UWAGA!

Szkoła przyjazna LGBTQ+

 Elbląg, W 2019 rok przez Elbląg przeszedł Marsz Równości
W 2019 rok przez Elbląg przeszedł Marsz Równości (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym znalazło się w czołówce ogólnopolskiego rankingu dotyczącym otwartości i bezpieczeństwa uczennic i uczniów LGBTQ+. Ankiety wypełniły ponad 22 tysiące osób z 2500 szkół w całym kraju.

W krajowej klasyfikacji pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, drugie – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, a trzecie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” im. Jam Saheba Digvijay Sinhji. Wysokie – szóste miejsce – zajęło Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Wyniki zostały zaprezentowane w formie interaktywnej Mapy Równości, a 10 najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości. Kryteriami Rankingu były: otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBTQ+.

- Jesteśmy szkołą otwartą, przyjazną, uczącą szacunku dla innych. Stwarzamy warunki, by uczniowie byli czuli się tutaj bezpiecznie i dobrze. Dlatego nie dziwi mnie to, że uczniowie wzięli udział w ankietach na temat tolerancji. Jesteśmy małą szkołą, uczy się u nas około 120 młodych osób. Dzięki temu, że czują się tu bezpiecznie, są otwarci na innych i kreatywni – mówi Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

- Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki - informują organizatorzy rankingu.

W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły – organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym.

- Zwycięskie szkoły nie są więc tylko przyjazne osobom LGBTQ+, ale także zaangażowane na rzecz ochrony praw człowieka. Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22000 osób z całego kraju. Badanie, dzięki zaangażowaniu 14 koordynatorów i koordynatorek regionalnych dotarło do 2500 placówek w Polsce. Statystyki z badania Z ogólnopolskiego badania wynika, że aż 90% uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole. Ponadto, niemal 78% rówieśników i rówieśniczek regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBTQ+, np. tęczowe przypinki na plecakach. Aż 55% osób jest też zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce. Dużo mniejszy odsetek respondentów i respondentek wskazuje jednak na reakcje ze strony grona pedagogicznego w przypadku dyskryminacji czy obraźliwych symboli (jeśli takie przypadki występują). Na wsparcie może liczyć jedynie 26% ankietowanych - dodają organizatorzy w komunikacie dotyczącym rankingu.

  Elbląg, Czołówka krajowego rankingu Mapy Równości
Czołówka krajowego rankingu Mapy Równości

W ogólnopolskim rankingu znalazły się jeszcze dwie szkoły z Elbląga – I i II LO. Dlaczego tylko one? - Łącznie z gminy Elbląg spłynęło 180 ankiet. Niestety jedynie trzy szkoły spełniły klauzulę reprezentatywności badania, czyli minimum 20 ankiet od uczniów i uczennic dla konkretnej placówki. Mamy jednak nadzieję, że liczba ta w kolejnych latach będzie rosła i inne szkoły także znajdą się w zestawieniu. Obecnie na stronie internetowej Mapy Równości widnieją na szaro, jeśli ocena nie jest pełna – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Dominik Kuc, inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ od 2018 roku, organizowanego przez Fundację Grow Space. - Mapa Równości dotarła do 2500 szkół z całego kraju, jednakże niewiele ponad 200 zostało ocenionych na powyżej 20 odpowiedzi i te szkoły widnieją w rankingu.

LGBT to skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Dodatkowy skrót w formie „Q+” dotyczy osób niepewnych swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama