży ze szkół ludowej, średniej i wyższej (ET, środa, 23.12.1925 r.).
Świąteczne spotkanie przy piwie
Trzeciego dnia świąt członkowie i zaproszeni goście Niemieckiego Towarzystwa Kolonialnego spotkali się w hotelu Rausch na przedpołudniowym mitingu przy piwie. Spotkanie uprzyjemniła muzyka. Przewodniczący elbląskiego oddziału, właściciel drukarni Walter Becker przekazał przewodniczącemu kasy, dyrektorowi banku Brasse wyjątkowy prezent, słonia skarbonkę. Natychmiast został otoczony wianuszkiem ofiarnych członków, pionierów myśli kolonialnej. […] Potem zebrani goście odśpiewali patriotyczną pieśń niemiecką, po której głos zabrali zgromadzeni goście, a na samym końcu w imieniu niemieckiej młodzieży najmłodszy członek naszego oddziału pan Helmut Draws (ET, wtorek, 29.12.1925 r.).
Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt"