Marzysz o własnej oazie spokoju z dala od zgiełku miasta? Chcesz cieszyć się smakiem własnoręcznie wyhodowanych warzyw i owoców? Zainwestuj w działkę rekreacyjną. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce działka rekreacyjna, czy można kupić działkę ROD i jakie dokumenty sprawdzić przed zawarciem umowy.
Kiedy temperatury za oknem rosną, Polacy szukają okazji do odpoczynku na łonie natury. Rozpoczęcie sezonu wiosenno-letniego dla wielu z nich jest impulsem do poszukiwania własnej oazy ciszy i spokoju — działki rekreacyjnej.
Działka rekreacyjna — co to znaczy? Forma prawna
Przepisy prawne nie wskazują precyzyjnej definicji działki rekreacyjnej. Przyjmuje się więc, że działka rekreacyjna to nieruchomość gruntowa służąca do okazjonalnego korzystania w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych.
Jakie są rodzaje działek rekreacyjnych?
Działka rekreacyjna może przybierać dwojaką formę:
- prywatnej działki rekreacyjnej. Prywatne działki rekreacyjne z możliwością przeniesienia własności. To, jaki budynek możesz postawić na prywatnej działce rekreacyjnej zależy od warunków zabudowy obowiązujących na danym terenie;
- działki ROD. Działki ROD to nieruchomości gruntowe, których powierzchnia nie przekracza z reguły 300 — 600 m2. Położone na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych należą do Polskiego Związku Działkowców. Na działce ROD możesz postawić domek letniskowy (nie całoroczny) o powierzchni zabudowy do 35 m2.
Jak sfinansować zakup działki rekreacyjnej – czy możliwe jest wzięcie kredytu?
Kredyty hipoteczne w banku udzielane są na zakup działki budowlanej. Niektóre instytucje mogą oferować kredyt na zakup działki rekreacyjnej, o ile jest to niezależna parcela, na której mogą ustanowić hipotekę. Aby otrzymać kredyt na zakup takiej działki mogą pojawić się dodatkowe wymagania, np. dostęp do wody, mediów, MPZP pod zabudowę mieszkaniową, dom całoroczny na działce. Są też wyższe wymagania jeśli chodzi o wkład własny – np. 50% ceny zakupu działki.
Chcąc dofinansować zakup działki rekreacyjnej z zewnętrznych środków najlepiej wspomóc się kredytem gotówkowym (można pożyczyć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych) lub skorzystać z pożyczki online w instytucji pozabankowej (można pożyczyć kilka tysięcy złotych).
Czy można kupić działkę ROD? W jaki sposób można ją nabyć?
Zgodnie z przepisami działki ROD zakłada się je na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz stowarzyszeń ogrodowych. Wbrew obiegowej opinii i mylnym tytułom ogłoszeń na branżowych portalach (Sprzedam działkę ROD), takiej nieruchomości nie możesz nabyć na własność. Możesz ją jedynie wydzierżawić: od ROD lub od innego działkowca. Czytaj więcej w artykule: Ile kosztuje działka ROD i jak ją nabyć.
Zakup działki rekreacyjnej — jakie dokumenty sprawdzić?
Chcesz kupić działkę rekreacyjną? Przed zawarciem umowy sprawdź koniecznie:
- zapisy księgi wieczystej — najważniejszego dokumentu nieruchomości. Upewnij się, że sprzedający ma pełne prawo własności nieruchomości, a grunt nie jest obciążony (np. hipoteką czy użytkowaniem wieczystym);
- obowiązujący dla działki miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. W dokumentach znajdziesz informację, jaki budynek możesz postawić na działce;
- czy działka jest wyposażona w media: prąd, wodę i szambo. Jeśli jest, zapytaj sprzedającego, ile wynoszą miesięczne opłaty.
Jeśli kupujesz zabudowaną działkę rekreacyjną, koniecznie sprawdź także stan prawny i techniczny domu czy altany.
Na co zwrócić uwagę przy umowie zakupu działki rekreacyjnej?
Przeniesienie własności działki rekreacyjnej wymaga zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Weryfikacja kwestii prawnych i formalnych spoczywa więc na barkach notariusza. Kluczowe z punktu widzenia kupującego kwestie, które warto omówić ze sprzedającym przed zawarciem umowy to:
- termin i sposób zapłaty (gotówka, przelew, termin przekazania środków);
- termin przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi. Dobrze, aby miało to miejsce niezwłocznie po zaksięgowaniu środków na koncie sprzedającego lub przyjęciu przez niego gotówki.
Czy za zakup działki rekreacyjnej trzeba płacić podatek?
- Jeśli nabędziesz prawa do użytkowania działki ROD, będziesz musiał odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) według stawki 1%. Co ważne, obowiązek uiszczenia podatku powstaje w momencie zawarcia umowy, a nie jej zatwierdzenia przez zarząd ROD.
Jeśli kupisz działkę rekreacyjną, wartość należnego podatku od czynności cywilnoprawnych wyniesie 2% ceny nieruchomości.
--- artykuł sponsorowany ---