UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... rowerzysta potrącił ośmiolatka

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... rowerzysta potrącił ośmiolatka

- Wczoraj przy alei Grunwaldzkiej (niem. Hollaender Chaussee) został przejechany przez rowerzystę około ośmioletni chłopiec i wskutek uderzenia wpadł do znajdującego się obok ulicy grząskiego dołu. Rowerzysta miał zamiar oddalić się z miejsca zdarzenia, nie troszcząc się o los chłopca. Został jednak zatrzymany przez świadków zdarzenia i wylegitymowany. Całe szczęście chłopiec nie doznał większych obrażeń - pisała prasa w 1904 r.

Kradzież na tutejszym dworcu

Dziś przed południem na tutejszym dworcu pewnej damie, która przybyła tu pociagiem z Berlina i miała dalej zamiar udać sie do Morąga (niem. Mohrungen), podczas krótkiej przesiadki w Elblągu ukradziono portmonetkę z zawartością (AZ, niedziela, 17.07.1904 r.).

 

Nieudana wyprawa na pochylnie

Okrutnego rozczarowania doświadczyli wczoraj turyści z Królewca (niem. Koenigsberg). Przybyli oni bowiem do Elbląga z Krynicy Morskiej, by zobaczyć Kanał Oberlandzki (niem. Oberländischer Kanal, obecnie Kanał Elbląski) i wybrać się na wycieczkę po pochylniach [...]. Wyprawa jednak nie mogła dojść do skutku, ponieważ statek Margarete z Gdańska (niem. Danzig) zbyt późno przybył do Elbląga. Oprócz statku Iris, który kursuje do Krynicy (niem Kahlberg), musiano wczoraj rano uruchomić statki Frisch i Kronprinz. Jednak żaden z nich nie był w stanie zabrać na pokład rozczarowanych gości z Królewca. Musieli oni poczekać na statki Elsa i Kahlberg, które zabrały ich do kapieliska. W Krynicy Morskiej przebywało wczoraj w odwiedzinach 2576 osób (AZ, wtorek, 19.07.1904 r.)

 

Cyrk Blumenfeld w Elblągu

Cyrk Blumenfeld cieszy się zainteresowaniem tutejszej publiki. Co wieczór drewniany budynek zapełnia się ogromnymi masami ludzi, którzy z wielkim zainteresowaniem śledzą pokazy na arenie cyrkowej. […] Z wczorajszego bardzo bogatego programu polecamy szczególnie mocno prowadzoną przez braci Blumenfeld grę gladiatorów z udziałem koni, w ramach której ma się okazję obserwować spokój artystów podczas wykonywania przeróżnych najtrudniejszych numerów.

Za każdym razem można zobaczyć akrobatyczne umiejętności wykonywane z wielką elegancją. Trudno zdecydować, której z trzech obecnie występujących w cyrku grup należałoby przyznać palmę zwycięstwa, ponieważ każda w swojej dziedzinie odznacza się perfekcją. Z wstrzymanym oddechem audytorium przypatruje się odważnym numerom braci Richter. Zachowanie zimnej krwi i niezawodność to cechy, które muszą posiadać artyści, by wykonywać tak ekstrawaganckie numery. Składająca się z kobiety i dwóch mężczyzn grupa wykonuje numery na kołyszącym się trapezie [...]. Trzecią grupą jest grupa szybkich jak błyskawica akrobatów Leopoldis. Nie bez przyczyny ma ona słowo “szybcy” w nazwie. Jej członkowie są naprawdę szybcy. Nie można za nimi nadążyć, tak szybko dzieje się akcja. [...] Na zakończenie przedstawienia można zobaczyć śmieszną pantomimę złożoną z kilku kobiet i mężczyzn. Biorąc pod uwagę bardzo dobre umiejętności cyrkowców z czystym sercem możemy polecić odwiedziny w cyrku, który jeszcze kilka dni będzie gościł w Elblągu (AZ, piątek, 22.07.1904 r.).

 

Zbliża się koniec pobytu cesarskiej rodziny w Kadynach

W najbliższy wtorek Cesarzowa wraz ze swoimi dziećmi księciem Joachimem i księżniczką Wiktorią Luizą i swoim dworem opuści Kadyny (niem. Cadinen) i uda się się do pięknie położonego Wilhelmshöhe [Park Krajobrazowy Wilhelmshöhe, założony w 1696 roku z inicjatywy landgrafa Karola I Heskiego (1654-1730). Na terenie parku znajduje się także okazały barokowy Pałac Wilhelmshöhe i to prawdopodobnie do niego udała się z dziećmi Cesarzowa – Wikipedia.] koło Kassel. Część cesarskiego dworu już w niedzielę, 24 lipca zostanie przetransportowana specjalnym pociągiem pod Kassel, podczas gdy druga część uda się do nowego pałacu pod Poczdamem. Wczoraj przed południem Cesarzowa spędziła czas na spacerze z dziećmi w kadyńskim dworku i okolicach. Po południu dzieci udały się znów do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg), a Cesarzowa na przejażdżkę konną (AZ, sobota, 23.07.1904 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • znowu propaghanda dlaczego nie wolno bedzie jezdzic po chodnikach rowerem bo 100 lat temu jakis dzieciak nieuk zlamal prawo. nudzicie sie tam lewaki słonko przygrzało
  • Bo jeżdżą jak szaleni. Powinni na drogi wyjechać a nie po chodniku z drugiej strony mało ścieżek. Szkoda chłopca.
  • @Myslący - Dziwne bo na Grunwaldzkiej jest ścieżka. Chłopak musiał wyjść na ścieżkę. Gdzie byli rodzice.
  • @Myslący - Na grunwaldzkiej jest ścieżka. Ludzie wchodzą na sciezki
  • Jak widać patospołeczeństwo czujnie broni swoich anarchistycznych nieludzkich praw. Nawet historyczna wzmianka o nagannym zachowaniu rowerzysty wzbudza w nich wolę walki o zachowanie patologii rowerowej w obecnych czasach. Mamy teraz taki upadek kultury osobistej i poszanowania innych, że nawet prezydent Sopotu musi osobiście apelować do turystów, czy raczej patoturystów, aby w czasie pobytu w tym mieście zachowywali się odpowiednio, a nie po chamsku z wrodzoną bezczelnością.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    3
    Polaku bądź uprzejmy.(2022-07-23)
  • "Na zakończenie przedstawienia można zobaczyć śmieszną pantomimę złożoną z kilku kobiet i mężczyzn. Biorąc pod uwagę bardzo dobre umiejętności cyrkowców z czystym sercem możemy polecić odwiedziny w cyrku, który jeszcze kilka dni będzie gościł w Elblągu (AZ, piątek, 22.07.1904 r. ). " - ta śmieszna pantomima ewidentnie przedłużyła im się trochę, bo wygląda, że i w 2022 roku cyrk ma się całkiem nieźle nie tylko w Elblągu, ale i nad Wisłą generalnie; #warmongers Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
  • -Wczoraj przy alei Grunwaldzkiej... - Po I wojnie światowej nazwa Hollander Chaussee - Szosa Pasłęcka, została zmieniona na obowiązującą do 1945 roku Tannenberg Allee, dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy wojsk niemieckich nad wojskami rosyjskimi, która miała miejsce pod koniec sierpnia 1914 roku w okolicy ówczesnego Tannenberga, obecnie Stębark koło Olsztynka.
  • Najlepsze transfery ubiegłego weekendu
  • A gdzie Dębski bedzie teraz grał?, znaczy sie - rozgrzeszał parafianki.
  • w 1904 roku też były ścieżki rowerowe??? pomyślcie zanim coś napiszecie!!!
  • Kradzież na tutejszym dworcu... - Bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Berlin-Kostrzyn-Piła-Chojnice-Malbork-Elbląg-Braniewo-Królewiec zostało uruchomione 12.10.1857 roku, natomiast linia na trasie Elbląg-Pasłęk-Małdyty-Morąg-Olsztyn 15.08.1883 roku.
  • A kogo to interesuje.
Reklama