Dziś (22 września) w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu prowadzona jest rekrutacja potencjalnych dawców szpiku. Gdańscy laboranci rozpoczęli pracę o godz. 11. Już dziesięć minut później ankiety wypełniało i oddawało krew ok. 70 osób. – Mamy nadzieję, że przyjdą kolejni, równie licznymi grupami – mówią lekarze. Akcja potrwa do godziny 17.
W Elblągu nie ma możliwości oddania próbki krwi i rejestracji w bazie. Dlatego organizowane są takie akcje, jak dzisiejsza. Do szpitala wojewódzkiego przyjechali pracownicy Laboratorium Immunologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Rozpoczęli prace o godz. 11. Dziesięć minut później w holu przed salą konferencyjną (niski parter), w której ustawiono trzy stanowiska do poboru krwi, było już kilkadziesiąt osób.
- Na razie przychodzą uczniowie elbląskich szkół [również ze Środowiskowego Hufca Pracy - red.], choć było też kilka osób, które zrobiły sobie przerwę w pracy, by oddać krew – mówi dr Katarzyna Chylińska-Wachnianyn, szpitalny koordynator ds. transplantologii WSzZ w Elblągu. – Im wystawiamy zaświadczenia, takie usprawiedliwienia , które mogą przedstawić pracodawcom. Dotychczas przyszło ok. 70 osób, ale liczymy na dużo więcej – przyznaje pani doktor. – Jesteśmy przygotowani na 500 potencjalnych dawców szpiku, choć w razie potrzeby dostarczymy więcej probówek.
Dawcą może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, a nie przekroczył pięćdziesiątki i jest zdrowy. Zanim laboranci pobiorą krew, kandydat musi wypełnić ankietę, która zawiera pytania ogólne dotyczące stanu zdrowia i prowadzonego trybu życia. Każdy podpisuje też oświadczenie woli, że chce zostać dawcą szpiku. Konieczny jest dowód tożsamości.
- Szansa na to, że osoba zarejestrowana w bazie zostanie dawcą w ciągu 10 lat wynosi 3 proc. – mówi dr Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. – Dlatego tak ważna jest rejestracja jak największej liczby chętnych.
Dziś do potencjalnych dawców szpiku chce dołączyć 26-letnia Magdalena.
- Od bardzo dawna o tym myślałam, ale nie było okazji – przyznaje. – Dziś jest więc przyszłam. Zajmie mi to kilka minut, a jeśli mogę komuś pomóc to czemu nie.
Podczas podobnej akcji przeprowadzonej we wrześniu ubiegłego roku w elbląskim szpitalu chęć rejestracji w banku dawców wyraziło ok. 400 osób. Ta liczba przeszła oczekiwania organizatorów, którzy przygotowani byli na 200 chętnych. Jak będzie dziś?