UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Szanowny autorze artykułu! Zespół zabudowy Jahnschule z tarasami ziemnymi, boiskami sportowymi, kortami tenisowymi, urządzeniami rekreacyjnymi, parkiem z wyjątowo rzadkimi nasadzeniami usytuowany przy obecnej ul. Agrykola został oddany do użytku w 1929 r. Od 1945 r. przez kilkadziesiąt lat w budynku znajdowała się szkoła podstawowa nr 3,a po reformie w oświacie gimnazjum nr 5.Inspiracją dla projektantów i budowniczych szkoły było założenie tarasowo-ogrodowe Sanssouci koło Poczdamu. Sanssouci zwieńczone jest pałacem w stylu rokokowym, a nasze elbląskie sanssouci wybudowane 300 lat później od oryginału zwieńczone jest okazałym budynkiem w stylu modernistycznym, którego zwieńczenie podkreśla iglica. Elewacja budynku wykończona była tynkiem rapowanym malowanym w kolorze żywej czerwieni. Żółty kolor został wykonany w latach 1970/80 ubiegłego wieku. Czerwony kolor jest jeszcze widoczny na kiepsko pomalowanej elewacji. Setki absolwentów szkoły nr 3 pamiętają ten kolor, który wspaniale podkreślał architekturę budynku. To tylko bardzo krótka informacja na temat wyjątkowego budynku i założenia, którego integralną częścią są tarasy, schody i otaczająca zieleń. Z poważaniem Elżbieta Bukowska
  • znowu ktos bierze lapowke za zlecenie roboty niech przeswietli to CBA
  • Uprzejmie dziękuję Autorce poniższego fachowego wpisu za wyprowadzenie mnie z błędu w kwestii oryginalnego koloru i typu elewacji na omawianym budynku. Skoro oryginalnie budynek miał ściany pokryte czerwonym tynkiem, to oczywiście nie zamierzam dyskutować z faktami. Jednocześnie nadal pozostaję krytycznie nastawiony wobec proponowanego projektu termomodernizacji, który moim zdaniem jedynie "lukruje" problem, jaki od kilkunastu lat władze Elbląga mają z tym pięknym, zabytkowym budynkiem. Jego obecny stan do złudzenia przypomina mi niedawny artykuł o popadających w ruinę zabytkach Detroit bryla.gazetadom.pl Informacja o tym, że taki stan rzeczy ma zostać "naprawiony" przy pomocy czerwonego styropianu, po prostu wzbudziła we mnie poważne wątpliwości czy planowany remont będzie gruntowny i rzetelny, czy raczej jest to powierzchowne, doraźne działanie wobec budynku, z którym niezbyt wiadomo co zrobić. Mniej narzucający się kolor elewacji nie przyniósłby temu gmachowi ujmy, zwłaszcza że w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmienił się jego wygląd i bezpośrednie otoczenie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Łukasz23(2012-09-26)
  • Zgadzam się z tym, co napisała p. Elżbieta. Budynek pierwotnie był w takim kolorze i cieszę się, że zostanie on przywrócony. Termomodernizacja (czyt. oklejenie styropianem) akurat temu budynkowi, który nie ma np. ceramicznych, fantazyjnych detali, tylko jest ostentacyjnie prosty (choć, moim zdaniem, równocześnie ma w sobie coś ekspresjonistycznego, m. in. ta barwa właśnie), nie zaszkodzi w jakimś większym stopniu, jak w przypadku niektórych inwestycji. Brawo, cieszę się i czekam na znowu żywą "Jahnschule" :-)
  • Nowa prosta technologia dociepleń typu Łukasz 23 - pomalowany styropian. Nic tylko opatentować. Aktualnie stosowana w Polsce technologia docieplania styropianem przewiduje nałożenie na przyklejony i przykołkowany zgodnie z normą styropian (minimum 5 kołków na 1 metr kwadratowy): zaprawy klejowej z zatopioną siatką z włókna szklannego, wyprawki podtynkowej koniecznie w kolorze tynku i tynku akrylowego w kolorze określonym w projekcie elewacji. Tynk akrylowy ma to do siebie że położony niezbyt starannie wygląda tak jak położony bardzo starannie tynk cementowo-wapienny, nie bierze wilgoci w czasie deszczu, nie traci koloru przez wiele lat a utrata koloru elewacji jest spowodowana jedynie różnymi zabrudzeniami (między innymi miedzianym pyłem ze startych przewodów trakcji tramwajowej o ile takie znajdują się w pobliżu). Ale po co nakładać na styropian aż cztery warstwy wyprawki: wystarczy pomalować, wziąć pieniądze i czekać aż farba odpadnie. Wtedy była Szkoła Podstawowa Nr 3 będzie Biało-Czerwona. Pozdrawiam. Hero.
  • Hero to myśli że pozjadał wszystkie rozumy nie wymądzraj sie człowieku i nie bądz madzrejszy od telewizora tylko na to cie stac
  • Przy okazji tej dyskusji odsyłam zainteresowanych do ocieplonej tym systemem kamieniczki zabytkowej przy ul. Garbary 12.3 lata temu dokonano gruntownej renowacji fasady, a ścianę boczną oklejono i wzmocniono styropianem i pokryto akrylowym tynkiem. Wszystkie okna wymieniono na plastykowe(szczelne), co przy braku systemu wentylacji budynku spowodowało narastająca kumulację wilgoci, a co za tym idzie intensywnego zagrzybienia powodującego postępującą szybko dewastację kamienicy. Jeśli ta sama metoda zostanie tu zastosowana, to mury ulegną nieodwracalnej destrukcji. Wiedzą o tym i konserwatorzy i architekci i wykonawcy, dla których najważniejszy jest pozorny, krótkoterminowy efekt zewnętrzny. W tym kontekście trudno przejmować się dyskusją o kolorach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Waldemar Cichon(2012-10-14)
Reklama