UWAGA!

Światła dla dzieci

 Elbląg, Światła dla dzieci
fot. Anna Dembińska

Dwa podobne skrzyżowania na ul. Królewieckiej: z sygnalizacją świetlną przy ul. Kopernika i bez niej przy ul. Szymanowskiego. Dlaczego na jednym skrzyżowaniu sygnalizacja funkcjonuje, a drugie świetnie obywa się bez niej? - pyta czytelnik.

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na sygnalizację świetlną funkcjonującą na skrzyżowaniu ul. Królewieckiej i ul. Kopernika. - To jedyna sygnalizacja funkcjonująca na ul. Królewieckiej na odcinku od ul. płk. Dąbka do ul. Piłsudskiego. Moim zdaniem tylko utrudnia życie pieszych - pisze czytelnik.

Jak poinformował nas Urząd Miejski, sygnalizacja w tym miejscu została uruchomiona w 2001 r. Z wnioskiem o jej uruchomienie wystąpiła wówczas Szkoła Podstawowa nr 19 ze względu na dużą liczbę dzieci z osiedli mieszkaniowych przy ul. Kopernika i Władysława IV uczęszczających do szkoły.

- W archiwum DZD [Departament Zarząd Dróg - przyp. SM] nie ma zachowanej żadnej szczegółowej analizy poziomu bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu po wprowadzeniu sygnalizacji świetlnej. Natomiast na ogólnodostępnym portalu mapowym miasta jest dostępny rejestr wypadków, który pozwala na wgląd w lokalizacje zdarzeń drogowych w różnych okresach czasu. Porównując dane z tego rejestru widać spadek ilości zdarzeń w tym miejscu - informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego elbląskiego ratusza.

Czy jest możliwe zatem ograniczenie działania sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu, tak aby działała tylko w czasie, kiedy w Szkole Podstawowej nr 19 odbywają się lekcje i zajęcia pozalekcyjne? Niestety, nie - z przyczyn technicznych.

- W związku z faktem, że sygnalizacja została zainstalowana kilkanaście lat temu (sygnalizacja starego typu) nie ma możliwości technicznego wprowadzenia wnioskowanych zmian w działaniu sygnalizacji. Należałoby wprowadzić kompleksową wymianę sygnalizacji świetlnej wraz ze sterownikiem, na co miasto w chwili obecnej nie ma zaplanowanych środków, nie planuje też obecnie takich zmian - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

Nasz czytelnik zwrócił uwagę, że podobne skrzyżowanie, ale bez sygnalizacji świetlnej funkcjonuje na skrzyżowaniu ul. Królewieckiej z ul. Szymanowskiego przy Zespole Szkół Gospodarczych. Dlaczego tam nie ma sygnalizacji?

- Nie było zgłoszeń o potrzebie budowy sygnalizacji świetlnej przy Zespole Szkół Gospodarczych. Do szkoły tej, mieszczącej się przy ul. Królewieckiej 128, uczęszcza młodzież powyżej piętnastego roku życia. Uczniowie szkół średnich, w przeciwieństwie do mniejszych dzieci ze szkół podstawowych, w sposób bardziej przewidywalny i świadomy zagrożeń uczestniczą w ruchu drogowym, także w pobliżu przejść dla pieszych - informuje urzędnik.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Odpowiedzia są ronda jak w Holandii. Spowalniają ruch samochodów, pieszy bezpiecznie przechodzi, bo jest widoczny i zauważony. Ale po co? Lepiej światła... wszyscy stoją, światła się swieca. Serwis trzeba robić, rodzinki zatrudniać w ich utrzymaniu i serwisie.
  • A masz miejsce na rondo Vission express
  • Czy komuś coś się podoba w Elblągu. Same marudny.....
  • Zaraz znajdzie się matoł co będzie pasy liczył i też znajdzie problem. Ludzie proponuję myślenie pozytywne.
  • @Zielarski - Nie musi być to rondo jakie spotykamy na zjazdach autostrad.
  • Na tym skrzyżowaniu największym problemem jest wymuszanie pierwszeństwa przejazdu na jadących ul. Królewiecką przez kierowców wyjeżdżających z ul. Szymanowskiego i Beniowskiego
  • Sygnalizację dla pieszych można przerobić na przycisk na żądanie. Wyjazd z ul. Kopernika ze światłami nie ma chyba większego uzasadnienia.
  • Mnie aie podoba prezydent Wróbel
  • Natychmiast włączyć zieloną falę dla pieszych w godzinach 5-23,lub przed każdym przejściem postawić znak B 20.i po problemie. Auta wysłać na obwodnicę niech sobie jeżdżą do woli.
  • Stara śpiewka urzędu miasta -" nie było zgłoszeń o wypadkach". Toż, qurła, do wypadków musi dojść by biurwy miejskie zadziałały ? I to ciągle stękanie urzedasów, że nie mają pieniędzy. A na pomniki Marysi mają.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    17
    1
    Profilaktycznie, nie skutki(2022-07-27)
  • @Tak to widzę. - Były przyciski ale.... od początku instant tej sygnalizacji nie działały. Znaleziono je taśmą. Pytanie, czemu wyjazd z Kopernika jest taki krótki i zielone trwa mniej niż 20 sekund, zaś na zielone by wyjechać czeka się minut aż 8.I żeby było śmieszniej, ta sygnalizacja działa nieprawidłowo, zielone dla pieszych u samochodów zapala się jednocześnie w ul. Kopernika, to potem w ul. Królewieckiej, pod oknem komendy policji i psy problemu nie widzą od lat
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    12
    1
    STOP BIUROKRATOM !(2022-07-27)
  • Był przycisk to zlikwidowano. Teraz światła dla pieszych często się wcale nie włączają mimo że samochody stoją :/ zdecydowanie bardziej światła przydałyby się na wysokości Szkoły Gastronomicznej, wejście do tramwaju od strony Beniowskiego czasem graniczy z cudem, kierowcy chcą rozjechać pieszych
Reklama