UWAGA!

Nie zamierzali zrezygnować z niepodległości

 Elbląg, Nie zamierzali zrezygnować z niepodległości
Fot. Anna Dembińska

27 września to rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody 85. rocznicy odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Zobacz zdjęcia.

- Ta rocznica przypomina nam o ludziach, bohaterach, którzy w tamtym tragicznym czasie brali losy naszego Państwa Polskiego w swoje ręce - mówił podczas uroczystości Mateusz Szauer, wicewojewoda warmińsko-mazurski. - 27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwa Polski, tajna organizacja niepodległościowa, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Z harcerstwa uformowane zostały Szare Szeregi. To był ewenement na skalę europejską i światową, dlatego że oprócz formy oporu przeciwko okupantowi, było to niesłychane świadectwo Polaków; chęci utrzymania niepodległości i niezależności – podkreślał. Odniósł się też do współczesności, dziękował m. in. harcerkom i harcerzom za kształtowanie kolejnych pokoleń harcerzy, a także Wojskom Obrony Terytorialnej m. in. w kontekście ostatniej powodzi w kraju.

- My, Polacy, nigdy się nie poddajemy, z dumą podkreślam to w 85. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, jednego z najwspanialszych i najbardziej heroicznych przykładów walki narodów o wolność w dziejach Europy i świata - stwierdził Michał Missan, prezydent Elbląga. - Udział w strukturach państwa podziemnego niósł ogromne ryzyko, łącznie z tym najwyższym, utratą życia w momencie dekonspiracji – przypomniał.

  Elbląg, Nie zamierzali zrezygnować z niepodległości
fot. Patrycja Kotowska

- We wrześniu 1939 roku na skutek zbrojnej napaści dwóch totalitarnych potęg Państwo Polskie znów miało zniknąć z mapy świata, jednak dla Polaków niepodległość odzyskana po 123 latach była bezcenna i nie zamierzali z niej tak łatwo zrezygnować - podkreśliła z kolei Małgorzata Adamowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej. Mówiła o potrzebie wyrażania wdzięczności i podziwu wobec dokonań Polskiego Państwa Podziemnego. - Żarliwy patriotyzm i męstwo, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju, na zawsze pozostaną w pamięci kolejnych pokoleń Polaków – wskazała.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, kombatanci, przedstawiciele rządu i samorządu, służb mundurowych, harcerstwa, placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz ugrupowań politycznych. Podczas obchodów odegrany został hymnu państwowy, odbył się apel pamięci i została wystrzelona salwa honorowa, poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Fotograf na rozwolnienie bo lubi pajacować z tysiącami fotek. Czy dla zdjęć tam byliście ? Pamięć jest w sercu a nie na pokaz...
  • na pokaz to ci z flagami na balkonach cały rok.
  • Co miesiąc rocznica, co miesiąc tysiące idą w błoto a nie wystarczy się pomodlić za nich czy nie byłoby pamięci gdyby raz na dekadę robiono takie pokazów przy kamerach. To jest zakłamanie prawdziwej pamięci.
  • Oni walczyli a my oddajemy Uni nasza wolność...
  • Nie zamierzali rezygnować z Niepodległość 🇵🇱
  • Za ile dni kolejna rocznica ?
  • Brawo harcerze, brawo młodzież i dzieci, brawo władze, wojsko, orkiestra i wszyscy uczestnicy. Cieszę się i dziękuję że są jeszcze pewne zachowania wśród ludzi oprócz czystego, bezideowego konsumpcjonizmu. Nie samym chlebem.....
  • Patrole obywatelskie - nowa inicjatywa Polaków robiona codziennie. Do patroli nie przyjmują osób, których nie znają. 1.Patrol Obywatelski ma na celu zapewnić porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców. 2.Działania Patrolu skupiają się na przeciwdziałaniu rozróbom, agresywnym zachowaniom oraz naruszeniom porządku społecznego, bez użycia siły. 3.Patrole odbywają się w ustalonych lokalizacjach, w wyznaczonych godzinach. 4.Każdy uczestnik Patrolu zobowiązuje się do zachowania trzeźwości - zabrania się spożywania alkoholu lub substancji odurzających. 5.Uczestnicy zobowiązani są do pokojowego zachowania oraz unikania konfliktów. 6.Patrol ma na celu utrzymanie porządku. 7.Patrole są organizowane spontanicznie, bez potrzeby specjalnych szkoleń czy przygotowań. 8.Miejsce i czas spotkań są ogłaszane przed akcją. 9.Każdy uczestnik Patrolu odpowiada za swoje działania i zobowiązuje się przestrzegać regulaminu. 10.Wszelkie naruszenia zasad, takie jak picie alkoholu, zażywanie narkotyków, niszczenie mienia lub agresywne zachowanie, będą skutkowały natychmiastowym usunięciem z grupy. 11.W przypadku zauważenia jakichkolwiek naruszeń porządku publicznego, uczestnicy Patrolu mogą zgłaszać takie zdarzenia odpowiednim służbom porządkowym (np. policji). 12.Patrol nie ma uprawnień do stosowania przemocy ani przeprowadzania zatrzymań
  • @Czuwaj - Z reguły jestem przeciwko takim działaniom, jednak sytuacja jest wyjątkowa, dlatego jestem za takimi inicjatywami pod warunkiem, że żadnaIdeologia nie zdominuje tej inicjatywy. Trzeba bardzo uważać naProwokacje i z góry założyć, że takie będą. Również trzeba uważać naKrety, których zadaniem będzie doprowadzić do skompromitowania tej inicjatywy. NaZachodzie jest już za późno, abySpołeczeństwo było w stanie zmobilizować się i często jest tak, że nawetPolicja nie daje sobie rady z agresjąMigrantów.
  • Dżizas u nas to co dwa dni jakaś rocznica. Nie ma innego państwa na świecie, które rozpamiętywałoby wszystkie te rocznice jednocześnie nie idąc do przodu. My się wielbimy w narodowych rocznicach i tragediach. Ja chciałbym wiedzieć ile rocznie urząd miasta wydaje naszej kasy na te wszystkie wieńce, wiązanki i itd. Myślę, że wielu elblążan rozdziawiłoby buzię ze zdziwienia ile kasy na to idzie.
  • @Czuwaj - Komu ten text był potrzebny?
  • @takTrzymać - To trzymaj
Reklama