
Nad tym debatowali dziś (10 kwietnia) nauczyciele historii z elbląskich szkół ponadpodstawowych. Zdaniem uczniów (zagłosowali po debacie) hołd pruski złożony przez Albrechta Hohenzollerna królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu w Krakowie, 10 kwietnia 1525 r. był sukcesem Rzeczpospolitej.
- Debata oksfordzka to szczególny rodzaj debaty, jest określony czas na wypowiedź. Występują dwie strony: propozycji i opozycji. Strona propozycji broni tezy, która jest przedmiotem debaty, strona opozycji stara się uzasadnić, że jest dokładnie odwrotnie – mówiła dr Elżbieta Paprocka, nauczyciel historii z II Liceum Ogólnokształcącego. - Wystąpienia są krótkie, trzeba się tak przygotować, aby w krótkim czasie przekonać publiczność do zajęcia stanowiska, którego się broni.
- Drużyna propozycji będzie udowadniać, że teza „Hołd pruski był zwycięstwem realizmu” i dobrym rozwiązaniem kwestii krzyżackiej jest prawdziwa. Drużyna opozycji wszelkimi sposobami będzie starała się ją obalić – dodał Juliusz Marek, prowadzący debatę. - Każdy z mówców będzie miał określony czas: pierwsi po siedem minut, kolejni po pięć.

Dziś (10 kwietnia) debata oksfordzka odbyła się w Ratuszu Staromiejskim. W drużynie propozycji (broniącej tezy) znaleźli się: Zdzisław Wielgolaski (II LO), Piotr Ciach (I LO) i Roman Nakonowski (Zespół Szkół Pijarskich i SP nr 11). W drużynie przeciwnej znaleźli się: Elżbieta Paprocka (II LO), Jolanta Rucińska (ZSEiO) oraz Elżbieta Mieczkowska (Warm.-Maz. Biblioteka Pedagogiczna).
„Po przegranej w wojnie polsko-krzyżackiej z lat 1519-1521 wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern zdecydował się na przejście na luteranizm i sekularyzację (zeświecczeniu) państwa zakonnego w Prusach. Prusy zwane odtąd Książęcymi, zostały lennem Polski. 10 kwietnia 1525 r. Albrecht Hohenzollern złożył na rynku w Krakowie uroczysty hołd lenny królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu. Od tej pory, pruski książę miał wspierać polskiego władcę w prowadzonych wojnach oraz uzyskał prawo zasiadania w senacie. Polska miała prawo rozstrzygać ewentualne spory pomiędzy księciem a jego poddanymi. Prawo do dziedziczenia tronu w Królewcu (nowej stolicy księstwa) uzyskali jedynie męscy potomkowie panującego. W przypadku jego bezdzietnej śmierci lenno miało zostać włączone do Królestwa Polskiego. Traktat i hołd krakowski ostatecznie kończyły okres wojen polsko - krzyżackich i kładły kres istnieniu państwa zakonu krzyżackiego w Prusach.” - możemy przeczytać na stronie internetowej Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Podczas swoich wystąpień prelegenci przedstawili szereg argumentów „za” i „przeciw” hołdowi Prus. Warto też zauważyć, że w środowisku historycznym do dziś trwają spory, czy wydarzenia z 10 kwietnia 1525 r. są sukcesem, czy też porażką polityki ówczesnej Rzeczpospolitej. I na ile ówcześni politycy mogli przewidzieć działania swoich następców.
Obecna na debacie młodzież elbląskich szkół ponadpodstawowych zagłosowała za sukcesem hołdu pruskiego. A jakie jest zdanie czytelników portElu?