UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Z największym rozmachem, z udziałem Marynarki Wojennej, przeprowadzono inscenizację tej bitwy, też w Tolkmicku, w 1963 roku w związku z jej 500 rocznicą. Wówczas na odcinku od Suchacza do Tolkmicka zgromadziły się tłumy ludzi, w tym wycieczki z różnych miejsc kraju. W tamtej inscenizacji uczestniczyły specjalnie przygotowane przez MW jednostki ustylizowane na okręty z tamtych lat. Na brzegu w Tolkmicku w kierunku do Św. Kamienia odtworzono sceny wychwytywania przez żołnierzy królewskich Krzyżaków, którzy próbowali dopłynąć do brzegu. Bezpośrednio po bitwie z 1500 krzyżackich wojsk i ponad 500 marynarzy do Królewca dotarło tylko 60 knechtów, w tym Wielki Mistrz Zakonu. Ostatecznie z tej bitwy uratowało się około 200 Krzyżaków. Straty polskie oceniono na około 100 do 120 osób. Tak dużej inscenizacji przeprowadzonej z taką ilością aktorów tego widowiska dotąd w Polsce nie widziałem, nawet odtwarzających bitwę pod Grunwaldem czy oblężenie Malborka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    0
    Rybitwa(2023-09-16)
  • @Rybitwa - Nawet nie wiedziałem, że taka rekonstrukcja była. Fakt, nie było mnie jeszcze na świecie.
  • @Rybitwa - Też nie wiedziałam o takiej rekonstrukcji w tym czasie, chociaż byłam juz na świecie. Pozdrawiam
Reklama