UWAGA!

„Nigdy nie zapomnimy tej ofiary”

 Elbląg, 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego,
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. Anna Dembińska

1 sierpnia Elbląg oddał hołd wszystkim walczącym i poległym 80 lat temu w Powstaniu Warszawskim. – Powstanie dla żyjących obecnie Polaków jest wzorem, przykładem i zobowiązaniem do nieustannej działalności na różnych poziomach dla utrzymania i rozwoju naszej Rzeczpospolitej - mówił Ireneusz Ziemiński, prezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Elblągu podczas uroczystych obchodów rocznicy powstańczego zrywu. Zobacz zdjęcia.

1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17, w okupowanej przez Niemców Warszawie wybuchło Powstanie. Jest ono uznane za największą bitwę stoczoną podczas II wojny światowej pomiędzy wojskami okupanta, a organizacją podziemną. Polska poniosła straty w liczbie około 16 tys. zabitych i 20 tys. rannych. Zginęło również około 200 tys. cywilów. Zniszczeniu uległa duża część Warszawy. Powstanie zakończyło się 3 października 1944 roku. W osiemdziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń hołd Powstańcom oddali również elblążanie.

- Chciałbym złożyć hołd kobietom-żołnierzom AK. W Powstaniu Warszawskim wzięło ich udział 7 tysięcy. Można je było znaleźć we wszystkich rodzajach służb: w komórkach kancelaryjnych, komórkach szyfru, w wywiadzie, w służbach sanitarnych oraz kwatermistrzowskich i na pierwszej linii walk. Bez ich udziału Powstanie nie trwałoby tak długo, przede wszystkim dlatego, że kobiety zapewniały łączność kanałami pomiędzy walczącymi dzielnicami Warszawy. Za heroizm i poświęcenie zapłaciły straszliwą cenę. Poległo ponad 300 łączniczek, zginęło lub zostało zamordowanych około 800 sanitariuszek. Część kobiet Powstania trafiła do obozu KL Stutthof. Nigdy nie zapomnimy tej ofiary – mówi Ireneusz Ziemiński.

Powstanie miało trwać kilka dni, a przerodziło się w 63 dni nierównej walki z przewyższającymi siłami wroga. – Po 80 latach możemy powiedzieć, że Powstanie Warszawskie stało się przykładem niespotykanej dotąd walki o wolność. Przykładem, który na zawsze pozostanie dla kolejnych pokoleń. Wielu historyków twierdzi, że gdyby nie ten zryw, to inaczej potoczyłby się losy Polski, a podległość Związkowi Radzieckiemu byłaby znacznie większa – podkreślił Piotr Kowal, wiceprezydent Elbląga.

Uroczystości odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego z udziałem między innymi władz miasta i województwa oraz parlamentarzystów. Odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej, były przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa oraz składanie wiązanek.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama