Młodzi artyści, którzy uczą się w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym mają teraz nową przestrzeń do rozwijania swoich talentów. Dzięki wartej 4,5 miliona złotych inwestycji będą mogli korzystać z nowoczesnych pracowni: fotografii artystycznej i realizacji intermedialnych, mają też nową pracownię malarstwa i rysunku, a tuż obok mogą przygotować sobie posiłek lub napić się herbaty. Zobacz fotorelację.
Podczas dzisiejszej (15 listopada) uroczystości dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych Krystyna Brinkiewicz wskazała na możliwości, jakie da uczniom rozbudowana infrastruktura szkoły.
- W nowej części powstała przestrzeń do fotografii artystycznej i realizacji intermedialnych - mówiła. - To jedne ze specjalności, które prowadzimy w szkole. Bliskie położenie z salą wystawienniczą powoduje, że mamy dużo większe możliwości w zakresie montażu filmu, postprodukcji, eventów. To jest dla nas naprawdę bardzo duże poszerzenie możliwości działań twórczych i rozwojowych dla młodzieży. Cieszymy się także, że mamy drugą pracownię rysunku i malarstwa, bo w ciągu tygodnia realizujemy 50 godzin tych przedmiotów. Przy posiadaniu tylko jednej pracowni plan zajęć dla uczniów był bardzo niekomfortowy - zauważyła. - Zwiększenie wygody uczniów przyniesie z pewnością również rozbudowa zaplecza socjalnego szkoły. Uczniowie mogą zjeść, wypić herbatę, przygotować sobie posiłek, odpocząć i zrelaksować się przed następnymi zajęciami - cieszyła się dyrektor szkoły. - Liceum zwiększyło także swoją powierzchnię magazynową, co zwolniło przestrzeń w klasach, w których odbywają się zajęcia.
Według kierującej placówką Krystyny Brinkiewicz na korzyść szkół plastycznych, także gronowskiego liceum, przemawia pewna autonomia, którą cieszą się ich nauczyciele realizujący autorskie programy nauczania. Pozwala to również samym uczniom wybierać i proponować tematy, które chcieliby prezentować w ramach pracy dyplomowej.
- Młodzież jest zaangażowana. Uczniowie wybierają tematy, które ich interesują, co zwiększa motywację i czyni prace artystyczne bardzo ciekawymi - dodała.
Te możliwości przyciągają początkujących artystów, bo w położonej w małej miejscowości placówce uczy się obecnie ponad 120 uczniów. Pytani o swoje liceum przedstawiają same plusy.
- Chcę rozwijać swoją pasję, która, jak sądzę, będzie mi towarzyszyć do końca życia - mówiła Aleksandra Mikulska, która chce studiować w Akademii Sztuk Pięknych. - Czuję się tu spełniona, dlatego wybór tej szkoły uważam za najlepszy.
- Tę szkołę od innych wyróżnia bardzo dużo: od samego przebiegu zajęć, po atmosferę, którą tutaj mamy - zapewniała przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Natalia Cieślewicz. - Jest bardzo domowo, nie czuć presji, która wiąże się z byciem w szkole.
Według Jakuba Świercza na klimat placówki znaczny wpływ ma jej kadra: - Uczniowie są rzeczywiście ważni dla nauczycieli.
Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym istnieje od 2008 r. Oprócz zajęć lekcyjnych placówka organizuje różnego rodzaju wydarzenia artystyczne i kulturalne. Wczoraj (14 listopada) w nowym budynku szkoły odbył się wernisaż prac zaprezentowanych w konkursie II Ogólnopolskiego Biennale Inspiracji Centrum.
Inwestycję rozbudowy szkolnej infrastruktury zrealizował powiat elbląski. 800 tys. złotych z sumy 4,5 miliona stanowi dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.