UWAGA!

Medyczne i emocjonalne wsparcie w walce z rakiem

 Elbląg, Celina Jankowska i Anna Kowzan-Stasiełowicz.
Celina Jankowska i Anna Kowzan-Stasiełowicz. Fot. TB

W Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 w miniony weekend podjęto próbę bicia rekordu Polski w szyciu poduszek. Takie poduszki w kształcie serca pomogą w rehabilitacji kobietom, które wskutek walki z rakiem piersi przeszły zabieg mastektomii czy wycięcia węzłów chłonnych. Część poduszek już dziś (10 października) trafiła do elbląskiego szpitala wojewódzkiego.

- Szyłyśmy przez 30 godzin, poprzednio 24 godziny, naszym zdaniem udało się pobić rekord, ale nie ma tej pewności dopóki nie będzie potwierdzenia z biura rekordów – mówi Celina Jankowska. - Teraz musimy zebrać całą dokumentację, wysłać, oni będą sprawdzać te wszystkie filmiki, które były co godzinę nagrywane i wtedy podejmą decyzję, ale w razie czego pojedziemy tam i zastrajkujemy, nie ma innej opcji, muszą nam to zaliczyć – żartuje pani Celina. Podkreśla też, że w akcję zaangażowało się wiele osób, które nie tylko szyły, ale też prasowały, wypełniały poduszki itd.

- Adrenalina nas mocno trzymała, wróciłam do domu przed dwunastą i wcale nie chciało mi się spać. Mimo tego, że z Alicją Licznerską czy dyrektor SSP nr 3 Hanną Szuszkiewicz nie spałyśmy przez 30 godzin. Wielkie emocje, tak jak przy tym poprzednim biciu rekordu. W sumie uszyłyśmy 3128 serc i 449 redonek – wylicza.

1000 spośród nich ma być zabezpieczona dla Elbląga, część przekazano dzisiaj Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu. Poduszki zostaną wysłane do szpitali w kraju, a 137 trafi też do Kijowa.

  Elbląg, Bicie rekordu w miniony weekend.
Bicie rekordu w miniony weekend. Fot. Mikołaj Sobczak

- Potrzeba jest ogromna, bo bardzo wiele pań choruje na nowotwory piersi i widzimy, że coraz więcej – przyznaje oddziałowa na Oddziale Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Piersi, Anna Kowzan-Stasiełowicz. - Te poduszki są ogromną pomocą, która wspiera kobiety w rekonwalescencji, przy wszelkiego rodzaju zabiegach stosowanych na piersiach. Dzięki temu rehabilitacja przebiega dobrze, panie są w stanie lepiej funkcjonować, a jednocześnie te poduszki są wyrazem pewnej przyjaźni, sympatii. Dają kobietom poczucie, że są "zaopiekowane". To wsparcie jednocześnie medyczne i emocjonalne – przyznaje.

Zachęca też do profilaktyki w zakresie problemów nowotworowych.

- To jest nieodzowne. Profilaktyka, profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka – podkreśla Anna Kowzan-Stasiełowicz. Dodaje, że szpital dysponuje odpowiednim sprzętem i można zapisać się tu m. in. na bezpłatne badania mammograficzne.

- Warto korzystać z poradni specjalistycznych, onkologów, chirurgów onkologicznych ginekologów – przypomina oddziałowa. Dodaje, że pod koniec października w w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym odbędzie się konferencja poświęcona właśnie tematyce walki z nowotworami.

O akcji bicia rekordu w szyciu pisaliśmy także tutaj.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama