
Elblążanka, Anna Szewczyk-Ciesielska tworzy artystyczną biżuterię z lnu. Swoimi wyrobami promuje polski design za granicą. Jej prace były już pokazywane w Budapeszcie, teraz można je oglądać na wystawie w Barcelonie.
Anna Szewczyk-Ciesielska z wykształcenia jest plastykiem. Pasja tworzenia towarzyszyła więc jej od zawsze.
- Nie pamiętam nawet jak to się zaczęło. Tak naprawdę zawsze coś tworzyłam, początkowy były to jakieś koraliki, drewienka, szkiełka, które gdzieś znalazłam - opowiada.
Do wyrobu biżuterii używa tylko naturalnych produktów. Niebarwiony len jest ekologicznym i bardzo wdzięcznym materiałem. Na pierwszy rzut oka surowy, dzięki oryginalnym dodatkom nabiera szyku. Na czym polega wyjątkowość tych dodatków?
- Jestem zbieraczem - wyznaje Anna Szewczyk-Ciesielska. - Lubię spacerować i jak coś ciekawego wpadnie mi w oko to podnoszę to i później przetwarzam w moich naszyjnikach. Znaleziony przedmiot jest dla mnie inspiracją. Wykorzystuję materiały naturalne, czyli bursztyn, drewno. Jednemu z naszyjników nadałam nazwę „Pamiętnik” wszystkie rzeczy, które zostały użyte do jego wykonania, to są rzeczy znalezione podczas moich spacerów i podróży. Nie są przedmioty kupione, wszystkie mają swoją historię. Są i czekają na swoją kolej.

W marcu tego roku Anna Szewczyk-Ciesielska wzięła udział w międzynarodowym konkursie projektantów biżuterii artystycznej Amberif Design Award w Gdańsku. Zdobyła tam srebrną nagrodę. Wyróżnienie to zaowocowało zaproszeniem na zagraniczną wystawę.
- Nagroda w tym międzynarodowym konkursie, to dla mnie ogromne zaskoczenie, a zaproszenie do udziału w wystawie to kolejna miła niespodzianka – dodaje artystka.
Na wystawie polskich produktów oraz wzornictwa przemysłowego „Designed in Poland” znalazły się dwa naszyjniki autorstwa Anny Szewczyk-Ciesielskiej. Są to prace wykonane techniką mieszaną, łączącą len, kamienie naturalne i srebro.
Organizatorem wystawy jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Prezentowane są na niej projekty artystów nagradzanych w różnych konkursach. Dzięki temu, że wystawa co roku organizowana jest w innym kraju, najlepsi polscy projektanci mogą być promowani na całym świecie.
We wrześniu wystawa „Designed in Poland” gościła w Węgierskim Muzeum Sztuki Użytkowej w Budapeszcie, obecnie prezentowana jest w Barcelonie. Ekspozycję można oglądać do 19 stycznia 2012 w sali wystawowej Naczelnego Zarządu Dziedzictwa Kultury Autonomicznego Rządu Katalonii – Generalitat.
Czy hobby ma szansę przerodzić się w zawód?
- Mam nadzieję, że tak się stanie. Te nagrody i wystawa zachęciły mnie i pokazały, że może warto robić coś w tym kierunku - mówi projektantka.
Prace Anny Szewczyk-Ciesielskiej oglądać można na blogu lnianabizuteria.bloog.pl