UWAGA!

Pozostaną w naszej pamięci

 Elbląg, Pozostaną w naszej pamięci
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Listopad to czas pamięci o tych, którzy już odeszli. Wśród nich są osoby, które trwale wpisały się w historię Elbląga i życie lokalnej społeczności. W tym tekście wspominamy zmarłych w minionym roku.

30 listopada 2022 roku odszedł w wieku 91 lat Jerzy Kwietniewski, powstaniec warszawski, który zamieszkał w Elblągu po wojnie. Był pasjonatem motocykli, żeglarstwa i żużla. Prywatnie ojciec Wandy Kwietniewskiej, wokalistki zespołu Wanda i Banda.

Dzień później, 1 grudnia, zmarł Bogusław Stolarski, były dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Szkołą muzyczną kierował przez 35 lat. Jego podopieczni zdobywali liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i europejskich. Został uhonorowany m. in. medalem 750-lecia Elbląga, brązowym medalem Gloria Artis, złotą odznaką ZNP Zasłużony Działacz Kultury. Miał 84 lata.

19 kwietnia pożegnaliśmy Stanisława Fijarczyka, piłkarza Olimpii Elbląg (lata 1985-1987) i wieloletniego trenera tego klubu. W 1992 roku został pierwszym trenerem, później swój los związał z takimi zespołami jak Błękitni Orneta czy Zatoka Braniewo, ale do Olimpii wrócił po latach – najpierw do Olimpii 2004, a po połączeniu elbląskich klubów związał się z A8 na stałe. Miał 68 lat.

17 czerwca w wieku 89 lat odszedł Michał Oliwiecki, prezydent Elbląga w latach 1987-1990, wcześniej przez wiele lat pełnił także funkcję wiceprezydenta miasta. Był aktywnym społecznikiem, wieloletnim działaczem Polskiego Związku Działkowców, komendantem hufca ZHP Elbląg, działał w Radzie Przyjaciół Harcerstwa. Publikował m.in. w „Roczniku Elbląskim.

9 lipca zmarła Ewa Wiśniewska, była zawodniczka Startu. Przez 9 lat grała na pozycji prawej skrzydłowej, w latach 1996-2005. W końcowym życia toczyła walkę a agresywnym nowotworem. Była wychowanką MKS Kwidzyn.

12 lipca zmarł Henryk Kadyszewski, były trener piłkarzy ręcznych Olimpii Elbląg. Henryk Kadyszewski odszedł z funkcji trenera Olimpii w 1980 r., po tym jak elbląska drużyna spadła do III ligi. Do trenowania piłki ręcznej już nie wrócił. W latach 1981 - 85 był szefem wyszkolenia w Wojewódzkiej Federacji Sportu w Elblągu, następnie wyjechał „za chlebem“ do USA. Do Polski wrócił w 2015 r. Miał 79 lat.

15 października odeszła Maria Dulian-Święconek, której wiele zawdzięcza elbląska kultura. Przez lata wspierała rozwój lokalnej sztuki. Przy Spółdzielczym Domu Kultury „Kosmos” współtworzyła kabaret oraz teatrzyk kukiełkowy. W latach 80. była kierowniczką Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Elblągu. Administracyjnie i organizacyjnie podlegały jej miejskie placówki kultury oraz amfiteatr w parku Dolinka i muszla koncertowa w Bażantarni.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ech... Wszystkich nas to czeka...
  • "Ech... Wszystkich nas to czeka... " - Ech, takie wpisy. Takie jest życie i to dobrze. Dajemy miejsce następnym, wiesz.
  • ... i wielu wielu innych, dla nas ważnych, choć może mniej znanych
  • Polacy - katolicy ! Gdzie się podziali byli mieszkańcy Elbinga... ? wykopano, zutylizowano, a może kafarami wgnieciono w ziemię, jak to zrobił proboszcz jednej parafii, jak brakowało miejsca na cmentarzu.. JM Jacku J, Biskupie, postawić trzeba jakiś kamień ich upamiętniający i podziękować za " zagospodarowane " na Agrykoli przez KK : ogrodzenie, bramy, budynki no i krzyż z Chrystusem... @Remember.
  • To prawda. Tam nasza przeszłość i przyszłość. Odwiedzamy cmentarze by odnaleźć siebie samych. Chyba po to.
  • Szkoda, że w Polsce nie ma obowiązującego przepisu, który zakazywałby chodzenie po domach i zbieranie cukierków. Ta zabawa jest upiorna i przerażająca. W tym dniu powinien odbywać się Bal Wszystkich Świętych. Nasze Polskie tradycje to element naszej kultury.
Reklama