Dla chorej Paulinki przez całą Polskę
O charytatywnym przejeździe grupy Cabrio Warmia & Mazury, pisaliśmy w maju dwa razy, tu i tu. Tym razem miłośnicy kabrioletów szykują się na dłuższą trasę, odwiedzając przy okazji Elbląg.
Sprawdź, jak dobrym jesteś kierowcą
Automobilklub Elbląski zaprasza wszystkich kierowców do udziału w 45. Konkursie o Miano Najlepszego Kierowcy Regionu Elbląskiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (22 czerwca) na parkingu salonu Peugeot/Fiat przy ulicy Nowodworskiej 46.
Dobre początki współpracy
Fragment gąsienicy transportera piechoty Universal Carrier użytkowanego przez pancerniaków generała Stanisława Maczka w okresie II wojny światowej otrzymało elbląskie Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar“. To początek współpracy z Polską Grupą Pamięci Historycznej. Zobacz zdjęcia.
Szpital na plusie
Szpital Miejski w Elblągu kolejny rok swojej działalności zakończył zyskiem, tym razem w wysokości niewiele ponad milion złotych. Wyprowadził też na prostą Centrum Rehabilitacji, które – decyzją Rady Miejskiej - stało się częścią placówki w ubiegłym roku.
Czy radni poprą in vitro z miejskiej kasy?
Na czwartkowej (20 czerwca) sesji pod głosowanie radnych poddana zostanie uchwała o „Wsparciu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Elbląga w roku 2024”. Przewiduje ona finansowanie z budżetu miasta jednej procedury in vitro dla każdej z 16 par, które zakwalifikują się do programu.
Elbląg nie jest uciążliwy
Serwis ratanland.pl opracował "ranking uciążliwości miast". Elblążanie powinni mieć powody do zadowolenia.
Trzynastka elbląskiego budżetu obywatelskiego
Od poniedziałku, 17 czerwca, elblążanie mogą zgłaszać wnioski do kolejnej – już trzynastej – edycji Budżetu Obywatelskiego. Na pomysły urzędnicy czekają do 5 lipca. Głosowanie po weryfikacji wniosków rozpocznie się 7 października, a jego wyniki poznamy w drugiej połowie listopada.
Znieczulenie na godziny
- W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu znieczulenie przy porodzie jest dostępne tylko dwa razy w tygodniu, we wtorki oraz czwartki od godzin rannych do godz. 12. Jak to możliwe? Przecież nie można umówić się na poród na konkretny dzień i godzinę – uważa nasza Czytelniczka. Dyrekcja szpitala zapewnia, że podejmuje działania, by zapewnić paniom poród ze znieczuleniem od momentu jego rozpoczęcia, ale problemem jest brak anestezjologów.
Pogoda w pięciolinię (opinia)
Pogoda nie sprzyjała słuchaczom zwłaszcza w ostatnim dniu Elbląskiego Święta Muzyki (14-16 czerwca) i pewnie zniechęciła jakąś część odbiorców do wyjścia z domu, a jednak trudno nawet ostatni dzień, okrojony z koncertów ulicznych, uznać za jakąkolwiek klapę. Impreza przygotowana po raz kolejny przez Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? to perełka wśród cyklicznie organizowanych wydarzeń w mieście.
Śladem pionierów
Pod koniec marca 1945 roku do Elbląga przybyli pierwsi Polacy zorganizowani w Morską Grupę Operacyjną. Tak zaczęła się powojenna historia polskiego Elbląga. Wczoraj (15 czerwca) śladem elbląskich pionierów odbył się spacer z Małgorzatą Światkowską, przewodniczką Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zobacz zdjęcia.
Króliczek, krab, koparka. Plac zabaw od nowa
Plac zabaw w parku Kajki ma doczekać się przebudowy dzięki głosom mieszkańców w Budżecie Obywatelskim. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na realizację tego projektu.
Aktualne oferty pracy w PUP
Kilkadziesiąt ofert pracy czeka na osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Można się z nimi zapoznać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Obecnie poszukiwane są osoby na następujące stanowiska:
Lekcja Wiedzy o Społeczeństwie
3805 uczniów elbląskich szkół wybrało swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miasta. Jak zagłosowała i kogo wybrała elbląska młodzież?
Wraca Piknik Motocyklowy w Tolkmicku
Był organizowany nieprzerwanie przez 15 lat, przez wybuch pandemii został wstrzymany. Teraz powraca. Już w ten weekend (14-16 czerwca) odbędzie się Piknik Motocyklowy w Tolkmicku.
Elbląska onkologia na nowo
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu przebudowuje swoje pomieszczenia na potrzeby oddziałów onkologicznego oraz dziennej chemioterapii. W ramach ogłoszonego postępowania zamawia również nowe wyposażenie. Przetarg opiewa na ponad 19 mln zł.
Odszkodowania po likwidacji Pogotowia Socjalnego
Prawie 60 tysięcy złotych odszkodowań wskutek prawomocnych wyroków sądowych musiały wypłacić władze Elbląga z budżetu miasta byłym pracownikom zlikwidowanego Pogotowia Socjalnego. Taki jest finał decyzji w sprawie tej instytucji podjętych przez ówczesnego prezydenta i Radę Miejską poprzedniej kadencji.
Mecz z Austrią obejrzymy w Elblągu wspólnie, innych nie
Podczas nadchodzących Dni Elbląga na bulwarze Zygmunta Augusta miasto organizuje wspólne oglądanie meczu Polska-Austria. Co z innymi meczami Polaków podczas Euro 2024, czy będziemy mieli w Elblągu tzw. strefę kibica zorganizowaną przez samorząd?
Ostatni dzwonek na wakacje z WOT
Wielkimi krokami zbliża się letnia przerwa w nauce. To też ostatni moment przed wakacjami, by złożyć wniosek do wojska. Uczniowie, studenci i nauczyciele mogą wziąć udział w szkoleniu podstawowym pod hasłem „Wakacje z WOT” w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Na ochotników z Warmii i Mazur, którzy podejmą to wyzwanie, tego lata czekają dwa terminy szkolenia 16-dniowego. Po szkoleniu ochotnicy złożą uroczystą przysięgę wojskową i staną się pełnoprawnymi żołnierzami, a służbę pełnić będą blisko miejsca zamieszkania.
W dawnej komendzie Żubr hasa
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 przeniosły się do nowej siedziby przy ul. Łęczyckiej już ponad rok temu. Pustostan przy ul. Bema teoretycznie powinien zostać zabezpieczony przed osobami postronnymi. Teoretycznie, bo... w środku widać, że teren jest przez kogoś odwiedzany. Zobacz zdjęcia.
Uczcili młodego obrońcę granicy
28 maja szeregowy Mateusz Sitek został śmiertelnie ugodzony nożem. Bronił kraju na granicy z Białorusią. Dziś (12 czerwca) w całej Polsce, także w Elblągu, w samo południe zawyły syreny dla uczczenia polskiego żołnierza.