UWAGA!

Wychodzenie z traumy

 Wychodzenie z traumy

Kiedy znów powielamy ten sam błąd, po raz kolejny nasze życie trzęsie się w posadach, a my mamy coraz mniej pomysłów, jak to zmienić, to dobry moment, aby udać się do psychoterapeuty. Konsultacja z doświadczonym specjalistą pomoże nam rozeznać się, jakiego rodzaju jest nasz problem, z czego wynika, jak go utrwalamy i przede wszystkim, jak możemy się z tego wszystkiego wyplątać.

Nie chowaj głowy w piasek
       Bardzo często jest tak, że cały zastęp mechanizmów obronnych, czasem pracujących przeciw nam, a za to na rzecz naszych problemów, utrudnia nam zdrowienie. Zawsze zdołamy sobie wytłumaczyć, że wcale nie trzeba, że inni mają gorzej, a w ogóle to można przecież zatracić się w pracy (pracoholizm), alkoholu (alkoholizm) czy innych „przyjemnościach”. Poczucie utraty kontroli nad własnym życiem, które widoczne są na przykład w obliczu powtarzających się problemów w rodzinie, nieudanych, nietrwałych związkach, czy wieczny braku pieniędzy, to naprawdę wyraźne sygnały aby odwiedzić gabinet pomocy psychologicznej. Chowanie głowy w przysłowiowy piasek zapewni nam kolejne, znane już kłopoty, a warstwy poczucia krzywdy mogą zakończyć się depresją czy aktami autoagresji.
      
       Czy terapia musi być długa?
       Jest wiele różnych podejść terapeutycznych: poznawczo-behawioralna, systemowa i cała paleta psychoterapii pochodzących wprost z gałęzi psychoanalitycznej. Te ostatnie na pewno trwają dłużej - od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W dobrym gabinecie Ty i Twój terapeuta wspólnie zdecydujecie, jaką wybrać drogę do Twojego zdrowienia. Jednak jeżeli czujesz, wiesz, że Twoje problemy mają swoje źródło w dzieciństwie, jesteś ofiarą przemocy, wykorzystywania, nie bój się długiego procesu terapeutycznego. Ten czas spędzony na przysłowiowej kozetce, nie tylko nie będzie zmarnowany, ale okaże się najlepszą nagrodą, jaką sam/a sobie możesz sprezentować!
      
       Zaczęło się dawno, skończy się teraz!
       Psychoterapia zaburzeń osobowości, które zwykle są efektem traumy, zwykle jest długą wspólną pracą pacjenta i terapeuty. Ten czas, w której Ty i Twój terapeuta budujecie relację, jest potrzebny Tobie, aby przedostać się przez cały system mechanizmów obronnych, odnaleźć przyczynę pro-blemów, znaleźć nowy sposób radzenia sobie z problemami, wyćwiczenie nieznane dotąd, metody działania. Nasze dzisiejsze problemy emocjonalne, zaczynają się bardzo często w bardzo wczesnym okresie i utrwalane są przez wszystkie lata naszego życia. Tylko Ty możesz podjąć decyzję czy chcesz to kontynuować, czy może czas na nowe rozdanie? Praca w gabinecie pomocy psychologicznej momentami bywa bolesna, ale doprowadzona do końca daje satysfakcję i nową ja-kość funkcjonowania w rodzinie, pracy i przede wszystkim z samym sobą!
      
                                                                      ----- materiał płatny -----
      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie