W ramach Europejskich Dni Archeologii w sobotę (17 czerwca) w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu odbył się festiwal pod znakiem Truso – jedynej wikińskiej osady na terenie dzisiejszej Polski. Nawiązując do tradycji związanych z kowalstwem, metalurgią i szkutnictwem mieszkańców Truso, odbyła się wyjątkową podróż w czasie wokół dwóch żywiołów – wody i ognia. Zobacz zdjęcia.
Dzięki Drużynie Wojów Bolesławowych „Białozór" i Drużynie Wikingów Nidhogg z Braniewa dziedziniec elbląskiego muzeum zmienił się w żywą osadę z epoki wikingów. Na gości czekały pokazy produkcji ozdób metalowych wraz z prelekcjami w wykonaniu specjalistów z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Wczesnośredniowieczne techniki wytopu żelaza zaprezentował Officina Ferraria. Chętni mogli wziąć udział w prowadzonych przez Nigdziekolwiek warsztatach tkania na bardku. Goście imprezy mieli możliwość odbycia rejsów wikińską łodzią Freya II wraz z załogą po rzece Elbląg. To była unikalna sposobność podróżowania statkiem wykonanym zgodnie ze skandynawskim rzemiosłem, po tym samym trakcie wodnym, po którym we wczesnym średniowieczu płynął Wulfstan, czyli autor jedynego źródła pisanego, które dotyczyło Truso.
Odbył się też wykład pn. „Drony w służbie archeologii. Wykorzystanie nowych technologii w badaniach archeologicznych”, który wygłosili dr inż. Henryk Olszewski z Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu oraz Paweł Wlizło z elbląskiego muzeum. Zwiedzanie kuratorskie wystawy „Truso. Legenda Bałtyku” poprowadził z kolei dr Jakub Jagodziński. Imprezę poprzedził rowerowy rajd z Elbląga do Truso (miejscowość Janów) organizowany przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Uczestnikom wyprawy towarzyszył archeolog, który opowiedział o stanowisku, historii jego odkrycia i badań. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia roweru, którym podróżował podczas odkrycia osady Marek Jagodziński.
Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Stowarzyszenie Miłośników Truso, PTTK, Oddział Ziemi Elbląskiej, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu, Drużyna Wikingów Nidhogg z Braniewa, Drużyna Wojów Bolesławowych „Białozór", Officina Ferraria, i Nigdziekolwiek.