
Boże Narodzenie to jedno z największych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest od IV wieku, by upamiętnić narodziny, nauczanie i przesłanie Jezusa Chrystusa. Świąteczny czas rozpoczyna uroczysta kolacja wigilijna i nocna liturgia, podczas której rozbrzmiewają kolędy.
Boże Narodzenie to jedno z najstarszych i największych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest od IV wieku, a najstarsze świadectwa mówiące o obchodzeniu rocznicy narodzenia Jezusa Chrystusa właśnie dnia 25 grudnia, zawarte są w chronografie rzymskim z 354 roku.
Liturgia obchodów dzisiejszego święta jest upamiętnieniem dnia narodzenia Jezusa oraz uobecnieniem związanego z jego narodzeniem posłannictwa zbawczego. Za najważniejszą wytyczną w życiu każdego człowieka Chrystus uważał dwa przykazania miłości, które dosadnie rozbrzmiewają w Ewangelii św. Mateusza, gdzie odpowiadając faryzeuszom, które przykazanie jest najważniejsze i streszczając przy okazji obowiązki człowieka względem Boga i bliźniego Jezus mówił: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy» (Mt 22, 34-40). Na tych dwóch opiera się prawidłowy porządek świata. W nich znajduje się odpowiedź miłości, do której udzielenia powołany jest człowiek poprzez swoje działanie i zamysły serca. Szanować siebie i drugiego człowieka. Bez świadomości własnej tożsamości, nie jest możliwe właściwe postrzeganie świata i pojawiają się różnego rodzaju zakłóceniu w funkcjonowaniu społecznym, w relacjach, w rodzinie. Dobrze to rozumieli nasi przodkowie, którzy powszechnie stosowali w życiu regułę powtarzaną dziś jako przysłowie „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”. Niby to wymóg niewielki, a jednak nawet podczas rodzinnych spotkań wydaje się niejednokrotnie trudny do osiągnięcia…
Pamiętając o wydarzeniu sprzed ponad 2 tysięcy lat tradycyjnie w dzień Bożego Narodzenia wiele osób udaje się do kościołów na świąteczną Mszę św. i oglądanie szopek. Najczęściej też w gronie rodzinnym spożywany jest świąteczny obiad.
Drugiego dnia świąt wspominana jest postać diakona Sthepanosa, pierwszego męczennika, który w 36 roku n.e. został ukamienowany za wyznawanie wiary w nauczanie Jezusa Chrystusa oraz pełnienie posługi wobec chorych i ubogich. W dzień św. Szczepana rozpoczynał się tradycyjnie czas kolędowania, odwiedzin, poczęstunków i zabaw.
Okres Bożego Narodzenia zamyka obchodzone 6 stycznia święto Trzech Króli. Cieszmy się tym czasem w gronie bliskich, spędzając go w miłej atmosferze, pełnej radości i miłości oraz wzajemnego szacunku. Niech ten wyjątkowy czas, pozwoli odpocząć od wysiłku i pośpiechu codzienności, pozostawiając dobre wspomnienia na przyszłość.