Kompromitacja ZKS Olimpii (piłka nożna)

Fatalny występ w tej kolejce zanotowali futboliści beniaminka IV ligi ZKS Olimpii Elbląg. Ekipa Dariusza Kaczmarczyka przegrała w Ełku z liderem ligi Mazurem aż 0:8. Żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa nie miała Zatoka Braniewo, która pokonała na własnym boisku 2:0 inny zespół z Ełku, Płomień. Bez punktów z Wikielca wróciła Polonia Pasłęk.

Piąta wygrana z rzędu
     Zatoka nie miała większych problemów z pokonaniem ełckiego Płomienia, ale mecz na swoją korzyść rozstrzygnęła dopiero w drugiej połowie. Co prawda, w pierwszej części braniewianie mieli dogodne bramkowe sytuacje, ale bardzo nieskutecznie pod bramką gości sprawował się Tomasz Gierko, względnie obronną ręką z opresji wychodził golkiper Płomienia Kozłowski. W drugiej połowie gospodarze mieli już lepiej ustawione celowniki i dwukrotnie pokonali golkipera z Ełku. Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Kamil Graczyk, który w 68. minucie skutecznie zakończył dośrodkowanie Przemysława Matelskiego. Na 2:0, ustalając końcowy wynik, trafił Paweł Małek w 85. minucie. Minutę później szansę na podwyższenie wyniku miał Marcin Sorkowicz, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem trafił piłką w poprzeczkę. Po tym zwycięstwie Zatoka awansowała na 3. miejsce w ligowej tabeli, choć strata do lidera Mazura Ełk jest znaczna, bo wynosi 11 punktów.
     Zatoka Braniewo - Płomień Ełk 2:0 (0:0)
     1:0 - Graczyk (68.), 2:0 - Małek (85.)
     Zatoka: Błażewicz (46. Łastówka) - Mościbrocki, Wiliński, Michnowicz, Ciepliński, Matelski (86. Przygocki), Jakimczuk, Dzwonkowski (65. Małek), M. Sorkowicz, Graczyk, Gierko (35. Podbielski)
     Płomień: Kozłowski - Gredel, Choromański, Dzięgielewski, Stankiewicz, Iwaszko, Niedźwiecki (86. Dąbrowski), Czaplicki (83. Rutkowski), Osior, Koniecko (67. Salomonowicz), Miśków
     Sędziował: Rapczyński (Lidzbark Warmiński).

Ogromne pretensje Polonii do sędziów
     Polonia przegrała w Wikielcu z beniaminkiem IV ligi GKS 0:1, ale zdaniem pasłęczan, zostali oni skrzywdzeni w tym spotkaniu przez trójkę sędziowską. Poloniści kończyli mecz w dziewiątkę, po dwóch bardzo kontrowersyjnych czerwonych kartkach dla grającego trenera Jarosława Licznerskiego i równie doświadczonego Marcina Andrusewicza. Dopiero z przewagą dwóch graczy miejscowym udało się zdobyć bramkę, która okazała się golem na wagę kompletu punktów. Na dziewięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry bramkarza Polonii Kuklińskiego pokonał Karczewski.
     GKS Wikielec - Polonia Pasłęk 1:0 (0:0)
     1:0 - Karczewski (81.)
     Wikielec: Jędrzejewski - Wodzicki, Szpadkiewicz, Boguszewski, Czajkowski (86. Jankowski), Korpalski (39. Płoski), Ostanek (33. Kasak), Jarząb, Maśka (83. Bieżyca), Janiszewski, Karczewski
     Polonia: Kukliński - Kurgan, Licznerski, Aftewicz, Augustyńczyk, Żabka (88. Smolak), Borysiewicz, Andrusewicz, Durka, Rapacki, Bykowski
     Sędziował: Łukiewicz (Olsztyn).

Byli jedynie tłem
     Nad sobotnim „występem” graczy pod szyldem ZKS Olimpii najlepiej spuścić zasłonę milczenia. Od początku meczu do ostatniego gwizdka sędziego na boisku rządzili gospodarze, którzy po 22 minutach prowadzili już 3:0. Co prawda przy stanie 2:0 dla Mazura ZKS Olimpia zdobyła bramkę, ale arbiter nie uznał gola, dopatrując się pozycji spalonej. Wywołało to falę protestów elblążan, którą z kolei wykorzystali miejscowi. W wyniku chwilowego zamieszania na boisku strzelili trzeciego gola i praktycznie przesądzili losy spotkania. Potem jedynie śrubowali wynik, w drugiej połowie zdobyli kolejne cztery bramki, a rozbici goście nie potrafili się im w żaden sposób przeciwstawić. To trzecia po 1:7 z Sokołem Ostróda i 0:6 z Błękitnymi Pasym, wysoka, kompromitująca porażka ekipy Dariusza Kaczmarczyka w bieżącym sezonie.
     Mazur Ełk - ZKS Olimpia Elbląg 8:0 (4:0)
     1:0 - Golak (17.), 2:0 - Jakucewicz (19.), 3:0, 4:0 - Wierzbicki (22., 37.), 5:0 - Golak (47.), 6:0 - Janik (60.), 7:0 - Wierzbicki (56.), 8:0 - Golak (87.)
     Mazur: Modzelewski - Guzowski, Nikicionek, Potuszyński, Puniszkis (56. Kazimierczak), Wiśniewski (55. Adasiewicz), Sidorowicz (46. Janik), Jakucewicz, Kowalko (65. Piątkowski), Golak, Werzbicki
     ZKS Olimpia: Różański - Ratajczyk, Kaczmarczyk, Rosenau, Zienkiewicz, Czerniewski, Piotrowski, Młynik, Gorgol, Jaromiński, Korzeb
     Sędziował: Mazuro (Olsztyn).

Grad goli w 14. kolejce
     W dziewięciu meczach 14. kolejki IV ligi padły aż 44 gole, w każdym meczu padały bramki. Najwięcej, bo dziewięć, obejrzeli kibice w Pasymiu, gdzie miejscowi Błękitni wygrali po zaciętym meczu 5:4 z Zamkiem Kurzętnik. Niewiele mniej zdobyli futboliści Mazura Ełk (8 trafień) i Motoru Lubawa, który na własnym boisku wbił sześć goli Mamrom Giżycko.

Przełożona ostatnia kolejka ligowa
     Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej w Olsztynie podjął decyzję o zmianie terminu ostatniej kolejki ligowej w rundzie jesiennej sezonu 2008/09. Tym samym mecze zostały przełożone ze środy 29 października, na niedzielę 2 listopada na godzinę 14.

Komplet wyników 14. kolejki IV ligi warmińsko-mazurskiej: Zatoka Braniewo - Płomień Ełk 2:0, GKS Wikielec - Polonia Pasłęk 1:0, Mazur Ełk - ZKS Olimpia Elbląg 8:0, MKS Szczytno - Granica Kętrzyn 2:2, Motor Lubawa - Mamry Giżycko 6:0, Błękitni Pasym - Zamek Kurzętnik 5:4, Rominta Gołdap - Sokół Ostróda 0:5, Start Nidzica - MKS Korsze 4:3, Tęcza Biskupiec - Tęcza Miłomłyn 2:0.