
Mówi się, że matematyka jest królową nauk, ale ktoś kiedyś także powiedział, że matematyka jest ukrytym elementem naszej kultury. Bez niej nie mielibyśmy cywilizacji w takim kształcie, w jakim ona jest – mówił Cezary Orlikowski, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu podczas finału IV Konkursu Matematycznego. Elblążanie przodowali w trzech kategoriach. Zobacz fotoreportaż.
– Tak naprawdę nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jaką rolę w naszym życiu codziennym odgrywa matematyka, również w rozwoju nowoczesnych technologii, z których korzystamy – mówił prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk. – Matematyka jest królową nauk, przy okazji tego powiedzenia przypomina się inne, które światu przekazał Pitagoras, mówiąc, że to liczby rządzą światem. Można zatem powiedzieć, że świat należy do matematyków. To chyba najlepsza rekomendacja, by matematykę studiować, rozwijać umiejętności z nią związane albo przynajmniej ją polubić.
Etap finałowy Konkursu Matematycznego składał się z jednej tury, która polegała na rozwiązaniu dwudziestu pięciu zadań w przeciągu godziny. W części finałowej wzięło udział sześćdziesięciu trzech uczestników.
– Zadania miały zróżnicowany poziom trudności, większość z nich polegała na znalezieniu pewnego elementu kluczowego, który pozwalał następnie rozwiązać w całości poszczególne elementy. Na każde zadanie przypadało około dwóch minut, więc albo się wiedziało jak coś rozwiązać albo nie – opowiada jeden z uczestników konkursu, Piotr Cieszkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. – Planuję studia na Politechnice Warszawskiej, na kierunku, gdzie matematyka na pewno bardzo mi się przyda.
– Jestem tegoroczną maturzystką, a materiał konkursowy był podobny do maturalnego, zadania o średnim poziomie trudności, nawet czasu wystarczyło – mówi licealistka Lidia Zielińska z ZS nr 1 Działdowie. – Planuję rozpocząć studia na politechnice, chciałabym iść na budownictwo, więc matematyka na pewno mi się przyda.
Pierwsze miejsce w IV edycji Konkursu Matematycznego w kategorii indywidualnej zajął Tomasz Worotnicki z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, drugie miejsce przypadło w udziale Aleksandrowi Nowakowi z SLO w Kwidzynie, zaś trzecie miejsce zajęła Agata Żebryk z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.
Najlepszy w powiecie okazał się również Tomasz Worotnicki z Elbląga, drugie miejsce zajął Dominik Kozłowski z Działdowa, zaś trzecie Krystyna Suwińska z Nowego Miasta Lubawskiego.
W kategorii szkół zwyciężyło I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, drugie miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące, zaś trzecie ZS nr 1 z Działdowa.
Oprócz tego swoje zadania w otwartym konkursie pn. „Rozwiąż i ty” przedstawił prof. Henryk Iwaniec, wybitny i szeroko znany matematyk, a także honorowy obywatel Elbląga.
Pierwsze miejsce w „Rozwiąż i Ty” zajął Aleksander Nowak, drugie Sylwia Leliwa, trzecie Konrad Miśkiewicz, czwarte natomiast przypadło w udziale Małgorzacie Charewicz.

– Wydaje mi się, że tego rodzaju konkursy to pewien sposób, żeby przełamać bariery dotyczące matematyki. Wydaje mi się, że to bardzo fascynująca dziedzina, należy tylko pozbyć się pewnych uprzedzeń – opowiadał prof. Henryk Iwaniec. – Jest to nauka, którą wielu uczniów może nie tylko opanować, ale także po prostu polubić. Matematyka to królowa nauk, w niej zawierają się różne wątki, jest to część filozofii i sztuki, to takie urzekające piękno rozumowania.
Więcej o wynikach : http://www.konkursmatematyczny.pwsz.elblag.pl/ranking
Organizatorem konkursu była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu oraz Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Honorowy patronat nad konkursem objął prof. Henryk Iwaniec, a także Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.