Narodowe Czytanie jest wydarzeniem zainaugurowanym w 2012 r. roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, a następnie kontynuowanym przez Andrzeja Dudę. W tym roku wybór prezydent wybrał do czytania utwór Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność pani Dulskiej”. Zobacz fotoreportaż.
W Elblągu już po raz dziesiąty odbyła się akcja Narodowego Czytania. I Liceum Ogólnokształcące gościło przedstawicieli 22 placówek edukacyjnych.
Swoje umiejętności sceniczne, aktorskie i recytatorskie prezentowali zarówno uczniowie, jak i przedstawiciele dyrekcji oraz kadry pedagogicznej z przybyłych szkół. Urozmaiceniem uroczystości było krótkie przedstawienie teatralne – w wykonaniu uczniów I LO - bazujące na treści „Moralności pani Dulskiej” oraz prezentacja multimedialna na temat idei „Narodowego Czytania” i tegorocznej lektury.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia wystawy plakatów poświęconych teatralnym inscenizacjom innych polskich komedii oraz sposobność do podstemplowania egzemplarzy „Moralności pani Dulskiej” pamiątkową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.
Sobotniemu świętu literatury polskiej towarzyszył także happening uliczny z udziałem uczniów I LO, którzy - w przestrzeni Starego Miasta – odczytywali na głos tekst „tragifarsy kołtuńskiej”, spontanicznie zapraszając do tego również chętnych elblążan.
Kostiumy i rekwizyty, tworzące piękną oprawę uroczystości, organizatorzy zawdzięczają: Teatrowi im. A. Sewruka w Elblągu, Stowarzyszeniu „Oleśno. Wieś z pomysłem” oraz Fundacji „KERIN” działającej przy Bractwie Rycerskim „KERIN” w Subkowych.