UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • To ta jemioła to jest pasożyt, że należy ją wyciąć, czy żyje z drzewem w symbiozie?
  • @Psor - Jemiołę trzeba akurat usuwać, to pasożyt i wyniszcza drzewa, a chętnie się przenosi na pozostałe. Widać czasem, jak bardzo wysuszone są niektóre drzewa, na których jemioła się rozpanoszyła. Te drzewa umierają. Tak więc należy likwidować najmniejsze jej ogniska. Jemioła "kocha" lipy, klony, topole, pojawia się na coraz większej liczbie drzew.
  • A ha
  • Te.... czytelniczka, twoje drzewa ? Nie interesuj się bo kociej mordy dostaniesz!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    11
    WróżMarian(2024-02-05)
  • Jak to niektórych trzeba uświadamiać:)
  • @GłębokaMyśl - "Ustawa o ochronie przyrody dopuszcza 30% redukcję korony drzewa w ciągu całej długości jego życia jedynie w przypadku drzew chorych, gdy ma to charakter cięć sanitarnych". A to akurat brzydka manipulacja, Płytka myśli. Art.87a.2.ustawy o ochronie przyrody mówi, że: "Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu: 1) usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych; 2) utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa; 3) wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa. De facto, można formować ponad te 30% jeśli - patrz wyżej. Nie jestem za ogławianiem i nadmiernym przycinaniem koron, nienawidzę kikutów i obrzynów, bo to oznacza nierzadko śmierć drzewa, jest ohydne i nawet, gdy drzewo sobie poradzi z rzeźnikiem, to długie lata zajmie mu odbudowa straty, ale naprawdę, nie trzeba uciekać się do czegoś, co w najlepszym przypadku jest manipulacją, a w najgorszym - kłamstwem. Każdy sam może przeczytać ustawę (i powinien co czas jakiś, inaczej wyrzyna na zasadzie lex Szyszko i myśli, że bezkarnie).
  • Czyli wycinać, to jak zachować bioróżnorodność
  • @Sprawiedliwości - no i ciekawe co opas odpowie na to dictum, w jakiej osobie będzie ten schizol o sobie mówił tym razem i skąd skopiuje odpowiedź....
  • @Sprawiedliwości - OK, GM nie zacytowała ustawy. Proszę jednak wskazać ową manipulację, na czym dokładnie polegała w świetle tego, co dzieje się z drzewami w Elblągu ? Który z wymienionych 3 punktów jest realizowany przy dewastacjach elbląskich ?
  • Jak nie wie dlaczego to niech poczyta Lipę zawsze krótko trzeba przycinać ale przecież znalezienie o tym informacji to takie trudne.
  • @Hanka. - Proszę sobie zaszyć połowę żołądka i wyciąć jedno płuco... tyle mniej więcej oznacza dla drzewa wpis o krótkim przycinaniu lipy.
  • Zamiast poczytać poleci do Redakcji albo stękając pismo odwali.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Waldimir(2024-02-06)
Reklama