UWAGA!

Szpital wojskowy w rękach miasta

 Elbląg, Porozumienie podpisali prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i przedstawiciel MON, płk. lek. Piotr Dzięgielewski
Porozumienie podpisali prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i przedstawiciel MON, płk. lek. Piotr Dzięgielewski (fot. AD)

Dziś (13 kwietnia) w Urzędzie Miejskim w Elblągu zostało podpisane porozumienie, na mocy którego 110. Szpital Wojskowy połączy się z Miejską Poradnią Medycyny Pracy. To trzeci zakład służby zdrowia w Polsce, który armia przekazała samorządowi.

Proces przekazywania szpitali wojskowych poza resort Obrony Narodowej wynika z realizacji założeń reorganizacji wojskowej służby zdrowia zawartych w Programie Rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2009-2018. Celem takich działań jest dostosowanie struktur wojskowej służby zdrowia do wymogów profesjonalnej armii, a przez to poprawa i skuteczniejsze realizowanie przez wojskowe zakłady opieki zdrowotnej zadań związanych z zabezpieczeniem medycznym Sił Zbrojnych i potrzebami zdrowotnymi żołnierzy.
       W całym kraju do przekazania wytypowano 9 takich placówek, w tym 110. Szpital Wojskowy z Przychodnią w Elblągu. Ostatecznie w strukturach MON pozostanie 13 zakładów: 9 szpitali i 4 szpitale uzdrowisko-rehabilitacyjne.
       Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej proces przekazywania zakładów opieki zdrowotnej poza resort jest realizowany z zachowaniem szczególnej ostrożności. W zawartych porozumieniach znajdują się zapisy z zastrzeżeniem, że po przekazaniu szpitale nadal będą udzielały świadczeń zdrowotnych i zostaną zachowane dotychczasowe rodzaje działalności, a przekazane nieruchomości nie zostaną sprzedane na działalność komercyjną.
       Dziś takie porozumienie podpisali płk. lek. Piotr Dzięgielewski, Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia oraz prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. Tym samym szpital woskowy przy ul. Komeńskiego połączy się z Miejską Poradnią Medycyny Pracy przy ul. Stoczniowej. Gmina Miasto Elbląg stanie się organem tworzącym dla nowopowstałego zakładu - Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego z Przychodnią SPZOZ.
       - Posiadana przez resort liczba placówek zdrowotnych jest zbyt duża jak na potrzeby armii – mówił płk. Dzięgielewski. – Dlatego przekazujemy je samorządom. 110. Szpital Wojskowy zostaje przekazany łącznie z pracownikami, ze sprzętem i będzie służył elblążanom tak, jak dotychczas. Jest bardzo dobrą placówką.
       - 110. Szpital Wojskowy służył mieszkańcom Elbląga ponad 50 lat i wierzymy, że pod zarządem miasta będzie służył przez kolejne – dodał dyrektor 110 Szpitala Wojskowego Mirosław Gorbaczewski.
       Z transakcji zadowolony był także prezydent Grzegorz Nowaczyk: - Mamy trzy szpitale publiczne i jeden prywatny. Istotne będzie opracowanie wspólnej strategii komplementarnych usług oferowanych mieszkańcom Elbląga. Ta strategia ma powstać do końca czerwca tego roku. Trzeba bowiem patrzeć przede wszystkim na dobro pacjenta. Mieszkańcy naszego miasta nie mają takiej dostępności do usług medycznych, jak np. mieszkańcy Warszawy. Brakuje specjalistów i po to przejmowaliśmy 110. Szpital Wojskowy, by przybliżyć usługi mieszkańcom. Usługi, ale i wysokiej klasy sprzęt.
       Docelowo szpital wojskowy ma stanowić kompleks ze Szpitalem Miejskim im. Jana Pawła II.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • oby sie pod rzadami politykierkow miejscowych nie pokiepscilo w owej placowce, 110-ty rulezzz!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kanianka(2011-04-13)
  • Czy to jest pułkownik Dowgirt ?
  • dobrze dzialajacy szpital łączyć z zadluzonym i zaniedbanym, to tylko dyletanci potrafią. sfekt, za rok bedą dwa kiepskie i zadluzone.
  • ten z uciętą głową to chyba trzeci muszkieter. .. atos albo portos. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    bob aramis(2011-04-13)
  • wazne bo tylko tam pozostal oddzial psychiatryczny jak zostal zlikwidowany w szpitalu na krolewieckiej
  • No to może pod nowymi rządami ktoś się weźmie za panienki z rejestracji do przychodni, i je pogoni do roboty albo zaznie kontrolowac sposób wykonywanej przez nie pracy w szczególności rejestrację telefoniczną.
  • Przy ul. Stoczniowej nie ma już od ponad roku Przychodni Medycyny Pracy.
  • a gdzie ministrowie Klich i pani Kopacz, miała być pierwsza liga a z Grzesiem spotkał się trzeci, podrzędny garnitur, tak wyglądają możliwości prezydenta
  • Rejestracja pacjentów w przychodni nie nalezy do szpitala tylko do POZ Alfa i szpital nie ma nic do tych pielęgniarek to jest inny zoz. I prosze nie uogólniać że to pielęgniarki szpitala
  • Są to śmierdzące jaja które odwaliła obecna władza. Szkoa że nie połączyła 110SZ. z prosektorium może tam pójdą się leczyć.
  • Wszystko znowu pięknie, znowu sukces naszej lokalnej władzy. Tylko DLACZEGO armia oddaje szpital wojskowy który służył przez 50 lat społeczeństwu Elbląga, ,wojskowym i ich rodzinom, ,bez możliwości korzystania zwykłego Elblążanina z ich usług, chyba że się miało wojskowego w rodzinie albo znaiomosci. Armia wypieła się na Elbląg zabrali wojsko to na holere im szpital. DLACZEGO tak chętnie nie oddadzą terenów przy Grodgera Dąbrowskiego Mazurskiej. Panie Prezydencie przejęcie jednego z tych terenów rozwiązuje problemy mjeszkaniowe w naszym mieście. TBS niepotrzebne. BYŁEŚ PAN WÓJTEM GMINY ELBLĄG przez wiele lat i nie nauczyłeś się pan myśleć po gospodarsku z szacunkiem k7
  • do czytelnika wyzej, proponuje wziac slownik do reki i popracowac nad bledami, a co do szpitala wojskowego to od momentu wprowadzenia przez AWS wspanialej reformy sluzby zdrowia to szpital wojskowy stoi otworem dla wszystkich obywateli elblaga.
Reklama