
W Galerii EL odbył się wernisaż wystawy Dyplomy 2025. Jest ona podsumowaniem pięcioletniego cyklu twórczej pracy uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.
Podczas wystawy porozmawialiśmy z młodymi twórcami. Tak o szkole i o nowej ekspozycji w galerii mówi Kinga Roże.
- Poszłam do Liceum Sztuk Plastycznych ze względu na możliwość rozwinięcia moich zdolności rysowniczych, chciałam związać swoją przyszłość ze sztuką, która mnie interesowała od dzieciństwa. Nie wiem, jak to się u mnie pojawiło, ale zaczęłam zagłębiać się w historię sztuki i mnie to zaciekawiło. Przez lata podejmowałam też próby wykorzystywania innych technik, ale zostałam przy rysunku, bo czuję się przy tym najbardziej komfortowo. Planuję iść na wydział sztuki UWM lub na ASP w Gdańsku. Ze szkoły najbardziej zapamiętam niektórych nauczycieli, plenery, a przede wszystkim samą klasę, osoby wartościowe, które wielu rzeczy mnie nauczyły. Czuję napływ dumy i szczęścia, że dotrwałam do momentu, kiedy inni mogą oglądać to, co tworzę i to mnie motywuje do tworzenia kolejnych prac. Na wystawie w galerii można zobaczyć moje autoportrety i portrety, sylwetki kobiece z wykorzystaniem zwierzęcych czaszek, skupiłam się na motywie vanitas. Do tego stworzyłam magazyn z projektowania graficznego dotyczący subkultury gotyckiej, z którą się utożsamiam. Będę tęskniła za liceum, 5 lat to całkiem sporo. Będę też tęsknić za samym Elblągiem, dzięki szkole stał mi się bliski – mówi absolwentka pochodząca z Zalewa.
Nasza kolejna rozmówczyni podkreśla, że w szkole rozwinęła artystyczne horyzonty.
- Myślę, że od zawsze interesowało mnie tworzenie i czułam potrzebę wyrażenia siebie – mówi Maria Skrobotun. – Na początku nauki skupiałam się na rysunku i rzeźbie, ostatecznie najbardziej idę w stronę fotografii, choć moją specjalizacją jest grafika cyfrowa. Szkoła dała mi możliwość, żeby się rozwinąć fotograficznie, zdobyć wiedzę na temat filmu... Myślę o wzornictwie na ASP w Trójmieście, zobaczymy, gdzie ostatecznie wyląduję. To zaszczyt, że możemy pokazać swoje prace, reklamować swoje nazwisko w takim miejscu jak Galeria EL. W czasie nauki były takie rozmowy i refleksje na temat tego, jak ludzie będą odbierać to, co wytworzyliśmy. Myślę, że to bardzo nietypowa dla mnie sytuacja i coś nowego, ale podoba mi się to, że mogę podzielić się z innymi moimi przemyśleniami i tym, co stworzyłam. Przygotowałam artbook, który jest formą pewnego pamiętnika, to moje przemyślenia odnośnie wrażliwości na proste chwile w życiu. Na drugiej, malarskiej części mojego dyplomu skupiam się na zauważaniu światła w prostych przedmiotach - podkreśla dziewczyna.
W imieniu Galerii EL podczas wernisażu głos zabrała Joanna Mierzejewska:
- To, co dzisiaj zobaczymy na wystawie, to efekt wieloletniej pracy. Jako Galeria EL jesteśmy gospodarzem tego miejsca, ale za całość przygotowania tej wystawy pod względem merytorycznym odpowiada Liceum Sztuk Plastycznych – zaznaczyła. Gratulowała uczniom i nauczycielom szkoły.
Do swoich uczniów zwróciła się dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych:
- Uprawiajcie sztukę, idźcie w świat, dziękuję wam za to, co robicie - mówiła Krystyna Brinkiewicz.
Przedstawiała absolwentów i wraz z innymi nauczycielami wręczyła pamiątkowe przypinki liceum. Uczniowie przed wernisażem otrzymali też dyplomy ukończenia szkoły artystycznej.
Wystawę prac uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym można oglądać w Galerii El do 18 maja. Zaprezentowane zostały prace tegorocznych absolwentów plastyka, wykonane w ramach specjalizacji:
Projektowanie graficzne – nauczycielka prowadząca: Roma Jaruszewska
Techniki druku artystycznego – nauczyciel prowadzący: Janusz Kozak
Fotografia artystyczna – nauczyciel prowadzący: Tomasz Misiuk
Rysunek i malarstwo – nauczycielka prowadząca: Alicja Kwiatkowska
Rzeźba – nauczycielka prowadząca: Monika Walas