UWAGA!

Jak wywieszać biało-czerwoną

 Elbląg, Urząd  Miejski został podświetlony w biało-czerwonych barwach
Urząd Miejski został podświetlony w biało-czerwonych barwach (fot. Mikołaj Sobczak)

Kiedy i w jakich okolicznościach możemy wywiesić biało-czerwoną flagę? Jak powinna się prezentować? Warto o tym pamiętać nie tylko przy okazji Święta Niepodległości.

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania bez względu na okoliczności.

- Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 o do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w specjalnie wydanej broszurze na temat biało-czerwonej flagi. - W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych. Zdarza się również, że flaga państwowa RP jest wywieszona pionowo na linie między domami. W takim przypadku barwa biała powinna być po lewej stronie dla patrzącego w kierunku północnym lub zachodnim.

 

Warto pamiętać również o tych zasadach:

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione
  • Weksylia (inaczej znaki rozpozawcze - red.) mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej, muszą być odpowiednio oświetlone.
  • Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
  • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem
  • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

 

Więcej na temat obchodzenia się z biało-czerwoną flagą przeczytasz w broszurze MSWiA.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Najpierw mniej nienawisci I walk wewnętrznych, a potem ekspozycja symboli !
  • Dziś odpoczynek od nienawiści, zlosliwosci, mobbingu, dyskryminacji I przepoconych twarzy, którzy dostali nokaut od mieszkańców, a wciąż pchają się i chcą brylować i psuć nowe choć ciągle stare
  • W telewizji śniadaniowej podali, że 56% młodych Polaków jest dumnym z bycia Polakiem, to czas coś z tym zrobić, bo te walki wewnętrzne zaniża jeszxze bardziej ten procent, kto w takim razie będzie chciał bronić Ojczyzny ? Chyba sami politycy w koncu za ten stan ponoszą odpowiedzialność, że zniszczyli i niszczą patriotyzm !
  • Ustawa z 20 lutego 2004 roku o zmianach godła i barw narodowych oficjalnie pozwoliła na wywieszanie flagi narodowej w obiektach prywatnych jak balkony lub w oknach mieszkań czy też na dziedzińcach domów prywatnych. Szczególnie w Ustawie zaakcentowano obowiązek przestrzegania zasad w niej określonych. Tym samym przykładowo jeśli flaga wywieszona na balkonie nie jest oświetlona w nocy powinna być zdjęta. Także nie powinna być eksponowana w czasie silnego wiatru, gwałtownego deszczu, silnego mrozu czy intensywnych opadów śniegu. Niestety w prywatnych obiektach wywieszający flagę narodową nie stosują się do tych nakazów i tym samym narażają się na kary, głównie grzywny. Aby uniknąć nieporozumień z tym związanych służby wypracowały zasadę traktującą takie przypadki, że taka flaga nie jest narodową.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    5
    0
    Nie wywieszam z szacunku.(2024-11-11)
  • Od przyszłego roku osoby pracujące na wzorze umowy państwowej, zwanej powszechnie „umową o pracę”, będą mieli „wielkie” udogodnienie. Chodzi o zmiany w L4.Państwo pozwoli pracownikom np. podpisać rachunek bez oskarżania chorego o to, że symuluje. Państwo pozwoli choremu wykonywać „incydentalne czynności”, czyli np. podpisanie rachunku, lub list przewozowy. Co więcej, będzie mógł się również wybrać na niezbędne zakupy, na zabieg medyczny, wizytę lekarską czy na pocztę. Bez groźby, że ZUS nie wypłaci mu pieniędzy - podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”. Zmiany dotyczyć będą też osób, które pracują w dwóch miejscach. Teraz będzie można legalnie - oczywiście jeśli lekarz wyrazi zgodę - wykonywać zadania dla jednego pracodawcy, a u drugiego być na chorobowym. Obecnie jest to kategorycznie zabronione.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    aJednak(2024-11-11)
  • Dziś zjednoczeni a od jutra walka i nienawiść na co dzień. Wszystko na pokaz i dla odtrąbienia polskości zwłaszcza przez rząd taki czy inny bez partyjnego szyldu.
  • Trybunał narodowy, bo za taki należy uznać Sąd Najwyższy Kryminalny, nie wahał się skazać na śmierć wysokich rangą przedstawicieli duchowieństwa. Nie zapomniano, jak targowiccy księża i biskupi odprawili uroczystą mszę świętą w Grodnie dla uczczenia II rozbioru Polski.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    Msza zdrajców(2024-11-11)
  • Nie zapomniano też, że 3 maja 1791 r. nuncjusz papieski Saluzzo pisał do Rzymu, że nowo uchwalona ustawa zasadnicza jest zamachem stanu dokonanym przez „motłoch", a niespełna rok później papież Pius VI wysłał „breve dziękczynne" do carycy Katarzyny II za rozbiór Polski.
  • 28 czerwca 1794 r. warszawiacy wywlekli z więzienia biskupa wileńskiego Ignacego Massalskiego i bez procesu powiesili go na sznurze konopnym.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Pamiętamy kto zdradził(2024-11-11)
  • UM pięknie wygląda w polskich barwach. Widziałam na żywo, robi wrażenie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    4
    Aanka(2024-11-11)
  • Na poczcie wieszano flagę krawędzią czerwoną do muru. BŁĄD.
  • Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i wyraził życzenie: „aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej”
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Kościół zdradził Polskę(2024-11-11)
Reklama