UWAGA!

Szpital Miejski rozbudowany dzięki unijnym środkom

 Szpital Miejski rozbudowany dzięki unijnym środkom

Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu zrealizował Projekt pn. „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu”.

30 grudnia 2019 roku w Olsztynie podpisano Umowę Nr RPWM.09.01.02-28-0003/19-00 w ramach: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9. Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, Działanie 9.1 Infrastruktura ochrony zdrowia, Poddziałanie 9.1.2 Infrastruktura ochrony zdrowia w miejskim obszarze funkcjonalnym Elbląga, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt polegał na rozbudowie budynku Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu poprzez rozbudowę Bloku Operacyjnego, Centralnej Sterylizatorni przy ul. Komeńskiego 35, a także modernizacji oddziałów: Chirurgii Dziecięcej, Pediatrycznego (dzieci starsze i młodsze), Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Oddziału Psychiatrycznego.

 

Nowy Blok Operacyjny

W ramach Projektu rozbudowano Blok Operacyjny, który wyposażono w 5 sal operacyjnych, w nowy sprzęt medyczny, centralną sterylizatornię wraz z pełnym wyposażeniem oraz 7 łóżkową salę wybudzeniową.

W skład Bloku Operacyjnego weszły również pomieszczenia przygotowania pacjenta i personelu, pomieszczenia techniczne, socjalne oraz komunikacja. Blok Operacyjny połączony został z budynkiem głównym Szpitala 3-poziomowym łącznikiem z 2 windami w wykonaniu szpitalnym.

 

Realizacja zadania inwestycyjnego (roboty budowlane i wyposażenie) polegała na rozbudowie budynku Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu poprzez rozbudowę bloku operacyjnego przy ul. Komeńskiego 35. Powierzchnia całkowita Bloku Operacyjnego wyniosła 1 740,06 m2 – w tym 5 sal operacyjnych. W ramach rozbudowy obiektu przewidziano również Centralną Sterylizatornię o powierzchni całkowitej 483,06 m2 wraz z pełnym wyposażeniem oraz 7 łóżkową salę wybudzeniową.

Ponadto, zmodernizowano pomieszczenia dla potrzeb oddziałów: Chirurgii Dziecięcej, Pediatrycznego (dzieci starsze i młodsze), oraz Rehabilitacji Kardiologicznej i Psychiatrii, które zlokalizowane są w obu budynkach. Łączna powierzchnia całkowita zmodernizowanych oddziałów wyniosła 5 227,16 m2 a bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni, łącznika i przestrzeni technicznej 4 629,58 m2 co w sumie dało powierzchnię łączną 9 856,74 m2.

 

Prace na oddziałach

W zakres prac modernizacyjnych na oddziałach weszło: wykonanie robót ogólnobudowlanych oraz instalacyjnych w zakresie elektrycznym, sanitarnym, wentylacji zgodnie z wymogami i normami w zakresie obiektów ochrony zdrowia. Podczas prac instalacyjnych Blok Operacyjny wyposażony został m.in. w kolumny chirurgiczne, kolumny anestezjologiczne, lampy operacyjne, system integracji sal operacyjnych, szafy chirurgiczne wbudowane w system paneli ściennych. W ramach wyposażenia zakupiono m.in.: stoły operacyjne, ssaki medyczne, pompy infuzyjne, kardiomonitory, defibrylatory, wózki zabiegowe, myjnie dezynfektorów - przelotowe do sprzętu transportowego, pojemniki sterylizacyjne z wyposażeniem, myjnie ultradźwiękowe, stację uzdatniania wody, zgrzewarki rotacyjne. Wyposażono sale chorych m.in. w panele przyłóżkowe z oświetleniem nocnym, funkcją przywołania personelu oraz wtykami gazów medycznych, łóżka oraz szafki przyłóżkowe, szafy lekarskie, regały magazynowe, zabudowy meblowe oraz wyposażenie meblowe typu krzesła, stoły, szafy, fotele obrotowe.

 

Głównym celem projektu „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu” była poprawa dostępności i jakości usług medycznych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego m.in. w Elblągu i na terenie Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego/Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

 

Zrealizowane cele

Zrealizowany Projekt, pozwolił Szpitalowi zrealizować założone cele w Projekcie, m.in.:

  • poprawę komfortu pacjentów korzystających ze świadczeń w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego
  • zwiększenie efektywności zarządzania szpitalem i konsolidację usług zdrowotnych w mieście,
  • poprawę jakości pracy kadry szpitala,
  • zwiększenie efektywności udzielania świadczeń w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego,
  • poprawę efektywności ekonomicznej szpitala,
  • zmniejszenie wskaźnika zakażeń szpitalnych.

Projekt pozwolił na zrealizowanie założonych celów, co wpłynie m.in. na uporządkowanie rynku usług i świadczeń medycznych w Elblągu, a także przyczyni się do konsolidacji i lepszej koordynacji polityki zdrowotnej w mieście i regionie.

 

—- artykuł promocyjny —-


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie