UWAGA!

Grudzień 70. Na ulicach polskich miast polała się krew

 Elbląg, Pochód mieszkańców Gdyni z ciałem "Janka Wiśniewskiego" ul. Czerwonych Kosynierów, obecnie ul. Morska
Pochód mieszkańców Gdyni z ciałem "Janka Wiśniewskiego" ul. Czerwonych Kosynierów, obecnie ul. Morska fot. źródło polskiemiesiace.ipn.gov.pl

14 grudnia 1970 roku w Gdańsku po godz. 6 około 60 pracowników Stoczni im. Lenina przerwało pracę. Żądali cofnięcia podwyżki ogłoszonej 12 grudnia. Dzień później Elbląg, obok Gdańska, Gdyni i Szczecina, dołączył do protestów i pierwszych demonstracji. Na ulicach miast polała się krew.

14 grudnia po godz. 11 blisko tysiąc robotników opuściło stocznię. Robotnicy skandowali "Chodźcie z nami", śpiewali m.in. hymn, "Boże, coś Polskę". Pod siedzibą Komitetu Wojewódzkiego domagali się rozmowy z I sekretarzem pomorskiego Komitetu Centralnego PZPR, Alojzym Karkoszką, który w tym czasie uczestniczył w VI plenum Partii. Przed południem demonstrowało już od 2 do 3 tysięcy ludzi. Już wówczas obok postulatów ekonomicznych pojawiły się żądania usunięcia z rządu i kierownictwa PZPR Władysława Gomułki, Józefa Cyrankiewicza, Mieczysława Moczara i Stanisława Kociołka. Tego samego dnia władze przerwały łączność telefoniczną Gdańska z resztą kraju i przygotowały się na pacyfikację miasta.

Po godz. 14 demonstranci wkroczyli na dziedziniec Politechniki Gdańskiej i nawoływali studentów, aby przyłączyli się do nich. Później tłum dotarł do gmachu Polskiego Radia. Esbecy rozkazali pracownikom demontaż nadajnika. Demonstranci zażądali uruchomienia go. Zamierzali wygłosić apel do robotników w innych częściach kraju. Jednak to się nie udało. Około godz. 15.15 Zenon Kliszko, najbliższy współpracownik Gomułki, telefonicznie przekazał decyzję o użyciu milicji przeciwko robotnikom. O godz. 15.50 oddziały ZOMO i milicji zablokowały drogę manifestantom. Doszło do pierwszych ulicznych walk. Na użycie petard i gazu łzawiącego demonstranci odpowiedzieli kamieniami. O 16.15 zarządzono blokadę telefoniczną dla zagranicy. Walki przeciągnęły się aż do nocy. W tym czasie protestujący dwukrotnie próbowali podpalić gmach Komitetu Wojewódzkiego. Jak wynika z oficjalnych danych, rannych zostało 35 osób, a 329 zostało aresztowanych. Zostali brutalnie pobici. Zatrzymanych przepuszczano przez "ścieżki zdrowia" i rozwożono do więzień w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim i Wejherowie.

  Elbląg, Czołgi na Placu Jedności Narodu w Elblągu, obecnie Plac Konstytucji
Czołgi na Placu Jedności Narodu w Elblągu, obecnie Plac Konstytucji fot. źródło polskiemiesiace.ipn.gov.pl

Dzień później Elbląg, obok Gdańska, Gdyni i Szczecina, dołączył do protestów i pierwszych demonstracji. W grudniu 1970 r. zginęło co najmniej trzech mieszkańców Elbląga. Przy ul. 1 maja został zastrzelony 22-letni Marian Sawicz. Dwaj inni elblążanie zginęli na ulicach Trójmiasta, sanitariusz Waldemar Rebinin oraz 18-letni Zbyszek Godlewski, który stał się pierwowzorem bohatera „Ballady o Janku Wiśniewskim”.

Do spacyfikowania protestów na Wybrzeżu komunistyczne władze użyły z Pomorskiego Okręgu Wojskowego łącznie około 27 tysięcy żołnierzy, blisko 550 czołgów, 750 transporterów opancerzonych oraz 2100 samochodów. Zaangażowano również 108 samolotów i śmigłowców, a także 40 jednostek pływających Marynarki Wojennej. Razem z siłami, które zostały przesunięte w wyznaczone rejony ale nie użyte do akcji, jak również łącznie z grupami skierowanymi do dyspozycji miejscowych władz dla wewnętrznej ochrony obiektów na znacznym obszarze kraju – zaangażowano około: 61 tys. żołnierzy, 1700 czołgów, 1750 transporterów opancerzonych i 8700 samochodów. Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych oraz wojska podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu. Według różnych źródeł, w dniach od 14 do 22 grudnia śmierć w wyniku działań MO oraz LWP poniosło ponad 40 osób.

W wyniku tych jak i innych działań 20 grudnia 1970 r. na VII plenum KC PZPR przyjęto rezygnację Władysława Gomułki z funkcji I sekretarza i członka Biura Politycznego KC. Nowym I sekretarzem, mającym poparcie Moskwy, został Edward Gierek, dotychczasowy I sekretarz KW PZPR w Katowicach i członek Biura Politycznego KC.

 

Lista ofiar wydarzeń grudniowych. O tegorocznych obchodach rocznicy wydarzeń w grudniu 1970 roku w Elblągu przeczytacie w tym artykule.

 

Źródło Instytut Pamięci Narodowej. Więcej informacji o wydarzeniach z grudnia 1970 roku na stronie polskiemiesiace.ipn.gov.pl.

oprac.daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Dziś dzieci oraz wnuki strzelających znowu są u władzy- w ramach wolności wypowiedzi komentarz nie zotanie opublikowany.
  • To jedno zdjęcie mówi wszystko o tych strasznych, mrocznych czasach. Każda władza powinna pamiętać i wyciągać wnioski z tego co się wtedy stało. Bo władza jest tylko kimś kto nas reprezentuje i w naszym imieniu rządzi. Nie dla własnych karier, profitów i zemst na konkurencji. Rządzący - pamietajcie kim i dla kogo zostaliście ustanowieni.
  • Teraz moze się na szczęście nie leje krew ale klimaty podziałów, nienawiści takie same i wszystko zawdzięczamy politykom ktorych wybieramy z kazdej opcji! Bo wszędzie są ludzie dobrzy, mądrzy oraz głupi i źli
  • Gdzie mój komentarz??? Juz opanujcie się z tą weryfikacją tam gdzie nie trzeba ! Bo śmieszne to juz!
  • Dziś SBecja ma się dobrze a w szczególności w Elblągu. Od nowego rządu dostaną znów wysokie emerytury a prawdziwi bohaterowie Solidarności zostali zapomnieni i cierpią teraz biedę. Kiedyś niszczyli i uciszali ludzi teraz bronią "demokracji" czyli swoich układów a pożyteczne barany im w tym pomagają..
  • A teraz ciągle podwyżki i co nikt nie strajkuje Hashtagi: #666
  • Gdzie mój komentarz? Czyżby zbyt prawdziwy?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    9
    Radzio123(2023-12-17)
  • A dzisiaj obchody grudnia 1970 podzielone, władza rano, Solidarność wieczorem :D proponuję zlikwidować rondo Solidarności Browarna/Brzeska i przywrócić skrzyżowanie z pierwszeństwem przejazdu i drogą podporządkowana :D tylko, która będzie z pierwszeństwem?
  • Chichot historii: członkowie PZPR nadal na świeczniku: Miller, Cimoszewicz, Zemke, Rosati, Czarzasty itd. Kawaśniewski powiedzmy już na emeryturze. Teraz 100% demokraci!!! Cześć pamięci poległym za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju.
  • piękne czasy...
  • piękne czasy. aż łza się w oku kręci. ech.
  • Co to za władza, co strzela I morduje własny naród, tylko w Rumunii ukarali oprawcę, w Polsce Solidarność wolała się z nimi zbratać
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    28
    5
    Smutna prawda(2023-12-17)
Reklama